czwartek, 3 stycznia 2019

Rok 2018 na Muzycznej Podróży - klikając w linki poszczególnych wydarzeń, można się z nimi zapoznać szczegółowo

Rok 2018 to nie tylko 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, co bezsprzecznie było dla mnie najważniejszym wydarzeniem ostatnich 12 miesięcy. To także zdecydowanie najbardziej przełomowy czas w mojej 9-letniej już Muzycznej Podróży. W skutek przeróżnych burz, turbulencji i innych nieprzewidzianych wichrów losu, we wrześniu nieoczekiwanie pojawiłem się na Ojczystej Ziemi i niemal natychmiast zbombardowany zostałem pytaniami: "co z listą Polisz Czart?". Aby uspokoić wszystkich (a okazuje się, że jest ich ku mej uciesze całkiem spore grono) oddanych jej fanów i sympatyków, od razu odpowiadam: trwają aktualnie szczegółowe rozmowy i działania, aby na falach Radia WNET Wasza/nasza ulubiona lista przebojów pojawiła się ponownie tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.


Jak powszechnie wiadomo, Radio WNET koncesję na nadawanie w eterze 87,8 w Warszawie i 95,2 w Krakowie otrzymało od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji we wrześniu minionego roku i trudno oczekiwać, że od razu ruszy pełną parą z wszystkimi programami, do których w ostatnim czasie nas przyzwyczaiło. Przerwa w nadawaniu Listy Polisz Czart, jaka nastąpiła w kwietniu tuż po emisji 47 Notowania podyktowana została pierwotnie naszym, czyli Tomasza Wybranowskiego i moim majowym wyjazdem radiowym na malownicze Podlasie, skąd przez kilka dni nadawaliśmy pełne zapachu dzikiego lasu oraz gwaru zaproszonych gości programy poświęcone problemom regionu, a zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, a także... lokalnej muzyce rockowej! To właśnie tam gościłem na żywo zasłużone dla tego terenu jak i programu Polisz Czart zespoły.

Grupa Twinpix z Suwałk
1 maja powitaliśmy grupę Twinpix z Suwałk - autorów jedynego podlaskiego numeru 1 w historii naszej Listy wywalczonego przed kilku laty brawurowo wykonanym coverem nieśmiertelnego hitu Andy Williamsa "Music Watch Girls By". Zespół przybył na nasze spotkanie do miejscowości Topiło w pełnym składzie: lider Jacek Racis - gitara i wokal, Zbyszek Radziwiłowicz - bas i Grzegorz Kador - perkusja, a z WNET-owego głośnika obok największego przeboju muzyków z Suwałk popłynęły także ich mniej utytułowane utwory: "Never Forever", "All The Money Is Mine" oraz "How Do You Feel".


Nazajutrz - 2 maja zaprosiłem do Hajnówki przedstawicieli aż dwóch podlaskich bandów: znakomitej i wciąż jeszcze zbyt mało znanej (co szybko trzeba zmienić) białostockiej kapeli o intrygującej nazwie Mniej Więcej oraz dwóch założycieli miejscowej legendy sceny punkowej - Błękitnego Nosorożca z Hajnówki. Z ramienia grupy Mniej Więcej przybył Wojtek Herbreder - wokalista i autor tekstów, a słuchacze mieli okazję wysłuchać między innymi znanych już z propozycji Polisz Czart piosenek grupy: "Byle do przodu" i "Wyrwany ze snu". Przy okazji przypomnę, że w skład zespołu Mniej Więcej obok Wojtka wchodzą także: Rafał Mierzejewski - gitara, Paweł Wigda - gitara, Piotr Tokajuk - perkusja i Paweł Kwiatkowski - bas.

Muzycy Błękitnego Nosorożca (pierwszy i ostatni od lewej) oraz grupy Mniej Więcej (drugi z lewej) wraz z prowadzącymi


Dwie trzecie składu Błękitnego Nosorożca jakie przybyło do naszego radiowego stanowiska usytuowanego pod Urzędem Miejskim w Hajnówce to panowie ukrywający się pod ksywami Klaudi - bas i perkusista Rakoś (załogę uzupełnia Wojcia (gitara i wokal), którego w tym dniu z nami nie było), czyli ekipa, pamiętająca jeszcze początek lat 90-tych i tak wczesne nagrania zespołu jak: "Jak Być Człowiekiem", "Klęcząc", "Niewolnicy Życia" i "Powiedz Dlaczego", które po ponad 20 latach znów dzięki Radiu WNET ożyły, a tuż po nich znakomite kawałki z końca dekady lat 90' - "Kamień"...


... i będący wówczas na czasie numer zatytułowany "Polska gola", którego próbowałem dwa tygodnie później przeforsować na radiowego jingla z okazji zbliżających się właśnie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, o których potem jak najszybciej wraz z naszymi piłkarzami chcieliśmy zapomnieć. Zwieńczeniem tego radiowego punkowego pogowania były nagrania formacji sprzed ośmiu lat zatytułowane: "Barykady", "Partie", "Fallen Fallen Babilon", "Pierwszy raz" i "Serce", a na sam koniec spotkania kompletnie zaskakujące nagranie "Piosenka o miłości", które stylistycznie dość mocno odbiega od nurtu, do jakiego Błękitny Nosorożec przyzwyczaił swoich fanów od początku swojego istnienia.

Divine Weep
3 maja - w święto majowej Konstytucji w samym sercu Puszczy Białowieskiej - siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego wraz z Tomaszem Wybranowskim oraz realizatorem Karolem Smykiem zasiedliśmy, aby porozmawiać z Dyrektorem Parku Narodowego o problemach tej unikalnej w skali Europy puszczy, natomiast ja cały w stresie oczekiwałem w tym czasie na opóźniający się przyjazd  białostockiej metalowej kapeli Divine Weep, której przybycie udało nam się "złapać" na żywo podczas jednego z naszych wejść antenowych.


Muzycy przyjechali nie tylko w niemal pełnym składzie, ale przywieźli ze sobą swojego charyzmatycznego managera Pawła Kowalewskiego. Rozmowę przeplatała muzyka, w tym "Age of the Immortal" i "Łzy wieków" nagrane jeszcze z poprzednim wokalistą Igorem Tarasewiczem oraz "Austere Obscurity" zrealizowany już z Mateuszem Drzewiczem. Oprócz Mateusza w zespole grają: Bartosz Kosacki - gitara, Dariusz Moroz - gitara, Janusz Grabowski - bas oraz Dariusz Karpiesiuk - perkusja.

Paweł Oziabło (Oddział Zamknięty)
Na koniec naszego pobytu na Podlasiu - 4 maja - odwiedziliśmy agroturystyczne gospodarstwo pana Jerzego Smoktunowicza, z którego wyemitowany został ostatni program naszego czterodniowego cyklu, a gościem muzycznym tym razem był znakomity gitarzysta Oddziału Zamkniętego Paweł Oziabło znany także z takich projektów jak współtworzony wraz z Piotrem Oziabło, Dariuszem Morozem, Jackiem Borowym i Michałem Niebieskim zespół My Legend, oraz symfoniczno-metalowy Kingdom Waves, a przede wszystkim współtworzony wraz z dawnym muzykiem Divine Weep Kamilem Budzińskim - Acoustic Works, z repertuaru którego wysłuchaliśmy min. kultowego "Silent Hill" oraz "Idąc samotnie".

Ania i Tomasz Piątkowscy z UK
W dziedzinie publikacji mijający rok podobnie jak poprzedni przyniósł Muzycznej Podróży garść kolejnych wywiadów i recenzji oraz reportaży pisanych przeze mnie oraz wielu zaproszonych przeze mnie do współpracy autorów, z których w tym miejscu pragnę wymienić kilka najbardziej wiodących nazwisk: Kamila Kilian, Antoni Malewski, Mateusz Augustyniak, Fryderyk Nguen, Tomasz Wybranowski, Agnieszka Sroczyńska, Maria Duszka, Sławomir Rybka, Andrzej Tadeusz Serdeczny...


...Krzysztof Szewczyk i Bartosz Bukowski oraz... absolutnie moje największe odkrycie ostatnich miesięcy i zarazem najbardziej brawurowy dziennikarski debiut 2018 roku, czyli Anna i Tomasz Piątkowscy wraz ze swoim rewelacyjnym blogiem MuzykTomaniA, którego profesjonalizm i poruszana na jego łamach tematyka budzi mój ogromny szacunek i jest - jak sądzę - jedynie niewielką próbką możliwości tej sympatycznej pary, jakie wszyscy ujrzymy w roku 2019. To dzięki wspólnej pracy wszystkich wyżej wymienionych Autorów Muzyczna Podróż zbliża się wielkimi krokami do... miliona dwustu tysięcy odwiedzin! Na tę liczbę jak zawsze składa się również ogromna praca niezliczonej ilości znakomitych fotografów, o których zawsze pamiętam i którym tradycyjnie składam w tym miejscu gorące podziękowania.

Kamila Kilian - Dziennikarz Muzyczny Roku 2018
Zwyczajem ostatnich trzech lat także i dziś mam zaszczyt ogłosić, że w mojej subiektywnej ocenie dziennikarzem muzycznym mijającego roku została tym razem... Kamila Kilian - młoda fanka heavy metalowego łojenia, której 215 postów (z których kilka pojawiło się także na Muzycznej Podróży) na blogu RocKamila budzi należny respekt i nieskrywany podziw tym bardziej, że kiedy poznałem tę sympatyczną 20-latkę, na moje wielokrotne próby namawiania jej do pisania o muzyce uparcie odpowiadała "Nie! Nie nadaję się do pisania." Dziś Kamila jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim światku metalowym, czego z serca jej gratuluję. Przypomnę, że Kamila Kilian mieszka w Łazach. Przyszła na świat 22 września 1996 roku w Koszalinie. Jej hobby to fotografia, zwierzęta, traktory, a przede wszystkim muzyka. Od czterech lat jest też wolontariuszką w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Koszalinie. Jej miłość do traktorów pojawiła się na Zlocie Traktorów i Maszyn Rolniczych w Łazach, a muzyka jest z nią od zawsze. Rocka słucha od podstawówki. W gimnazjum zaczęła uczestniczyć w koncertach i poznawać nowe zespoły. Prowadzi grupę na Facebooku "Koncerty Koszalin Słupsk Gdańsk Gdynia Miastko Pomorze PL" Blisko dwa lata temu postanowiła spopularyzować swoje zaprzyjaźnione zespoły w propozycjach do Listy Przebojów Polisz Czart, której jest oddaną fanką. Słucha różnych gatunków metalu i ciągle poznaje nowe kapele. Zbiera płyty, kostki do gitary, pałki i bilety koncertowe oraz playlisty z autografami. Na koncertach uwielbia się dobrze bawić, headbanging, pogo i darcie się razem z wokalistą uwalnia ją od codziennych problemów. Jest zdeklarowaną fanką brytyjskiej Metasomy.


Wszystkim nowym Czytelnikom Muzycznej Podróży pozwolę sobie przy tej okazji przypomnieć, że dziennikarzem muzycznym pierwszej edycji tego subiektywnego konkursu sprzed trzech lat został znakomity autor tekstów, fotograf i operator filmowy portalu Polski Wzrok z Bedford - Marek Jamroz, przed dwoma laty palmę pierwszeństwa otrzymał niestrudzony od wielu lat kronikarz polskiego rock and rolla - Antoni Malewski z Tomaszowa Mazowieckiego, natomiast rok temu bezapelacyjnie zwyciężył mój radiowy kolega - dziennikarz irlandzkiego NEAR FM oraz polskiego Radia WNET Tomasz Wybranowski. Na koniec jak zawsze wszystkim wymienionym i niewymienionym Osobowościom współtworzącym dzieło pod nazwą Muzyczna Podróż, a przede wszystkim jej stałym i okazjonalnym Czytelnikom życzę samych sukcesów w 2019 roku!

Organek zwycięzcą 40 Notowania Polisz Czart
Z muzykami katowickiej formacji Loa Karma rozmawia Kamila Kilian
39 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Klub Zdesperowanych Romantyków zwycięzcą 39 Notowania Polisz Czart
38 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Skołowani zwycięzcą 39 Notowania Polisz Czart 

Luty
42 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Strachy Na Lachy zwycięzcą 42 Notowania Polisz Czart
Złota 50-ka Polisz Czart na antenie irlandzkiego NEAR FM 2015 - 2017
41 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Hey zwycięzcą 41 Notowania Polisz Czart
Mateusz Augustyniak zrecenzował EP Transparent Human Creatures - Amnesia
Z gitarzystą Materii Tadeuszem Piesiakiem rozmawia Kamila Kilian

Marzec
Fryderyk Nguyen przypomniał album Gienek Loska Band - Hazardzista
Tomasz Wybranowski rozprawił się z mitami na temat pewnego symbolu
Tomasz Wybranowski i przepremierowo fragment jego powieści „Zdychanie głupca”
45 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Hey zwycięzcą 45 Notowania Polisz Czart
44 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Lubelska Federacja Bardów zwycięzcą 44 Notowania Polisz Czart
43 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Janusz Radek zwycięzcą 43 Notowania Polisz Czart
Muzyczna Podróż zaliczyła milionową wizytę!
Rozmawiałem z moralnym zwycięzcą preeliminacji do Eurowizji - duetem Happy Prince
Chris Salewicz przypomniał album Katy Carr - Polonia
W marcu 2018 Muzyczna Podróż odnotowała ponad 56,5 tysiąca odwiedzin!

Kwiecień
Z liderem Trzeciego Oddechu Kaczuchy Andrzejem Janeczko rozmawiała Maria Duszka
Wraz z Tomkiem Piątkowskim rozmawialiśmy z Grzegorzem Kupczykiem
Z Antoniną Krzysztoń rozmawiała Agnieszka Sroczyńska
Z muzykami grupy Męczenie Owiec rozmawiała Kamila Kilian
47 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
Hey zwycięzcą 47 Notowania Polisz Czart
Z założycielem zespołu Małe Kino Jarkiem Kąkolem rozmawiała Agnieszka Sroczyńska
Andrzej Tadeusz Serdeczny - sylwetka artysty
Tym razem Bartosz Bukowski pochylił się nad istotą kobiecości 
Bartosz Bukowski odnalazł największy szkolny autorytet
Rozmawiałem z Janem Kondrakiem z Lubelskiej Federacji Bardów
Maria Duszka przedstawiła postać znanego radiowca Piotra Spottka.
Bartosz Bukowski jako pierwszy odkrył dzieki komu istnieje Świat
Bartosz Bukowski udowadnia, że... pięknie jest zakwitnąć.
46 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz
X Projekt zwycięzcą 46 Notowania Polisz Czart
Wraz z Tomkiem Piątkowskim rozmawialiśmy z muzykami Lubelskiej Federacji Bardów
Andrzej Tadeusz Serdeczny - Wizyta u Kręgarza 
Prima Aprilis z wykorzystaniem Bono i Agnieszki Chylińskiej 

Maj
Wraz z Tomkiem Piątkowskim rozmawialiśmy z Piotrem Selimem i Markiem Andrzejewskim 
Bartosz Bukowski uczcił swoją 40-tkę 
Krzysztof Szewczyk o Leszku Szpiglu 
Z bardem Andrzejem Wawrzyniakiem rozmawiała Maria Duszka 
60. Urodziny Grzegorza Stróżniaka 

Czerwiec
Polish International Musicmakers Hall of Fame w Londynie po raz pierwszy
Antoni Malewski - Epitafium na śmierć Marka Karewicza
Antoni Malewski przywołał postać niedawno zmarłego Romana Kłosowskiego

Lipiec
Przywołałem postać przedwcześnie zmarłej Kory
Z Darkiem Maleo Malejonkiem rozmawiali Anna i Tomasz Piątkowscy
Z Pawłem Sitnickim z zespołu Koios rozmawiała Kamila Kilian
Antoni Malewski - Ostatnia droga Marka Karewicza

sierpień
Tomasz Wybranowski wspomniał postać Marka Karewicza
Anna Piątkowska zrecenzowała EP grupy Rosen

wrzesień
Zrecenzowałem płytę Anny Mysłajek - Pamięć Psa
Z muzykami zespołu Thetragon rozmawiał Tomasz Piątkowski

październik
Rozmawiałem z Przemkiem "Sledziuhą" Śledziem
Antoni Malewski - Wojtek Korda

Listopad
Zrecenzowałem album Katedry - Człowiek za dużo myślący
11.11 o godz. 11:11 Radio WNET rozpoczęło nadawanie na  87,8 FM Warszawa i 95,2 Kraków
Myśli autora tekstów, kompozytora i wokalisty Staszka Głowacza spisała Maria Duszka

Grudzień
Rozmawiałem z Anią Bieryt i Piotrem Bierytem - muzykami grupy Sachiel
Opowieść Wigilijna Sławomira Rybki
Tomasza Wybranowskiego Dzień z Republiką w Radiu WNET
Zrecenzowałem album grupy Marry No Wane - Rozdział pierwszy 
Bartosz Bukowski o... zderzeniu marzeń z tirem
Bartosz Bukowski o... Drodze 
9 grudnia Katedra zagrała w Warszawie - Radio WNET transmitowało na żywo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz