niedziela, 7 stycznia 2018

38 Notowanie Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart - komentarz

W tym wyjątkowym czasie obejrzyj się za siebie
I pomyśl, co jest ważne, a co bzdurą jest.
Jak znajdziesz już odpowiedź, to możesz w sobie zmienić,
Nie zwlekaj, miej Nadzieję, że lepiej będzie już... 
Jerzy Szymański


 Notowanie w nastroju świątecznym

Po jednonotowaniowym hip-hopowym szaleństwie, na Liście Polisz Czart prawie wszystkie klocki układanki powracają grzecznie na swoje stałe miejsca. Dlaczego prawie? W polskim krajobrazie muzycznym pojawił się niedawno projekt Skołowani, który swój debiut w postaci albumu Wieczny chłopiec zaznaczył u nas od razu bardzo konkretnie.

Skołowanych można śmiało nazwać supergrupą. Jak bowiem określić zjawisko artystyczne, do którego twórcy zaprosili w charakterze gości takich muzyków jak doskonale znana słuchaczom Polisz Czart zdobywczyni trzeciego miejsca z września 2015 wykonująca wówczas jazzową interpretację "Litle Wing" Jimi Hendrixa Asia Czajkowska-Zoń (wywiad tutaj), Anthimos Apostolis (SBB), Sławek Małecki i Marek Modrzejewski z zespołu Zdrowa Woda, Jacek Gazda (Easy Rider, Hokus, grupa Niemen), Aleksander Górny (Hokus), Krzysztof Toczko i Mikołaj Toczko (pARTyzant), Jarosław Tioskow (Kasa Chorych), Przemysław Łosoś i Igor Nowicki (wywiad tutaj) z zespołu Open Blues, Przemek Gronkowski (Storytellers) oraz od lat dobrze mi znany Henryk Chyła (Stara Szkoła).


Marek Modrzejewski - na co dzień Zdrowa Woda
Na wspomnianym krążku znajduje się m.in. utwór „Skacz z głową”, który przestrzega przed brawurowymi skokami do wody i opowiada o konsekwencjach takich zachowań. Założycielami zespołu są Jerzy Szymański oraz Krzysztof Sieradzki, którzy pomimo własnej niepełnosprawności, na co dzień zajmują się usprawnianiem osób z dysfunkcjami narządu ruchu, w tym głównie osób po urazach rdzenia kręgowego. O czym traktuje nasz najnowszy numer 1? "Kolęda przemyślenia" - jak mówi sam autor tekstu Jerzy Szymański powstała po to, by w tym szczególnym okresie świąteczno-noworocznym odnieść się do tego wszystkiego, co nas otacza, zwolnić nieco tempo życia i pomyśleć o tym, co jeszcze jest przed nami i porozmawiać o ważnych sprawach. W kolędzie zagrali wspomniani Przemek Łosoś i Heniu Chyłą, a na wokalu wystąpił znakomity frontman Zdrowej Wody - Marek Modrzejewski, z którym niejedną rozmowę w cztery oczy odbyłem, a te najważniejsze - myślę - dopiero przed nami. Aby dopełnić prezentacji, dodam jeszcze, że autorem muzyki naszej zwycięskiej ballady jest Adam Majewski, a technicznie zrealizował ją Robert Biaduń. Album wydał label Darka Kowalskiego HRPP Records z Torunia.


Powrót Herosów

Mela Koteluk (fot. Marek Jamroz)
Na liście znów zaroiło się od wielkich nazw. Kult (wywiad z Kazikiem tutaj), Strachy Na Lachy (wywiad z Grabażem tutaj), Hey (wywiad z Kasią Nosowską tutaj), Scorpions, Sztywny Pal Azji, Voo Voo (wywiad z Wojciechem Waglewskim tutaj), Organek, Mela Koteluk (wywiad tutaj) i T. Love (wywiad z Muńkiem tutaj) to dowody na to, że równowaga w przyrodzie istnieje, a wielkość wyżej wymienionych firm nie wzięła się znikąd i choć najnowsze krążki jednych jak Sztywny Pal Azji powalają na kolana, a innych jak T. Love już nieco mniej, wszyscy razem zapisali się złotym literami w historii polskiej muzyki rozrywkowej, a niemiecki gigant hard rocka z polskim basistą Pawłem Mąciwodą nawet do dziedzictwa światowego.


Oddzielnie chcę tu wymienić dwóch herosów polskiego punk rocka - Dezerter (wywiad tutaj) i Farben Lehre, które na dobre zadomowiły się na czołowych pozycjach naszych ostatnich zestawień, a swoją niekwestionowaną hegemonię wśród pankowych załóg potwierdziły i tym razem. Nie odmówię sobie wyrażenia satysfakcji, że jest w TOP20 także miejsce dla nas... tych co z różnych powodów wyjechali z Ojczyzny. "Pieśń Emigranta" w wykonaniu Gienka Loski przyprawia mnie od dreszcze od wielu lat i będzie to czynić nawet wówczas, kiedy kiedyś TAM powrócę... o czym w pewnym sensie mówi "Kenopsja" pARTyzanta, z obecności której na Liście Polisz Czart cieszę się ogromnie.

Metafory mają się dobrze

Agnieszka Truszczyńska w Londynie (fot. Marek Jamroz)
Krainę Łagodności zostawiłem sobie na koniec. Dlaczego? Bo nasza PoliszCzartowa muzyka z kręgu liryki i głębokich metafor coraz bardziej poszerza teren działania i jednocześnie coraz wyraziściej ustalają się nam szyldy i nazwiska, które poczuły z naszą Listą związek tak silny i na tyle osobisty, że pobyt w naszym TOP 20 uznały za bardzo znaczącą sferę swojego życia artystycznego, z czym nam - autorom jest niezwykle miło i radośnie. Oczywiście po raz drugi z rzędu z dwoma piosenkami pojawił się gigant sceny poetyckiej - Marek Andrzejewski z Lublina (wywiad tutaj), co cieszy bardzo, a tym razem uczynił to w towarzystwie znakomitych Janusza Radka i Agnieszki Truszczyńskiej oraz... naszej dumy narodowej - formacji Old Breakout złożonej z muzyków, którzy pamiętają nieodżałowanego Tadeusza Nalepę, a swoją nieustającą działalnością pokazują młodemu pokoleniu gdzie narodził się polski blues i o Kim w tym temacie nigdy zapomnieć nie można.


Tym razem jednak (nie po raz pierwszy na naszej Liście) dał znać o sobie na wysokim trzecim miejscu interesujący szyld poetycko - muzyczny istniejący gdzieś w czasoprzestrzeni pomiędzy Londynem i Inowrocławiem Remi & Falko, czyli poeta Wiesław Fałkowski z Polski oraz kompozytor, gitarzysta i wokalista Remi Juśkiewicz z UK.

Ja jestem Twój Oksymoron
Moją Metaforą jesteś Ty,
A ta piosenka jest o tym,
Jak piękny może być Świat...
                     Wiesław Fałkowski

1 komentarz:

  1. A jak mnie jest miło i radośnie to nawet nie macie pojęcia!!! Dziękuję za te piękne słowa o nurcie, który jest mi tak bliski od ponad 20 lat! :-)

    OdpowiedzUsuń