Polonia, tytuł nowej, inspirującej płyty Katy Carr, to łacińska nazwa Polski i to kraj, któremu artystka oddaje cześć w swojej muzyce i piosenkach. Jak wyjaśnia Katy Carr: „To silne, odważne, niezależne państwo, dumne ze swoich walczących o wolność i żołnierzy, którzy dzielnie prą do przodu, by nieść sprawiedliwość oraz pokój w trudnych czasach”. Zamiarem Katy Carr podczas tworzenia Polonii było częściowo promowanie wieloletniej, głębokiej przyjaźni między Wielką Brytanią i Polską, obecnie zagrożonej z powodu uprzedzeń politycznych i społecznych. W szerszym znaczeniu Polonia jest odpowiedzią na przestępstwa popełniane z nienawiści na tak wielu imigrantach. Tematyka płyty jest obszerna. Na płycie pojawiają się Charlie Chaplin i aktorka Pola Negri; legendarna polska kobieta szpieg Krystyna Skarbek, która była inspiracją dla Iana Fleminga do stworzenia dziewczyny Bonda Vesper Lynd; kompozytor brytyjski Sir Edward Elgar; pierwsi matematycy (polscy), którzy rozszyfrowali Enigmę w 1938 roku oraz polska 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, która po II wojnie światowej została zredukowana do „barmana Stana” pracującego w Edynburgu.
„Niezłomnym – Honor” – widowisko z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych |
Polonia, piąta płyta Katy Carr, powstała pod wpływem inspiracji zagadnieniami słabo zbadanymi przez zachodnich historyków, jak front wschodni II wojny światowej i potężna siła militarna walczących o wolność Polski. Piosenki Carr znajdujące się na płycie Polonia odkrywają tych samych ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli nie tylko o niepodległą Polskę, ale i o wolność Zachodu, zwłaszcza Wielkiej Brytanii. Polska była nie tylko jedynym sojusznikiem Wielkiej Brytanii przez pierwsze dwa lata wojny, ale jej największą militarną siłą koalicyjną po USA pod koniec II wojny światowej. Tymczasem w 1946 roku w paradzie zwycięstwa w Londynie uczestniczyły wszystkie narody walczące po stronie Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Polaków, pominiętych przez nowy brytyjski rząd, aby nie denerwować Stalina – zaproszony został tylko komunistyczny rząd wybrany w Moskwie do rządzenia Polską.
Generał Stanisław Maczek |
„Moja pierwsza inspiracja do napisania tej piosenki pojawiła się, gdy Lord Frazer zaprosił mnie, abym wystąpiła na cel charytatywny, by zebrać pieniądze na budowę pomnika generała Maczka w Edynburgu. Od tej chwili moja fascynacja rosła, ponadto w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie poznałam kilku weteranów polskiej 1 Dywizji Pancernej. Mój związek z Dywizją był coraz ściślejszy; w grudniu 2014 roku weterani mianowali mnie jej honorowym członkiem”.
Krystyna Skarbek |
Beresford dodaje również posmaku matematyki, naśladując maszynę w piosence Bomba, do której grający w „Herbaliser” Oliver Parfitt wnosi również archiwalny klimat instrumentów klawiszowych. W lżejszym tonie wspaniałe jest odwołanie się do Charliego Chaplina w When Charlie Met Pola (Kiedy Charlie poznał Polę) – w swojej książce Moja podróż za granicę (1921) Chaplin napisał, że jego narzeczona Pola Negri była najpiękniejsza „rzeczą”, jaką widział w Europie. Tutaj znany muzyk folkowy Guy Schalom dodatkowo gra na łyżkach.
Historycznie zróżnicowane i dotykające do niedawna bardzo kontrowersyjnych tematów piosenki Bomba i The Mathematician (Matematyk) oddają hołd tym polskim matematykom, którzy w 1938 roku jako pierwsi rozszyfrowali szyfrogramy Enigmy. Bomba była to nazwa pierwszej maszyny deszyfrującej kody Enigmy, zaprojektowanej przez Polskie Biuro Szyfrów w 1938 roku, przez matematyka Mariana Rejewskiego.
Muzyka i piosenki Katy Carr z płyty Polonia otwierają nas na świat, który w dużej mierze został zapomniany. Jednak pozostaje on częścią żywej historii: Polscy weterani ze stalinowskiego targu niewolnikami z czasów II wojny światowej ożywiają w utworach Katy Carr. Utwory z Polonii zostały napisane podczas pobytu Katy Carr w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Kensington, w Londynie, przy biurku wielkiego polskiego generała Andersa.
Rok 2011 Arteria Nowego Czasu - pierwszy występ Caty Carr dla polskiej publiczności (fot. Monika S. Jakubowska) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz