piątek, 30 stycznia 2015

Antoni Malewski - Niestrudzony piewca Rock'n'Rolla

23-go stycznia 2015 roku w mieście legendarnego klubu "Non Stop" odbył się uroczysty finał VI Edycji konkursu "Wspomnienia Miłośników Rock'n'rolla". W dziedzinie "Publikacja Roku", Suplement do publikowanej od sierpnia ubiegłego roku na prowadzonym przeze mnie blogu Muzyczna Podróż - "Subiektywnej Historii Rock'n'Rolla w Tomaszowie Mazowieckim" autorstwa Antoniego Malewskiego został uhonorowany II nagrodą! Jako autor bloga, pragnę z tej miłej okazji w imieniu własnym oraz Czytelników przekazać Szanownemu Laureatowi najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia zdrowia i dalszych sił do twórczej pracy.


W związku z coraz większym zainteresowaniem Czytelników mojego bloga muzycznymi wspomnieniami Antoniego, chciałbym dziś nieco przybliżyć historię i ideę tego jakże ważnego dla polskiej kultury muzycznej wydarzenia. Konkurs powstał w roku 2009 podobnie jak organizująca go Fundacja "Sopockie Korzenie". Celem tego twórczego współzawodnictwa jest zebranie jak największej ilości rekwizytów, artykułów, fotografii oraz książek i publikacji związanych z historią rock and rolla w Polsce, aby tę przebogatą spuściznę, która od dziesięcioleci spoczywa w domowych archiwach i ludzkich sercach ocalić od zapomnienia.


W zamyśle organizatorów całe to dziedzictwo rockandrollowej historii ma zostać w niedalekiej przyszłości przekazane w darze nowo powstającemu Muzeum Polskiego Rock'n'Rolla i Jazzu, które będzie nie tylko cennym źródłem informacji, lecz także zapisem towarzyszących pokoleniu pionierów przeżyć i emocji. Pierwsza Edycja konkursu odbyła się pod szyldem "Wspomnienia Rówieśników Rock'n'Rolla" ale już tytuł drugiej, do której po raz pierwszy przystąpił Antoni Malewski, został zmieniony na "Wspomnienia Miłośników Rock'n'Rolla", co znacznie poszerzyło formułę idei.


Sopot Grand Hotel (fot. z 1962 roku)
Począwszy od wspomnianej II edycji z roku 2010 poprzez lata 2011, 2012, 2013, 2014 aż do dnia dzisiejszego, publikacje Antoniego Malewskiego nieprzerwanie biorą udział w charakterze prac konkursowych. Pozwolę sobie przytoczyć kolejno wszystkie dotychczasowe konkursowe pozycje tomaszowskiego pasjonata - "Moje miasto w rock'n'rollowym widzie" (II nagroda - 2010), "A jednak Rock'n'Roll", "Rodzina Literacka '62" jako tomaszowski Tryptyk, "Marek Karewicz - Złoty Fryderyk w Tomaszowie Maz","Subiektywna Historia Rock&Rolla w Tomaszowie" (III nagroda - 2013) oraz ostatnia pozycja "Subiektywna Historia Rock'n'Rolla w Tomaszowie" (II nagroda - 2014). Pozostałe publikacje biorące udział w konkursie doczekały się zaszczytnego wyróżnienia. Uroczystości VI Edycji konkursu odbyły się 23-go stycznia 2015 roku w sopockim Klubie Muzycznym SCENA znajdującym się tuż za atrakcyjnie położonym wzdłuż nadmorskiej plaży Grand Hotelem. Po zakończeniu części konkursowej uroczystość koncertem solowym ozdobił Marek Piekarczyk.Antoni Malewski - pierwszy z prawej
Antoni Malewski urodził się w sierpniu 1945 roku w Tomaszowie Mazowieckim, w którym mieszka do dnia dzisiejszego. Pochodzi z robotniczej rodziny włókniarzy. Miał 12/13 lat, kiedy po raz pierwszy usłyszał termin "rock’n’roll". Egzotyka tego słowa, wzbogacona negatywnymi artykułami Marka Konopki - korespondenta PAP w USA, jeszcze bardziej zwiększyła – jak sam wspomina - nimb tajemniczości ukochanego stylu. Starszy o 3 lata brat nocami słuchał muzycznych audycji Radia Luxembourg, wciągając Antoniego w proceder, który - jak się okazało - zaważył na jego życiu.

Antoni Malewski - drugi z lewej
Na odbywającym się w 1959 roku w tomaszowskim kinie „Mazowsze” koncercie pierwszego polskiego rock’n’rollowego zespołu Rhythm and Blues Franciszka Walickiego, Antoni Malewski znalazł się przypadkowo. Rok później w tym samym kinie obejrzał angielski film „W rytmie rock’n’rolla” i od tej chwili w życiu piętnastoletniego Antka nic już nie było takie jak dawniej. Autor „Subiektywnej historii Rock’n’Rolla...” jest głęboko przekonany, że to właśnie rock’n’roll drogą ewolucyjną rozwalił w drobny pył wszystkie totalitaryzmy tego świata – rasizm, faszyzm, nazizm i komunizm.

Antoni Malewski - pierwszy z prawej
Punktem przełomowym w życiu Antoniego okazały się być wakacje roku 1960, podczas których poznał właściciela ogromnej ilości amerykańskich płyt Wojtka "Szymona" Szymańskiego. W lipcu 1962 roku obaj wybrali się autostopem do Sopotu - miasta magicznego "Non Stopu". Tuż po powrocie z Wybrzeża młodzi tomaszowianie wybrali się do dyrektora ZDK Włókniarz, na terenie którego istniała kawiarnia "Literacka" i opowiedzieli mu swoją sopocką przygodę. Pomimo, że oficjalne stanowisko I sekretarza PZPR Władysława Gomułki brzmiało: "Nie będziemy tolerować żadnej kultury zachodniej", na prośbę dwóch szalonych entuzjastów, dyrektor zezwolił na imprezy taneczne, o których wieść rozeszła się lotem błyskawicy po całej Polsce, przyciągając w szybkim czasie niezliczone rzesze spragnionej zabawy i namiastki zachodniej wolności młodzieży .

W tym uroczystym momencie, nie odmówię sobie na koniec kilku osobistych refleksji. Drogi Antku, dzięki Twojej książce Muzyczna Podróż staje się ważnym źródłem wiedzy na temat "tamtych czasów". Przeglądając Twoje zdjęcia i wspominając przeróżne fragmenty Twojej historii, często czuję się jakbym był w środku tych wszystkich wydarzeń i dotykał kawałka niezwykle ważnych dziejów Polski. Działaliście w trudnych i jakże często nieprzyjaznych politycznie warunkach.

Tym bardziej pragnę dziś przekazać Tobie, Wojtkowi "Szymonowi" i wszystkim bohaterom Twojej książki wyrazy szacunku. To co wówczas robiliście - każdy na swój sposób - było jak pozytywistyczna praca u podstaw. Byliście niczym "Siłaczki" i "Judymowie", których pasję i wysiłek moje pokolenie dostało w darze jako "grunt" pod rockową rewolucję 1980-1982. Obecna generacja dwudziestolatków nie posiada o Waszej pionierskiej epoce pełnej wiedzy. Dlatego pamięć o tych czasach należy na wszelkie sposoby przekazywać. TU NIE TYLKO O TOMASZÓW IDZIE! Twoje dzieło, to POMNIK EPOKI, to uratowany od zapomnienia kawałek niezwykłej historii POKOLENIA które ogromnie ukochało WOLNOŚĆ. Zanim powstała muzyka, którą moje pokolenia nazwało rockiem, działali ludzie, dzięki którym możemy dziś słuchać kolejnych pokoleń muzycznych buntowników. Twoja Historia tylko pozornie dotyczy dziejów jednego miasta. "Subiektywna historia Rock’n’Rolla..." to zapis przeżyć całego pokolenia. Tomaszowska Saga to szczególny dokument czasów, które rozpoczęły wielką rewolucję w muzyce i która – jestem o tym głęboko przekonany – jeszcze się nie zakończyła. Zbliżamy się – czego także jestem pewien – do kolejnego muzycznego przełomu. Nie przegapmy go. Może o tym, co zrobimy w najbliższym czasie, ktoś za 50 lat napisze na łamach zupełnie innej Muzycznej Podróży...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz