sobota, 7 marca 2015

Dzień Kobiet z Buchem po raz drugi! W tym roku wystąpią Monika Lidke, Renata Przemyk i Edyta Bartosiewicz

Przypadający rokrocznie na dzień 8. marca tradycyjny Dzień Kobiet, to wbrew opinii ostatnich kilku dziesięcioleci, święto stare jak europejska cywilizacja i nie jest prawdą, jakoby jego zaistnienie musiało być kojarzone jedynie z walką o charakterze społecznym. Zanim bowiem kobiety przed ponad stu laty słusznie upomniały się o swoje prawa, w starożytnym Rzymie w pierwszych dniach marca, który – dla przypomnienia – był w tamtych czasach pierwszym miesiącem kalendarzowego roku, mężowie mieli zwyczaj hojnego obdarowywania swoich żon licznymi prezentami, a także spełniania ich najbardziej wyszukanych zachcianek. Świętowanie to nosiło nazwę Matronalia i – jak dowodzą badacze starożytności – nie tylko nie było przez ówczesne kobiety na swoich facetach w najmniejszym stopniu wymuszone, a wręcz przeciwnie, stanowiło z pietyzmem przygotowywane radosne okazanie należnego im szacunku.

Kolejne obchody Dnia Kobiet w Londynie – podobnie jak ich pierwsza edycja – także nie zostały na ich organizatorze przez piękniejszą część polskiej emigracji w najmniejszym stopniu wymuszone, a prezent, jaki Panie ponownie otrzymają od firmy BUCH IP z okazji ich Święta i tym razem zaskakuje swoim rozmachem i pomysłowością. W sobotę 7 marca w londyńskim The Forum na 9-17 Highgate Road NW5 1JY odbędzie się koncert, którego rozmiary zapewne znów zelektryzują nie tylko Polaków mieszkających na Wyspach, ale i tych, którzy aby to ekscytujące widowisko przeżyć, będą zmuszeni do brytyjskiej stolicy dojechać lub dolecieć z bardzo odległych niekiedy miejscowości. W pierwszej edycji londyńskich obchodów Dnia Kobiet obok mieszkańców Anglii uczestniczyła też liczna grupa Polaków z Glasgow, Aberdeen, Edynburga, Hamburga, Rotterdamu, a nawet z Oslo. Entuzjazm ubiegłorocznej publiczności pozwala mieć nadzieję, że i tym razem pojawi się ona licznie na tym szczególnym koncercie, na który BUCH IP już po raz drugi serdecznie wszystkich zaprasza.

Tomek "Dziki" Likus - BUCH IP (fot. Monika S. Jakubowska)
Podobnie jak w mijającym roku i tym razem emocji dostarczą nam aż trzy damy polskiej sceny: czołowa londyńska wokalistka Monika Lidke, której kompozycje stylistycznie osadzone są pomiędzy jazzem, a muzyką songwriterską oraz będące od lat na szczytach popularności Renata Przemyk i Edyta Bartosiewicz!

Edyta Bartosiewicz
To będzie jej pierwszy oficjalny koncert w Londynie. Nagrała 7 albumów z takimi hitami jak "Tatuaż", "Koziorożec", "Sen", "Szał", "Zegar", "Jenny". Znana z płyt Hey, Acid Drinkers, Kazika, Róż Europy, Varius Manx. Po latach przerwy tryumfalnie powróciła do sal koncertowych. Zdobywczyni wielu nagród.

Renata Przemyk
W Londynie wystąpi po raz drugi. Znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku. Rozpoczynała w zespole Ya Hozna, z którym nagrała: "Kochaj mnie jak wariat", "Protest dance", "Babę zesłał Bóg". Autorka 8 płyt solowych. Występuje także z Akustik Trio. Nagrodzona przez London Music Academy.

Monika Lidke
W 1992 wyjechała do Paryża. Od 2004 w Londynie. Nagrała albumy Waking up to Beauty i If I was to describe you. Wystąpiła w Ronnie’s Bar, Pizza Express i Spice of life. Jej "Rozpalona kołyska" ukazała się na kompilacji M. Niedźwieckiego Smooth Jazz Cafe 10. W 2014 zaśpiewała w Studio im A. Osieckiej.

Sądzę, że zaproszenie bliskiej sercu niewiasty na to ekscytujące muzyczne show, może być nie tylko najpiękniejszy prezentem z okazji jej święta, ale – kto wie – początkiem bliższej relacji, a być może nawet znakomitą oprawą do głęboko dotychczas skrywanych wyznań. Przeżyjmy wspólnie to wielkie widowisko po raz kolejny!

1 komentarz:

  1. no cóż... GWIAZDY....I BĘDZIE TO WSPANIAŁY WIECZÓR..TO PEWNE..ALE..NAS NIE BĘDZIE..BO JUŻ INNE PLANY..A SZKODA..OLBRZYMIA...NIE MOŻEMY ZMIENIĆ...

    OdpowiedzUsuń