poniedziałek, 9 czerwca 2014

Mirosław Bogusz - Music is my life

Mirosław Bogusz jest pierwszym właścicielem portalu informacyjnego, który dodał "Polisz Czart" jako wydarzenie cykliczne w kalendarzu i założył wątek na forum. Urodził się w tym samym roku, w którym brytyjska grupa Black Sabbath wydała swój debiutancki album zatytułowany "Black Sabbath" przez wielu fachowców uznawany za pierwszy heavymetalowy album w historii rocka. Nie wiem, czy fakt ten miał jakiś wpływ na muzyczne zainteresowania Mirka, ale to właśnie polski i światowy heavy metal lat 80-tych stał się jego szczególnie ulubionym gatunkiem. Muzyka towarzyszyła mu zawsze. Mimo upływu lat i zmieniających sie trendów Mirek wciąż pozostaje wiernym fanem muzyki tej właśnie dekady. Od kilku lat stara się wykorzystać swoją wiedzę, aby pomagać Polakom w UK. Jako wolontariusz zaprojektował i wykonał kilka serwisów internetowych dla Organizacji Charytatywnych w Londynie, które wspierają rodaków, rozwiązują ich problemy oraz organizują im wolny czas.

Także jako wolontariusz jest administratorem portalu i komputerów jednej z wymienionych instytucji. Mieszkając w Hertfordshire, postanowił założyć Informator dla lokalnej społeczności, który szybko stał sie głównym źródłem wiedzy na temat życia kulturalnego w Hertfordshire. Portal Mirka prezentacje wiele ciekawych miejsc oraz opublikował szereg wywiadów z ciekawymi ludźmi mieszkającymi w Hertfordshire. 

Oryginał poniższego artykułu ukazał się na portalu Informator Hertfordshire i dostepny jest tutaj
17 maja w samym centrum Welwyn Garden City odbył się zapowiadany od dłuższego czasu koncert, w którym polscy artyści mieli możliwość zaprezentowania swojej twórczości mieszkańcom Hertfordshire. We wspaniałej scenerii kawiarni Humphrey’s ulokowanej na pierwszym piętrze The Hawthorne Theatre, jako pierwsza wystąpiła Aleks Gala, która ze swoją gitarą przyjechała do nas prosto z Londynu. Młoda i utalentowana artystka zagrała i zaśpiewała piosenki, do których sama napisała słowa i muzykę, a które już wkrótce ukarzą się na jej solowej płycie. Aleks przygotowała dodatkowo kilka znanych przebojów w wykonaniu, których pomagała jej młodsza siostra, 8 letnia Hania, która zagrała na perkusji. Piękny głos Oli i muzyka w jej wykonaniu oraz wspólne występy z siostrą podbiły serca zgromadzonej licznie publiczności.
Ola rodziła się we Wrocławiu, a do Londynu przyjechała jako mała dziewczynka. Muzyka zawsze była i ciągle jest obecna w jej domu i jak sama to określiła w jej kierunku ciągle podąża. Jej ulubionym instrumentem jest gitara, na której gra oraz komponuje muzykę pisząc do niej własne anglojęzyczne teksty. Obecnie Ola pracuje nad swoją pierwszą płytą, Tato Oli to zasłużony dla polskiego rocka perkusista legendarnego składu punkowej kapeli Zielone Żabki, która w 1988 roku zwyciężyła podczas festiwalu w Jarocinie. Jej tegoroczny występ podczas WOŚP w Hull podbił serca tamtejszej publiczności. Podczas koncertu w Hull podobnie jak podczas występu w Welwyn Garden City ogromną atrakcją był udział młodszej siostry Oli - Hani, która dzielnie wspierała Olę na przystosowanej do jej wieku perkusji.
 


Kolejnym z artystów muzyków, który uświetnił ten wieczór, był kompozytor i laureat znany z wielu międzynarodowych konkursów. Finalista największych festiwali oraz zdobywca wielu prestiżowych nagród w Polsce a obecnie mieszkający w Stevenage - Mariusz Szaban. Po dłuższej przerwie artysta po raz pierwszy zaprezentował swoją twórczość właśnie przed mieszkańcami hrabstwa Hertfordshire. Jego niesamowity głos przy akompaniamencie pianina wypełnił salę hipnotyzując słuchaczy. Z każdym utworem wszyscy odpływali w muzyczną podróż, w którą zabrał ich artysta. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i tak jak w przypadku Aleks, Mariusz zmuszony był do bisowania.


Mariusz przyszedł na świat w rodzinie o tradycjach muzycznych. Po ukończeniu szkół muzycznych I i II stopnia został absolwentem wokalistyki na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Zadebiutował w roku 1997 skomponowaną przez siebie piosenką „Mali ludzie”. Jest laureatem dwóch międzynarodowych konkursów wokalnych (w tym Discovery 2001) oraz laureatem głównej nagrody w konkursie Polskiego Radia „Mikrofon dla wszystkich” w duecie z Małgorzatą Orczyk i nagrody Polskiego Radia „Debiuty 2001” w Opolu. 

Wymiana zdań z Liborem Příbramským - radiowcem i fanem muzyki z Czech
W roku 2002 został finalistą programu telewizyjnego „Droga do Gwiazd”. W 2005 roku wystąpił na festiwalu TVP Jedynka w Sopocie oraz na festiwalu Top Trendy jako gość specjalny. Dwa lata później na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewał piosenkę „Jak natchnieni” (sł. Jacek Cygan, muz. Wiaczesław Smołokowski). Do roku 2006 był kompozytorem, aranżerem oraz producentem muzycznym w najnowocześniejszym studio nagraniowym w Polsce SOUND AND MORE, którego był współtwórcą. 

Wyprodukował tam min. płytę Roberta Janowskiego „Nieważkość”. Jest kompozytorem muzyki do spektaklu audio-wizualnego „Kręgi Europy” z okazji 50 – lecia Unii Europejskiej. W latach 2007 - 2008 współpracował z tak znakomitymi autorami światowych przebojów jak: Steve Dorff (teksty i muzyka dla Celin Dion i Barbary Streisand), Jude Friedman (autor piosenki „Run To You” Whitney Houston ), Keith Brown (Faith Hill) czy Terri Bjerre (Sarah Connor) oraz producentem Robem Hoffmanem (Michael Jackson, Christina Aguilera). Na polskim rynku współpracował z Ewą Bem, Piotrem Cugowskim, Kubą Badachem, Anią Szarmach, Danutą Błażejczyk i Lorą Szafran. Oprócz wspomnianego albumu Roberta Janowskiego był także producentem nagrań Roberta Rozmusa, Macieja Silskiego, Sławka Uniatowskego, Krzysztofa Herdzina, Gary’ego Guthmana, Briana Allana (przy projekcie POLAND WHY NOT... ), Jacka Piskorza, Marka Podkowy, Roberta Kubiszyna, Piotra Żaczka, Filipa Sojki, Bartoozi Wojciechowskiego, Piotra Remiszewskiego, Filipa Woźniaka, Roberta Luty, Cezarego Konrada, Macieja Mąki, Damiana Kurasza, Marka Napiórkowskiego, Patrycji Gola, Beaty Bednarz, Ireny Kijewskiej, Eweliny Kordy, Olisy Remiszewskiej, Małgorzaty Orczyk, Małgosi Kuś, Magdaleny Kuś, Szymona Makohina. Teksty do jego muzyki napisali tak znani autorzy jak: Jacek Cygan, Justyna Holm, Janusz Onufrowicz i Agnieszka Burcan.

Na zakończenie tego świetnego wieczoru na scenie pojawił się zespół Flame, który założył gitarzysta i wokalista Ryszard Piham. Artyście towarzyszyli; Tomasz Łabój na gitarze elektrycznej, za perkusją zasiadł Paweł Zwarycz a na gitarze basowej zagrał Tomasz Wohlert. Ten doświadczony zespół ma za sobą niezliczona ilość koncertów w St. Albans, Luton oraz Londynie. Muzycy zaprezentowali szybsze tempo utworów i mocniejsze brzmienie, które od pierwszego utworu wzbudziły ożywienie zgromadzonej publiczności. Ryszard Pihan i jego zespół zagrali podczas tego koncertu własne kompozycje między innymi ,,Golem'' oraz kilka bardzo znanych przebojów podczas wykonania, których dało się słyszeć jak część publiczności śpiewała wraz z wokalistą. Oczywiście nie obyło się bez bisów, których wszyscy się domagali.

Flame to formacja, którą założył gitarzysta i wokalista Ryszard Pihan. Ryszard ma za sobą współpracę z takimi grupami jak Nomoi i Emigration Blues. Z tą ostatnią koncertował w klubach i pubach Londynu, St. Albans i Luton. Początkowo grał w niej z takimi gwiazdami polskiego rocka jak gitarzysta Kwadratu - jednego z najlepszych polskich zespołów początku lat 80-tych - Ryszardem Węgrzynem oraz Romanem Iwanowiczem współzałożycielem jednego z pionierów polskiego heavy metalu - niedawno reaktywowanej przez jej lidera Janusza Stasiaka grupy Korpus. Grupę Nomoi współtworzył wraz z gitarzystą Tomaszem Łabojem i wokalistką Ewą Ruszkiewicz. W swoim dorobku kompozycyjnym delikatność gitary akustycznej łączy z drapieżnością gitary elektrycznej. Jest fanem rocka progresywnego i alternatywnego. Zagrał w dwóch edycjach WOŚP w Luton (za drugim razem reprezentując dwa zespoły). Zespół Flame występuje w składzie: Ryszard Pihan - gitara akustyczna i wokal, Tomasz Łabój - gitara elektryczna, Paweł Zwarycz - perkusja i Tomasz Wolhert - bass.


Cała imprezę prowadził prezenter radiowy i redaktor audycji Polisz Czart, Sławek Orwat, któremu na scenie towarzyszyła Klaudia Staniszewska. Koncert ,,Music is my life'' okazał się być wspaniałym wydarzeniem muzycznym pokazującym, iż muzyka nie zna granic, ale dla wielu ludzi jest częścią ich życia. Ruszając w daleką drogę życia zawsze zabieramy ją ze sobą gdyż jest ona w naszych sercach.

Filmy w całości zrealizował autor artykułu Mirek Bogusz. Krótkie notki o artystach przygotował Polisz Czart, który dziękuje Mirkowi za zaproszenie do prowadzenia tego niezapomnianego wydarzenia. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza