poniedziałek, 7 listopada 2016

Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman - Live at Aquanet Jazz Festival, Poznań 7 listopada 2016

Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman to projekt na miarę historycznego wydarzenia poznańskiego jazzu. Po raz pierwszy (!) ukazał się album zrealizowany przez poznańskich muzyków z udziałem niekwestionowanej gwiazdy jazzu. Przygotowywany, festiwalowy koncert specjalny miał zaprezentować i promować kilku zdolnych poznańskich muzyków oraz laureata dorocznej nagrody Ery Jazzu. Tymczasem przerodził się w niepowtarzalny koncert, teraz wydany na CD+video.

"Kiedy przygotowania nabrały rozpędu - mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - zaproponowałem, by wraz z poznańskimi muzykami wystąpił także legendarny amerykański saksofonista Chico Freeman. Tak zrodził się specyficzny Poznań Jazz Project i koncert, który przygotowywany na kilkadziesiąt minut przerodził się nieoczekiwanie (dla muzyków i tłumnie zgromadzonej publiczności) w blisko trzygodzinny maraton wspaniałego, wielkiego jazzu".


Chico Freeman
Wystarczyła zaledwie krótka próba poznańskich muzyków z legendarnym saksofonistą Chico Freemanem by zaistniała najważniejsze dla sztuki relacja: wspólnego tworzenia, zabawy, ekspresji i artystycznego poszanowana dla wielkiej, jazzowej tradycji. Chico Freeman jest stworzony do liderowania, bardzo wyraźnie nadaje piętno każdemu projektowi. Ale jest także niezwykle subtelny i zachowawczy w stosunku do inwencji artystycznej innym muzyków. Ten wyjątkowy Chico Freeman & Poznań Jazz Project stał się doskonałą konfrontacją naszych wyobrażeń o współpracy oraz wypracowaniu brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą spotkaniu wielkiej legendy jazzu z młodymi, kreatywnymi, polskim muzykami.

Nagrodę Ery Jazzu 2016 otrzymał poznański gitarzysta Dawid Kostka. To dzisiaj znany i ceniony muzyk, laureat licznych konkursów i gitarzysta wielu zespołów (od Global Schwung Quintet po autorskie i warsztatowe formacje). Podczas festiwalu Era Jazzu 2015 zrealizował wraz amerykańskim wokalistą Vinx'em entuzjastycznie przyjęty Poznań Jazz Project. Teraz - wraz ze znakomitym kontrabasistą bratem Damianem Kostką, intuicyjnym perkusistą Mateuszem Brzostkowskim i elokwentnym pianistą Jackiem Szwajem - stworzyli kwartet, który stał się "przebojem" Ery Jazzu i formacją, która (także poprzez samych muzyków oraz ich projekty) staje się najdoskonalszym ambasadorem poznańskiego i polskiego jazzu.


"Z ponad trzygodzinnego koncertu - opowiada Dionizy Piątkowski, producent albumu - wybrałem zaledwie kilka charakterystycznych, dla muzyków i tego szczególnego wieczoru, kompozycji. Otwierającą płytę "Night Vision" Dawida Kostki oraz "Dat Dere" Bobby'ego Timmonsa, dwie piękne kompozycje Chico Freemana ("Niskayuna" oraz "The Beginning / Erika's Reverie"), standard I.Jonesa / M.Symesa "There Is No Greater Love" oraz (tutaj zaprezentowany jako "bonus track" czyli zapis video koncertu) brawurowy i sztandarowy "Elvin" Chico Freemana z poznańskimi jazzmanami. Nagranie jakie zostało zarejestrowane w CK Zamek jest wspaniałym dokumentem dla nowego, poznańskiego jazzu, ale jest także symbolicznym koncertem w szerszym wymiarze. To spotkanie legendy jazzu z doskonałymi, muzycznie elokwentnymi młodymi artystami z Poznania".

Koncertowa premiera albumu 7 listopada, Centrum Kongresowe UM
Era Jazzu: Lizz Wright / Global Schwung Quintet / Poznań Jazz Project
Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest AQUANET S.A.

Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

Chico Freeman: I had a wonderful time at the Era Jazzu festival in Poznań, Poland. We played to a sold-out audience of warm and wonderful people. The promoter Dionizy Piątkowski and his staff are generous and supportive. The young musicians that I played with are very talented and played on a very high level, it was a pleasure.

Dawid Kostka
Marek Zaradniak / Głos Wielkopolski: Prawdziwą ucztą tego wieczoru był Poznań Jazz Project, czyli wspólny występ saksofonisty Chico Freemana i młodych poznańskich muzyków: basisty Damiana Kostki, pianisty Jacka Szwaja oraz perkusisty Mateusza Brzostowskiego. Ich wspólny występ pokazał, że muzyczna młodzież i doświadczony artysta znakomicie się rozumieją. Dodajmy, że Freeman do finału swojego występu zaprosił też Dawida Kostkę, gitarzystę, który tego wieczoru odebrał nagrodę Ery Jazzu i wraz z kolegami zagrał jako Dawid Kostka Project.

Tomasz Janas / Poznań Kultura: Świetny poznański gitarzysta Dawid Kostka. Miał zaprezentować się solo, ale zagrał regularny koncert z własnym - oczywiście również tutejszym! - kwartetem, który współtworzyli: jego brat - kontrabasista Damian Kostka, Jacek Szwaj na fortepianie i Mateusz Brzostowski na perkusji. Było w nich słychać z jednej strony inspirację wieloma nurtami współczesnego jazzu, osobliwie i chyba nie przypadkiem twórczością gitarzystów (Metheny, Scofield, McLaughlin), ale też umiejętność sprawnego budowania z nich ciekawych narracji. Lider zachwycał słuchaczy umiejętnościami technicznymi. Czasami można było odnieść wrażenie, że w nadmiarze błyskotliwych fraz i zagrań wyrafinowanych od strony rzemiosła, nieco umykała artystom sama muzyka. Niewątpliwie jednak zarówno lider, jak i każdy z jego partnerów to bardzo perspektywiczni jazzowi instrumentaliści.

Robert Ratajczak / Jazz Forum: Swój występ Dawid Kostka oparł na autorskich utworach ujawniających ogromny potencjał muzyka w zakresie kompozycji plasujących się w nurcie współczesnego jazzu, spod znaku Pata Metheny czy Johna Scofielda. W poszczególne utwory gitarzysta zgrabnie i z umiarem (czego niestety wielu dzisiejszym muzykom brakuje) wplatał partie grane z zastosowaniem elektronicznych przetworników dźwięku.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza