piątek, 25 listopada 2016

Anna Spławska - "Ostrożna", a... jednak

Zespół ANN założyłam wspólnie z moją managerką w 2013 roku w Kościanie. W pierwszej połowie 2014 roku zespół „próbował” w Oborzyskach Starych w salce parafialnej u Proboszcza ks. Wojciecha Słomińskiego. Nad salką mieszkali ludzie i nikt wówczas nie zgłaszał żadnego sprzeciwu odnośnie naszych prób. Wręcz przeciwnie, okoliczni mieszkańcy do dzisiaj wspominają je z sentymentem. W drugiej połowie 2014 roku „dorobiliśmy się” swojego lokum i gramy próby u moich rodziców, w specjalnie przystosowanej do tego salce. Powstała ona po przearanżowaniu jednego z pomieszczeń gospodarczych. Do budowy i wyposażenia salki prób użyto materiałów:

- wyciszająca wełna skalna, mineralna Rockwool, zapewniająca komfort akustyczny salki – sufit; styropian 10cm – ściany oraz podłoga; płyty kartonowo gipsowe – sufit, ściany; pianka podłogowa oraz wykładzina – podłoga; pianka akustyczna, wygłuszająca, pochłaniająca fale akustyczne oraz izolująca dźwięk – ściany, drzwi; pułapki basowe w narożnikach salki - skutecznie wytłumiają dudnienia w paśmie basowym, zapewniają absorpcję dźwięków, poprawiają spójność i czytelność brzmienia, a także wyrównują dynamikę akustyczną; ekrany akustyczne – ściany.


Do końca 2014 roku w próbach zespołu uczestniczyło 2 gitarzystów solowych, basista, perkusista, wokalistka, czasem pojawiał się też klawiszowiec – czyli teoretycznie było zdecydowanie głośniej niż teraz i nikt nie zgłaszał mi żadnych zastrzeżeń ani tego, że jest za głośno. Także sąsiedzi, którzy teraz nas skarżą! Aktualnie zespół liczy 4 członków: Gitara, bas, perkusja i wokal. Salka została również doposażona w wiele dodatkowych elementów wygłuszających. W takim składzie gramy od początku 2015 roku. Od półtora roku sąsiedzi (małżeństwo) atakują mój zespół oraz moich rodziców. Grożą osobiście i telefonicznie, że zniszczą zespół, pozbawią mnie pracy, a moi rodzice pożałują, że tam mieszkają.

Pani sąsiadka półtora roku temu wtargnęła na prywatny teren, gdzie odbywają się próby i nakazała aby zespół natychmiast zaprzestał prób, albo „grał je na pustyni”. Z racji agresywnego tonu i natarczywości została wyproszona przeze mnie z posesji. Odtąd wraz z mężem nęka zespół oraz moją rodzinę. Kilka minut po rozpoczętej próbie zgłasza na policję, że zespół zakłóca spokój i powoduje hałas zbyt głośną muzyką. Sugeruje też, że nie ma możliwości wypić kawy w słoneczne dni, na swoim tarasie, gdyż cały czas hałasujemy (gramy średnio 2 razy w miesiącu). W sezonie letnim przez zespół zmuszona była przebywać na swoim ogrodzie zaledwie 15 min. Poza tym rzuca w moim kierunku nieprawdziwe oskarżenia i kieruje zarzuty.

Nagranie, w którym sąsiadka mówi o tym:

Sąsiedzi mieszkają bardzo blisko linii kolejowej, gdzie przejeżdżające pociągi w dzień oraz w nocy powodują o wiele większy hałas, niż nasza muzyka. Próby zespołu odbywają się 2,3 razy w miesiącu, nigdy nie przekraczając godziny 22:00. Zespół gra na instrumentach do 1,5 godziny łącznie, w godzinach między 18:00 a 22:00. Próby zatem nie odbywają się w nocy i codziennie oraz nie trwają po 8 godzin. Warte uwagi jest również to, że żadnym okolicznym sąsiadom one nie przeszkadzają. Posiadamy podpisy sąsiadów. Nie słyszy żadnych hałasów pani, której dom jest bliźniaczym domem moich rodziców. Mam wrażenie, że tak naprawdę sąsiedzi wyliczają nam czas próby od momentu, kiedy pojawią się samochody muzyków na podwórku lub przed domem. Policja przyjmuje zgłoszenia. Kilkakrotnie zostałam wzywana na policję w celu złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Wraz z ojcem uczestniczyłam w spotkaniu mediacyjnym z sąsiadem, zainicjowanym przez policję w celu porozumienia się stron. Niestety do porozumienia nie doszło, ponieważ sąsiad zażądał całkowitego zaprzestania grania prób przez zespół ANN, co jest niemożliwe.


3 listopada 2016 roku na wniosek kościańskiej policji, odbyła się pierwsza rozprawa sądowa. Otrzymaliśmy wniosek o ukaranie. Art. 51 § 1kw. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Sprawa stanęła na tym, że sędzia pozytywnie rozpatrzyła nasz wniosek o przeprowadzenie mediacji pomiędzy stronami. Zaproponowaliśmy ją, ponieważ chcemy załatwić pokojowo konflikt. Jednak zachowanie sąsiadów nie wróży nic dobrego i mam wrażenie, że nie uda się nam dojść do porozumienia i sprawa mimo wszystko wróci na wokandę.

ANN to prężnie działający zespół, który regularnie koncertuje i chce nadal robić to, co kocha najbardziej, czyli grać. Jest to nasza pasja, a zarazem środek utrzymania. Pojawiamy się również w wielu miejscach charytatywnie, by muzyką wspomóc potrzebujące chore dzieciaki i młodzież. W wydaniu singla grupy zaangażowanych było wiele osób oraz firm prywatnych z różnych miast Wielkopolski. Działalność zespołu ANN stanowi twórczy element kultury, który nie może być w tak karygodny sposób niszczony. Jest sposobem na życie oraz legalnie działającą firmą ANN-MUSIC, z której się utrzymuję. Dzięki koncertom możemy nagrywać kolejne utwory w najlepiej wyposażonym studio nagraniowym w Polsce. W obecnej sytuacji część zebranych pieniędzy na nagrania musimy przeznaczyć na prawnika, co wiąże się z poważnymi utrudnieniami w realizacji planów nagraniowych.

Bardzo niepokoi mnie stosunek policji do tej sprawy. Sposób, w jaki odniósł się pan policjant do mnie, podczas rozmowy telefonicznej, kiedy wzywana byłam na mediację był karygodny. „Nie może pani ruszyć dupy na 8? Przecież zdąży pani na 9:00 do pracy.” Kiedy na spotkaniu przedstawiłam mu płytę – singla zespołu, tłumacząc, że zespół nie gra ot tak sobie, nie chciał nawet na nią spojrzeć, mówiąc, że go to nie interesuje. Uważam, że jeśli składa się wniosek o ukaranie, należy rozpatrzyć wszystkie racje obydwu stron. W tym przypadku mam wrażenie, jakby policja przyjęła jedną, prawdziwą tezę sąsiadów, stawiając ich na pozycji pokrzywdzonych i nie reagując na to, że obydwoje grozili zespołowi i mojej rodzinie.

To zespół ANN oraz moja rodzina są ofiarami złośliwości sąsiadów. To oni w żaden sposób nie chcieli pójść na kompromis, żądając kategorycznego przerwania prób zespołu. Jest to niemożliwe i krzywdzące, ponieważ zespół cały czas przygotowuje się na bieżąco do koncertów oraz nagrania płyty. Próby zespołu są przerywane, zakłócane, co powoduje niemożliwość przygotowania się do koncertów i olbrzymi stres dla każdego członka. Zespół powinien być szanowany, a nie tępiony i zastraszany. Salka została przystosowana specjalnie na potrzeby zespołu ANN i wcześniej zostały przeprowadzone rozmowy ze sąsiadami. Nie przeprowadzono również żadnego pomiaru hałasu, na podstawie którego można byłoby ukarać, nałożyć mandat oraz udowodnić, że zespół ANN zakłóca spokój.

Policja próbuje nam wmówić absurdalne wykroczenia, nie mierząc głośności. Cechuje ich złośliwość oraz brak profesjonalizmu i wiedzy. Dzielnicowy – 8 września 2016r. na ucho zmierzył, że zespół powoduje hałas i na tej podstawie spisał wszystkich członków zespołu. Chciał wystawić mandaty ale zespół nie przyjął ich. Stwierdził, że takiego czegoś się nie mierzy… Rzecznik prasowy policji stwierdził, że nie dysponują takim urządzeniem w komendzie, dlatego zastanawiam się w jaki sposób stwierdzili, że zespół ANN robi hałas? Jest to subiektywna ocena.

Posiadamy ekspertyzę pani Dr Teresy Kwiek-Walasiak, dr nauk fizycznych z zakresu akustyki, Rzeczoznawcy Ministra Ochrony Środowiska ZNiL w zakresie ochrony przed hałasem i wibracjami (nr 9R48) i biegłej Ministra Ochrony Środowiska (nr 0654) oraz Wojewody Wielkopolskiego w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko, w której w wyraźny sposób dokonuje analizy sytuacji akustycznej związanej z prowadzeniem prób przez zespół ANN w Kościanie. Pani dr jest osobą neutralną i nie znała wcześniej żadnego z członków zespołu ANN.

Ekspertyza pani dr zawiera następujące zdania:
 
„Kulturalnie prowadzone próby muzyki trudno nazwać zakłócaniem porządku publicznego, wykroczeniem, wybrykiem, czy czynem zabronionym, tym bardziej, że próba zespołu trwa kilka godzin, nie odbywa się codziennie i nie zakłóca ciszy nocnej.

Próby zespołu nie powodują przekroczenia norm akustycznych, ani nie naruszają norm współżycia (które można spokojnie ustalić).

Członkowie zespołu także mają prawo do realizacji swoich celów życiowych, a jak wynika z dokumentacji, osiągają sukcesy i pozytywnie organizują młodzież, której nie przedstawia się dużego wyboru.

Mediacja co do godzin i ilości prób, będących źródłem hałasu. Życzliwość i dobra wola jest kluczem do wzajemnej akceptacji.

Wiedząc, że próba zespołu nie trwa zbyt długo, w tym czasie można zamknąć okna od strony źródła hałasu, przejść do innego pokoju, użyć wtyczek do uszu. Można cieszyć się z sukcesów młodych sąsiadów, nie denerwować siebie i Zespołu.

Taką akceptującą jest postawa innych osób z sąsiedztwa.

Z pism zespołu ANN skierowanych do władz Miasta (Burmistrza, Komendanta Powiatowego Policji, Prokuratury) wynika, że praca zespołu wymaga ochrony i wsparcia ze strony Miasta.”

24 listopada do domu naszego niepełnoletniego basisty Kamila Siudeja, brata gitarzysty Pawła Siudeja przyszedł kurator sądowy, który uzasadniał swoją obecność i troskę o Kamila, na podstawie notatki sporządzonej 8 września 2016r, w sprawie głośnego grania zespołu ANN. Czy to nie jest złośliwość? Może dbałość o to, by tak naprawdę doprowadzić do rozpadu mojego zespołu, zniechęcając powoli każdego z jego członków. Czy w tym momencie nie szuka się dziury w całym? Czy zamiast zająć się poważnymi problemami rodzin dysfunkcyjnych oraz dzieci, których opieka stoi pod znakiem zapytania, sensowne jest zgłaszanie do sądu rodzinnego kwestii opieki naszego niepełnoletniego basisty, którego grę rodzice w 100% aprobują a do Kościana na każdą próbę przyjeżdża pod „eskortą” pełnoletniego brata? Pisma w tej sprawie od naszej manager z prośbą o pomoc zostały wysłane do burmistrza Kościana oraz komendanta policji w Kościanie.

Osiągnięcia zespołu ANN
Ich nagrania gościły na antenach takich stacji radiowych, jak: Program 3 Polskiego Radia, Radio Merkury Poznań, Radio Orbit, Radio Aspect, Szkocja Fm, Radio Ziemi Wieluńskiej, czy Radio Jantar. Dzięki uprzejmości wielu ludzi dobrego serca oraz własnej determinacji, zespół we wrześniu 2015r. nagrał singla "Ostrożna", w gdańskim Custom34 Studio. Utwór "Zerwanie kontaktu bojowego z życiem" trafił do propozycji Listy Przebojów Programu 3. Znalazł się także na 2 pozycji Listy Przebojów Radia Merkury Poznań oraz gościł 7 tygodni na miejscu 1 w Liście Przebojów Radia Orbit. W lutym zespół był gościem TVP 3 Poznań w programie "Tej poranek", gdzie odbyła się telewizyjna premiera nowego wydawnictwa "Ostrożna". W sierpniu, dzięki współpracy z Centrum Kultury w Opalenicy, zespół koncertował w Niemczech, gdzie zaprezentował się na festiwalu Alinae Lumr w Storkow, u boku gwiazd europejskiej sceny muzycznej. Zespół koncertuje charytatywnie, czynnie wspiera osoby niepełnosprawne oraz chore na raka. Wspiera działalność „Szlachetnej Paczki”.

Dyskografia:
"Ostrożna" - singiel – 2015
- Czwórka Polskie Radio, Radio Merkury Poznań, Muzykoolicy, Polskie Piosenki, Polisz Czart,
"Zerwanie kontaktu bojowego z życiem"
- Program 3 Polskiego Radia - propozycja do LP3
- Radio Orbit - 34 tygodnie na liście, 7 tyg. nr 1.
- Podsumowanie 200 notowań Radio Orbit - miejsce 2.
- Radio Merkury Poznań - 18 tygodni na liście, nr 2:)
- Radio RockTime – 19 tygodni na liście, obecnie na liście.
"Ludzie tacy są" EP - 2014
"Ludzie tacy są"
- 18 tygodni w zestawieniu Radia Orbit, 4 miejsce w podsumowaniu rocznym,
- 10 tygodni na Aspect Rock Chart,
- 28 tygodni na Szkocja.fm,
- Radio Jantar, Radio Merkury.
- utwór pojawił się na składance "XXVII Wszyscy Śpiewamy na Rockowo".
"Wyspa"
- 18 miejsce w podsumowaniu rocznym Top Orbit.
- 17 tyg. w zestawieniu Radia Jantar,
- 15 tyg. w zestawieniu Top Orbit.
- 14 tyg. na szkocja.fm
- 4 tyg. Lista Przebojów Radia Ziemi Wieluńskiej,
- 4 tyg. Lista Przebojów Polskie Przeboje,

ARTYKUŁY DOTYCZĄCE SPRAWY
http://www.koscian.net/ANN_stanie_przed_sadem,28421.html
http://www.koscian.net/Ann_przed_sadem,28511.html
http://elka.pl/content/view/81583/79/
http://koscian.nowinylokalne.pl/artysci-w-sadzie/
http://m.radiomerkury.pl/kdCmsAssets/render/id/118925/file_name/studio_do_sadu.mp3

1 komentarz:

  1. Polecam wywiad z zespołem ANN! http://www.riversedge.pl/licza-sie-fragmenty-wywiad-z-zespolem-ann

    OdpowiedzUsuń