niedziela, 8 kwietnia 2018

Ingolf Wunder gwiazdą Praskich Koncertów - 8 kwietnia klasycznie w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie

Wiosna na Pradze – Północ złoci się najlepszymi dźwiękami. Oto rozpoczyna się mini – cykl „Praskich Koncertów Klasycznie i Jazzowo”, które w bieżącym roku gościć będą życzliwe i piękne mury Auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, przy ulicy Kawęczyńskiej 36. Przesłaniem muzycznego święta jest cykliczna prezentacja na warszawskiej Pradze-Północ najlepszych z najlepszych artystów muzyki klasycznej i jazzu.

Sobotnio i jazzowo

Julia Sawicka
W sobotni wieczór, 7 kwietnia usłyszymy Julię Sawicką z Zespołem. Wielu krytyków muzycznych, w tym gronie Sylwester Podgórski, zapewniają, że Julia Sawicka jest bardziej jazzowa od Norah Jones, bardziej optymistyczna od Cassandry Wilson. Oprócz Julii Sawickiej, zaprezentuje się także Trio Marcina Wasilewskiego. Obok natchnionego „łowcy fortepianowych jazzujących fraz”, jak mawiam o liderze Marcinie Wasilewskim, pojawią się także jego muzyczni towarzysze: basista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Oceny, że to „jeden z najlepszych zespołów jazzowych na świecie”, nie są przesadzone.Trio współpracowało z wirtuozem trąbki Tomaszem Stańko i francuskim perkusistą Manu Katché, słynnym z powodu współpracy z Peterem Gabrielem czy Stingiem. Mimo regresu na rynku muzycznym dwa albumu Trio, „Faithful” (2008) i „Spark of Life” (2011; nagrana z Joakimem Milderem), osiągnęły status złotych płyt.

Ingolf Wunder w Warszawie?! Tak!!!

Ingolf Wunder
Natomiast 8 kwietnia zapraszamy na recital fortepianowy austriackiego pianisty Ingolfa Wundera – laureata II nagrody na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku i wyłącznego artysty renomowanej wytwórni „Deutsche Grammophon”.


Jak na Austriaka przystało, pianista zaprezentuje swój najnowszy projekt muzyczny ”Mozart +” obejmujący utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz dzieła innych kompozytorów zainspirowanych dorobkiem tego największego klasyka wiedeńskiego.Ingolf Wunder, oprócz startów w Konkursach Chopinowskich, wielokrotnie koncertował w naszym kraju.

Ingolf Wunder, XVII MFM im. Krystyny Jamroz, Busko-Zdrój, 6 lipca 2011 r.
fot. Jarosław Roland Kruk
Z jego wielu recitali, finezyjni polscy słuchacze wspominają w szczególności jeden, z 20 listopada 2011 roku. Tego dnia bowiem, Ingolf Wunder zaczarował słuchaczy zebranych w Sali Filharmonii Poznańskiej. Ingolf Wunder, z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, wykonał „Koncert Fortepianowy e-moll op. 11” Fryderyka Chopina. Tak, tak! To ten sam utwór, który zaprezentował w pamiętnym finale Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku. To wykonanie, zdaniem rzeszy fachowców, krytyków muzycznych i samych melomanów, powinno dać Wunderowi pierwszą nagrodę w konkursie. Wiemy, że tak się nie stało, ale dla wielu osób, to właśnie on może czuć się zwycięzcą. Oto, co napisał, o jesiennym poznańskim koncercie artysty sprzed prawie siedmiu lat, najlepszy polski bloger piszący o muzyce klasycznej Classic – On – Sunday - Morning:


/…/ „Pięknie. Dynamiczne allegro, bajecznie wyciszone i romantyczne Larghetto i porywające Allegro Vivace, które zakończyło się burzą oklasków na stojąco zgromadzonej publiczności (mimo całorocznego obcowania z Chopinem wyraźnie spragnionej dobrej muzyki, bo … Filharmonia pękała w szwach, zajęte były nawet miejsca “stojące” J ). Potem … cztery bisy! A każdy następny lepszy od poprzedniego. Taki bezpośredni, trafiający do słuchacza. Nastrojowy, a z drugiej strony wręcz piorunujący fortepianowymi pasażami. I brawa, okrzyki, owacje na stojąco … jednym zdaniem – mówiło się o Wunderze, że to estradowy wyjadacz i … faktycznie, tak zagrał dla nas ten koncert, że publiczność wychodziła z Auli z wypiekami na twarzy. I o to przecież chodzi, prawda?” /…/

Wojciech Zabłocki, Burmistrz Dzielnicy Praga – Północ.
Jaki z tego wniosek? Po prostu trzeba pojawić się w czarownej Auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, przy ulicy Kawęczyńskiej 36, i w niedzielny wieczór dać ponieść się fortepianowym porywom Ingolfa Wundera. Wstęp wolny! Co dziwi mnie i zastanawia, bo na jego koncerty nielekko się dostać. I chwała za to burmistrzowi Pragi – Północ, który wie, że człowiek nie tylko chlebem:


- Mam nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie szczególnego w tym krótkim cyklu, który mamy zamiar rozszerzać w przyszłych latach. Życząc Państwu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń podczas tych muzycznych spotkań – zachęca i zaprasza Wojciech Zabłocki, Burmistrz Dzielnicy Praga – Północ.
Tomasz Wybranowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz