czwartek, 17 sierpnia 2017

Wojciech Giczkowski - Inowrocław: Remi i Falko nowy duet autorów piosenek

Tekst pochodzi z portalu www.teatrdlawas.pl

W ubiegły poniedziałek, 14 sierpnia, podczas długiego weekendu, w pubie Kropa w Inowrocławiu mogliśmy uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Studiujący w Londynie sztukę kompozycji Remi Juśkiewicz w towarzystwie muzyków Pawła Szymańskiego i Roberta Mycy Kowalskiego zagrał i zaśpiewał piosenki swojego autorstwa i we własnej aranżacji.


Remi Juśkiewicz przez wiele lat był związany z Inowrocławiem, ale obecnie na co dzień mieszka w Anglii. Mimo średniego wieku ciągle się uczy, a zawodowo pomaga rodzinie, pracując w weekendy jako listonosz. Od jesieni skomponował muzykę do 11 tekstów mieszkającego w Inowrocławiu poety Wiesława Fałkowskiego, który z racji wieku jest już też znany w środowisku poetów publikujących przede wszystkim w internecie.

Kompozytor poszukiwał autora tekstów, piszącego w sposób oryginalny na tematy, które mogą poruszyć współczesną młodzież. Publikowane w social mediach piosenki zyskały szeroki oddźwięk wśród słuchaczy, a nawet jedna z nich zajęła 10 miejsce na słynnej irlandzkiej liście przebojów Polisz Czart, wyprzedzając wielu renomowanych wykonawców. Na czas wakacji w Polsce, Remi zaprosił popularnych muzyków do swojego zespołu i po dłuższych próbach w odległej leśniczówce pojawił się z nimi na scenie Kropy ku radości fanów, którzy mimo świątecznej, letniej aury przybyli, aby być świadkami publicznej prezentacji na żywo nowego tandemu twórców piosenek przeznaczonych dla odbiorcy popularnego.


Paweł Szymański to kompozytor, wokalista, gitarzysta i harmonijkarz bluesowy. Przeważnie występuje solo. W środowisku jest znany ze współpracy z zespołami Tortilla Flat z Torunia i Green Grass z Bydgoszczy. Robert Myca Kowalski jest także gitarzystą i znany jest w środowisku muzycznym jako niekonwencjonalny muzyk uczestniczący w wielu przedsięwzięciach artystycznych.

Konferansjerkę poprowadził sam autor tekstów Wiesław Falko Fałkowski, który dowcipnie, z odrobiną sarkazmu, komentował zamierzenia i osiągnięcia duetu. Jego wypowiedzi były często od razu komentowane przez publiczność, co stworzyło bardzo miłą i familijną atmosferę. Okazało się, że Juśkiewicz, trochę przekornie, zrezygnował ze swego śpiewu, ustępując miejsca głównie Pawłowi Szymańskiemu, którego wokal charakteryzuje się piękną bluesową barwą oraz niezwykłą, jak na współczesnych śpiewaków, dykcją. Posłuchaliśmy 12 piosenek, bardzo dowcipnych i lirycznych, a co najważniejsze z wielkim potencjałem optymizmu, który bardzo przypadł do gustu słuchaczom. Włączali się oni do wykonywanych piosenek, nucąc szlagworty i refreny, tupiąc i klaszcząc do rytmu.


Dwunasta piosenka była to nowa kompozycja Remiego, zaśpiewana po angielsku, która ma w sobie wiele cech radiowego hitu. Na bis żądano wykonania wielu piosenek, ale w plebiscycie popularności zwyciężyła piosenka „Ty jesteś moja metaforą”. Okazało się, że młodzi ludzie doskonale wiedzą, co to jest oksymoron, bo głośno podawali dowcipne przykłady. Po trzech bisach muzycy zakończyli występ, który okazał się bardzo udanym debiutem nowej spółki autorskiej . Czy na miarę Lennon – McCartney? Zobaczymy. Porównanie nie jest przypadkowe, bo Juśkiewicz nie ukrywa swojej fascynacji grupą The Beatles, zwłaszcza jeśli chodzi o ambitny repertuar z płyt, które były kamieniami milowymi wszechświatowej muzyki.

Wojciech Giczkowski
Autorzy mają dalsze plany współpracy. Falko napisał już kilka tekstów bożonarodzeniowych i kto wie, czy wkrótce nie posłuchamy nowych kolęd, bo jak poinformował Remi – jedna już jest gotowa, a pomysłów na następne nie brakuje.
Wojciech Giczkowski

Wojciech Giczkowski - rocznik 1952,
zamieszkały w Warszawie,
miłośnik teatru, opery i literatury,
dziennikarz portalu Teatr dla Was,
bloger: Teatralna Warszawa blogspot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz