sobota, 12 sierpnia 2017

Darek Kowalski - Benefis Marka Gaszyńskiego

Marek Gaszyński
Pana Marka Gaszyńskiego poznałem niedawno. W okolicznościach "nieoficjalnych", z punktu widzenia tego felietonu nieistotnych. Jednak znam Pana Marka na tyle dobrze, aby wiedzieć, że w kwestiach ważnych najlepiej oddać mu głos. Nie ma też innej osoby, która lepiej opowie o zbliżającym się wydarzeniu, niż jego bohater. Zacznijmy od definicji autorstwa Pana Marka określającej to, co odbędzie się 12 sierpnia: "Benefis to zorganizowana dla konkretnej osoby uroczystość o charakterze retrospektywnym, której celem jest uczczenie dorobku działalności tej osoby. W uroczystości występuje benefisant oraz zaproszeni przez niego goście". Nic dodać, nic ująć. Przybliżając okoliczności czekającego nas spektaklu Pan Marek wspomina: "55 lat temu napisałem swój pierwszy profesjonalny tekst do muzyki Mateusza Święcickiego, zatytułowany „Gitara i ja”, a piosenka ta nagrana została w studiach Polskiego Radia przez Bogdana Czyżewskiego w roku 1962. Był to pierwszy polski utwór w modnym wówczas rytmie twista. W ciągu tych 55 lat napisałem ponad 350 tekstów do polskich piosenek. 


Najpopularniejsze z nich to „Sen o Warszawie” (muzyka Czesław Niemen), „Gdzie się podziały tamte prywatki” (muzyka Ryszard Poznakowski), „Nie zadzieraj nosa” (muzyka Seweryn Krajewski), ”Jesień idzie przez park” (muzyka Krzysztof Klenczon, współautorem tego tekstu jest Bogdan Loebl)."  

Sylwia Kwasiborska fot. Wojtek Zillmann
Znając okoliczności spektaklu, który odbędzie w Ciechocinku w ramach Happy Jazz Festiwal, warto jeszcze zapoznać się z motywacją towarzyszącą benefisowi: "Z wielkim zaciekawieniem i radością posłucham moich starych piosenek w wykonaniu młodych pieśniarzy, wokalistów i instrumentalistów, po wielu latach na nowo realizujących to, co kiedyś skomponowali: Czesław Niemen, Seweryn Krajewski, Krzysztof Klenczon i inni herosi rock and rolla. Zaciekawienie moje wzrasta, bowiem jest to przecież Festiwal jazzowy, więc wiele z tych starych przebojów będzie miało jazzowy posmak. Dzięki takim akcjom, takim projektom, piosenki żyją swoim niezależnym życiem." 


Na koniec jeszcze tylko lista artystów, którzy wystąpią w czasie benefisu: Piotr Zubek, Łukasz Jemioła, Andrzej Kubacki, Sylwia Kwasiborska, Joanna Czajkowska-Zoń, Skołowani, Apostolis Anthimos, Moriah Woods, Krzysztof "Puma" Piasecki. Szanowni Państwo! Tego po prostu nie można przegapić.

Asia Czajkowska-Zoń fot. Wojtek Zillmann

Darek Kowalski


Autor:


Darek Kowalski - kolekcjoner i wydawca płyt. Właściciel Hard Rock Pubu Pamela oraz HRPP Records w Toruniu. Felietonista toruńskiego tygodnika TORONTO. Od siebie dodam, iż jest dla mnie niedoścignionym wzorem właściciela klubu muzycznego, któremu zależy na tym, aby ludzie, którzy postanowili spędzić swój wolny czas na słuchaniu muzyki, nie byli zatruwani miernotą, tandetą i obciachem, ale aby po wyjściu chcieli wrócić do niego jak najszybciej. Spotkałem go w Toruniu i Londynie. Oba spotkania wspominam ogromnie miło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz