piątek, 1 listopada 2013

15-go listopada IVAR i LECHU zapraszają. ORCHARD - ciężko, wolno, klimatycznie i mrocznie


pub ROCKY  na rogu ulic:
Gwiaździstej i Swobodnej
we Wrocławiu
15-11-2013 sobota, godz.21.00 
wstęp 10.00,-
ORCHARD – doom metal
co dziesiąty bilet premiowany
jest darmową płytą cd zespołu.


Orchard powstał w 1998 roku w Świdnicy. W obecnym składzie gra od 2008.Zespół od samego początku konsekwentnie stawia na tworzenie własnych, rozbudowanych i wielowątkowych kompozycji. Oprócz licznych dem z pierwszego okresu działalności ma na koncie dwie wydane własnym sumptem płyty: "Orchard" z 2006 i "Orchard II" z 2008.Muzyka zespołu nie ma ściśle określonych inspiracji - na pewno znajdziemy w niej dużo melancholii i posępnych przestrzeni mających doom metalowe korzenie, jednak całość zabarwiona jest progresywną różnorodnością i wyjątkową dbałością o formę.


Zespół zalicza się do tej części metalowych kapel, które na bazie
ogólnego gatunku, jakim jest metal, budują własną poetykę muzyczną. Orchard, szukając oryginalnych środków wyrazu, próbuje tworzyć własny świat dźwięków i obrazów. To właśnie obrazowość i wizyjny charakter cechuje ich twórczość - długie, rozwinięte w opowieści utwory przenoszą słuchacza w odległe światy, z których każdy ma swoją historię - równie tragiczną, co piękną. Zespół Orchard początki miał takie, jak większość zespołów - praca nad własnym materiałem, pierwsze koncerty we własnym mieście i okolicach, przeglądy zespołów amatorskich, czasem wygrywane, a czasem nie, wreszcie pierwsze sensowne demo w 2001 roku zatytułowane "The Torment Parts the Branches of the Trees", i próby (nieudolne) zainteresowania nim szerszej publiczności. W tamtym okresie zespół podejmował współpracę z różnymi wokalistkami, co miało uatrakcyjnić nie tylko muzykę, ale i wizerunek sceniczny. Nieodmiennie kończyło się to powrotem do solidnej, męskiej, czteroosobowej ekipy, którą podziwiać możemy do tej pory.

W połowie 2002 roku przydarzyła się trwająca równo rok przerwa, owocna o tyle, że wszyscy mieli czas na przemyślenia i wrócili pełni pomysłów i zapału do pracy. Powstał nowy materiał, domowym sposobem nagrany został około kwietnia 2004 i od tego czasu zespół koncertował, wypatrując okazji do poważniejszych (czyt. studyjnych) nagrań. Rzecz udała się w 2006 roku - w grudniu ukazała się wydana na własny rachunek płyta demo, zatytułowana po prostu "Orchard". Zebrała ona bardzo dobre recenzje w branżowych pismach i portalach, została też solidnie ograna na koncertach. Po uznaniu jednego i drugiego za umiarkowany sukces, zespół przystąpił do prac nad nowymi utworami - już w zmienionym składzie, gdyż z końcem 2007 roku odejść postanowił jeden z gitarzystów. Po znalezieniu odpowiedniego kandydata na jego miejsce ruszyły nagrania nowego materiału, którego premiera odbyła się 24 stycznia 2009.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza