czwartek, 6 kwietnia 2017

Era Jazzu: Aquanet Jazz Festival - 5-9 kwietnia 2017 PoznańNiezwykły rozmach będzie miała kolejna, festiwalowa edycja poznańskiej Ery Jazzu. Program obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów oraz - co dla całego projektu niezwykle ważne - promocję poznańskiego środowiska jazzowego. I to nie tylko poprzez koncerty najciekawszych grup i muzyków, ale także poprzez liczny udział entuzjastów tej muzyki w festiwalowych imprezach. Klubowe koncerty w Blue Note oraz Piano Bar, galowe recitale w prestiżowych salach (aula UAM, CK Zamek) oraz okolicznościowe wydawnictwa i projekty specjalne, doroczna nagroda Ery Jazzu... to najważniejsze propozycje wiosennego Aquanet Jazzu Festival (5-9.04.2017).

"Era Jazzu prowadzi swoje projekty w Poznaniu tworząc ekskluzywna markę na kulturalnej mapie miasta i regionu -
mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - Dla tego, wieloletniego pomysłu realizowany jest Poznań Jazz Project obejmujący nie tylko specjalnie przygotowane koncerty,ale także kompozycje oraz wydawnictwa płytowe. Organizujemy koncerty z udziałem światowych gwiazd, przygotujemy projekty specjalne, wydajemy CD-katalogi oraz przyznaję poznańskim muzykom doroczne nagrody Ery Jazzu. Cieszę się, że impreza cieszy się ogromnym powodzeniem, wspaniałymi recenzjami oraz doskonałymi opiniami. Festiwalowa Era Jazzu bardzo mocno wpisała się w artystyczny koloryt Poznania i jest postrzegana jako ważna impreza z ogromnych bagażem artystycznych prezentacji oraz nieszablonowych projektów specjalnych".

Wiosenna edycja Ery Jazzu zaprezentuje w Poznaniu m.in. kwartet wybitnego gitarzysty Johna Scofielda, specjalny projekt legendarnego francuskiego skrzypka Jean-Luc Ponty’ego, premierowe trio z Chicago niezwykle w Poznaniu popularnej i charyzmatycznej pianistki i wokalistki Patricii Barber. Specjalny projekty przygotowują Krzesimir Dębski, Poznan Jazz Philharmonic Orchestra oraz laureat nagrody Ery Jazzu 2017. Klubem festiwalowym będzie kultowy Blue Note Poznań.

Poznań Jazz Project, legendy Milesa Davisa, Nagroda Ery Jazzu 2017 i Patricia Barber. 

Dwóch wybitnych gitarzystów z zespołu Milesa Davisa zawita w kwietniu do Poznania: w ramach festiwalowej Ery Jazzu zagra John Scofield oraz Jean Paul Bourelly. Scofield nagrał z Milesem m.in. kultowe albumy "Decoy","Star People", "You’re Under Arrest", "Siesta"; awangardzista Jean Paul Bourelly wziął (obok Marcusa Millera, Kenny’ego Garretta, George’a Duke’a) udział w słynnej sesji albumu "Amandla". Jazzową suitę – specjalnie na poznański festiwal - przygotowuje legendarny francuski skrzypek i kreator fusion-jazzu Jean Luc Ponty. W "kręgu Davisa" odnajdzie się gitarzystka Leni Stern (żona Mike’a Sterna – muzyka grup Milesa Davisa) z ciekawym projektem "From New York To Roots". Specjalny projekt przygotowuje Piotr Scholz - laureat nagrody Ery Jazzu 2017 z prezentacją Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. 

"Realizowany z precyzyjną wizją Poznań Jazz Project - mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - jest ważnym elementem całej imprezy, bowiem obejmuje nie tylko koncerty, ale także specjalnie przygotowane kompozycje oraz wydawnictwa. Prezentujemy koncerty z udziałem światowych gwiazd, przygotujemy projekty specjalne, wydajemy CD-katalogi oraz przyznajemy poznańskim muzykom doroczne nagrody Ery Jazzu. Impreza cieszy się ogromnym powodzeniem, wspaniałymi recenzjami oraz doskonałymi opiniami. Festiwalowa Era Jazzu bardzo mocno wpisała się w artystyczny koloryt Poznania".

Jean-Luc Ponty

Jean-Luc Ponty jest niekwestionowanym kreatorem kultowej stylistyki jazz-rocka, jaką wypracował wspólnie wraz z Johnem McLaughlinem, George'm Duke'm oraz Frank'em Zappą. Jest jednocześnie artystą, który równie doskonale porusza się w stylistyce klasyki, swingu i nowoczesnego jazzu. Jak określił francuskiego wirtuoza genialny i legendarny skrzypek Stuff Smith "jest jak killer, gra jazz na skrzypcach tak, jak Coltrane na saksofonie".

"Jean-Luc Ponty jest spadkobiercą jazzowych tradycji Django Reinhardta i Stephane'a Grappelly'ego - rekomenduje artystę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - To genialny francuski wirtuoz skrzypiec, który popularność i uznanie zdobył koncertując nie tylko z własnymi zespołami, ale także ze sztandarową formacją fusion-jazzu, zespołem The Mahavishnu Orchestra i ekscentrycznymi grupami Franka Zappy. Wraz ze Stephanem Grappelli'm oraz Didierem Lockwoodem stanowią nie tylko o sile francuskiego jazzu, ale przede wszystkim o wybitnej roli, jaką w historii jazzu odgrywają wirtuozi znad Sekwany".

Najważniejszą okazała się dla współpraca z gitarzystą Johnem McLaughlinem i jego The Mahavishnu Orchestra, z którą nagrał słynne albumy "Apocalipse" oraz "Visions Of The Emerald Beyond". Przełomowymi okazał się autorskie albumy, które stały się kwintesencja nowoczesnego jazz-rocka a Jean-Luc Ponty przez ponad dekadę był głównym kreatorem jazz-rocka i fusion, by wraz ze zmianami stylistycznymi w muzyce poddać się także innym koncepcjom i projektom. W 1991 roku ukazuje się album "Tchokola" pokazujący innego skrzypka. Jean-Luc Ponty proponuje zgrabne połączenie brzmienia akustycznego i elektrycznego, szuka afrykańskich skojarzeń, ciekawej rytmiki. Poszukiwania te doprowadzą do współpracy z muzykami afrykańskimi oraz amerykańskimi. W połowie lat 90-tych Jean- Luc Ponty angażuje się w ciekawy projekt The Rite Of Strings - trio jazzowych gwiazd (Al Di Meola, Stanley Clark, Ponty), które zaproponowało akustyczne, jazzowo subtelne brzmienie, zaprzeczające jakby fascynacjom, które kierowały ich muzyką przez ostatnie dwie dekady. Album "Life Enigma" rozpoczyna nowy okres w muzyce francuskiego skrzypka i kompozytora. Organizuje ciekawy, złożony z muzyków pochodzących z różnych kultur.

Skrzypek zauroczony etnicznymi brzmieniami organizuje kolejne zespoły w ramach warsztatowej formacji "Jean- Luc Ponty & His Band", coraz częściej pojawia się w mniejszych grupach: zakłada trio zapraszając do współpracy basistę Stanleya Clarke'a lub gra ekskluzywne recitale duetu Jean-Luc Ponty / Williams Lecomte. Pianista i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych William Lecomte należy do grupy muzyków, z którymi Jean-Luc Ponty współpracuje od wielu, wielu lat. Koncepcja duetu jest dla skrzypka okazja do sentymentalnego powrotu do nagrań i koncertów z George'm Duke'm. William Lecomte jest jednak bardziej pianistą klasycyzującym. Doskonale wykształcony jest wirtuozem gry na fortepianie i laureatem prestiżowej nagrody "Les Victoires de la Musique", francuskiego odpowiednika Grammy Award. Z grupami Jean Luc-Ponty'ego związany jest od 1999 roku i jest dla francuskiego skrzypka jednym z ważniejszych artystów- kreatorów jego wizji muzyki.

Patricia Barber
Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu jest Patricia Barber. Amerykańska pianistka i wokalistka cieszy się w Polsce ogromną popularnością oraz sporym uznaniem. Pojawia się na europejskich estradach okazjonalnie, konsekwentnie budując swoją artystyczną reputację głównie w USA. Od 1994 roku jest rezydentką najsłynniejszego chicagowskiego klubu Green Mill a jej poniedziałkowe koncerty od ponad dwóch dekad ściągają komplet publiczności. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała się w poznańskiej auli UAM w 1996 roku wzbudzając ogromny zachwyt dla swojej sztuki i artystycznej charyzmy. Jej koncerty w ramach Ery Jazzu w 2001 roku określono sensacyjnymi wydarzeniami artystycznymi. "Artystka z Chicago - rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski - jest jedną z ikon jazzowej wokalistyki: jej znakomite teksty, będące często celnym komentarzem do współczesności są dowodem, że muzyka jazzowa to nie tylko rozrywka, to nadal poważna sztuka zaangażowana. Patricia Barber realizuje swoje albumy głównie w oparciu o własne - utrzymane w klimacie dobrego, spokojnego, przemyślanego jazzu - kompozycje. Szuka w nich odniesień do jazzowej, swingowej tradycji, do poszanowanie swingu i melodyki nowoczesnej pianistyki. Sporo w jej muzyce melancholii, jazzowej liryki oraz niezwykłej subtelności. Koncerty stają się zatem nie tylko rodzajem autorskiej prezentacji oraz kunsztu kompozytorskiego, wirtuozerii pianistycznej i ciekawej wokalistyki, ale przede wszystkim budowaniem artystycznego, nonkonformistycznego nastroju." 

Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa i projekty specjalne, doroczna nagroda Ery Jazzu to najważniejsze propozycje wiosennego festiwalu. Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.; projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz