piątek, 21 kwietnia 2017

Tomasz Wybranowski - 2 CRESKY - polski wkład do światowego skarbca dźwięków

2Cresky. Stoją (od lewej) Bodek Pezda, Sławomir Leniart, Tomasz Olleck Bobrowski
My Polacy od zawsze łakniemy wszystkiego co „obce”, definiowane zawsze a priori jako coś „lepszego”. Gdy mowa o literaturze, sztuce czy ideach, to od zawsze czujemy się „gorzej” od reszty świata. W poczuciu „małości” i „zaściankowości” wydaje nam się, że awansujemy do światowej elity, gdy tylko zaczniemy utożsamiać się z modami i stylami płynącymi „Stamtąd”. Zaznaczam, że nie mam nic przeciwko zmianom i nowym prądom epok. Nie zgadzam się jednak, że „obce”, „zagraniczne” dla większości oznacza „lepsze niż rodzime”. Wypada mi zacytować wieszcza Juliusza Słowackiego, który w dramacie „Kordian” napisał takie słowa:

„Polsko! lecz ciebie błyskotkami łudzą;
Pawiem narodów byłaś i papugą.”

Podobnie dzieje się z muzyką i twórcami, którzy wyprzedzają swoją epokę. Do tej grupy pionierów zaliczam muzyków formacji 2Cresky, której historia zaczyna się na przełomie wieków. Pod koniec lat 90. dwóch rzeszowskich muzyków odnalazło się w Warszawie. Grzegorz Joachimowicz (znany także pod pseudonimem Greg Crack, wokalista) i Sławomir „Dżabi” Leniart (gitarzysta, członek Jesus Chrysler Suicide i współautor sukcesu zespołu Agressiva 69) postanawiają grać swoją muzykę. W ich głowach dojrzewa projekt, który muzycznie o dekadę wybiega w przyszłość. Po kilku miesiącach prób i pracy w studiu, ukazuje się wydany własnym nakładem singel „Under The Ground”. Mała płyta, na której znalazły sie cztery nagrania, została zauważona na rynku. Utwory wielokrotnie były emitowane w Rozgłośni Harcerskiej i pojawiają się w programach autorskich warszawskich stacji.


Po kilku miesiącach oczekiwania pojawia się wreszcie debiutancki krążek 2Cresky „Major System Error”. Stylistyka i zmierzchowy klimat czternastu nagrań (m.in. „Heart Beat”, „Bohater”, „Bad Skat”, czy „Plastic Bag” nagrany z Pati Yang) zostały utrzymane w duchu pierwszego singla. Królował industrial, dark wave z elementami hard beat. Tym samym 2Cresky stały się jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem stylistycznym na polskiej scenie muzycznej. Grupa dbała o promocję i należyte kreowania swojego artystycznego wizerunku. Do mrocznej, hipnotyczno – ambientowej piosenki „The Perfect Moment” został zrealizowany teledysk. Klip Michała Chmarzyńskiego do dzisiaj uważany jest jeden z najlepiej wyprodukowanych w Polsce. Widz i słuchacz odbywa wraz z głównym bohaterem teledysku somnabuliczną podróż w głąb samego siebie, aby posmakować pragnień najbardziej skrywanych, tłumionych przez obowiązujące normy i system zachowań. Filmowy klip to znakomicie zmontowane sekwencje z filmu Marka Skrobeckiego „Marchenbilder (Obrazki z Bajek)” (1998).

- Michał Chmarzyński zmontował z filmu Marka Skrobeckiego nasze video poetycko streszczając jego film. Michał de facto stworzył nieco inną historię, choć wszystkie sekwencje pochodzą z „Obrazków z bajek” – wspomina Bodek Pezda.

Marek Skrobecki to jeden z najlepszych na świecie twórców animacji przestrzennej. Teledysk pojawia się wciąż w stacjach VIVA i MTV, ale tylko w godzinach nocnych... Warto obejrzeć to małe dzieło muzyczno – filmowe z najwyższej półki.


2Cresky wystapiły z wielkim powodzeniem podczas festiwalu „Castle Party” w Bolkowie w 2001 roku. Wraz z Pati Yang zespół nagrywał jej drugi album. Niestety płyta nigdy nie powstała:

- Niestety przez nowatorskie wybiegnięcie przez nas w nieznane dotąd muzyczne przestrzenie, materiał odebrano jako „niestrawny i bucząco – huczący konglomerat dźwięków” - mówi Sławomir „Dżabi” Leniart. – Pati wyjechała ostatecznie do Londynu. My zdążyliśmy ostatecznie ukończyć pracę nad trzema nagraniami, które ukazały sie na ścieżce dźwiękowej do filmu Mariusza Trelińskiego „Egoiści”.

Po tym epizodzie 2Cresky na ponad osiem lat popadają w stan hibernacji.

„Savage Kingdom” – nowy rozdział 2Cresky

Grupa powróciła na muzyczny rynek po dziewięciu latach milczenia za sprawą singla „Savage Kingdom”. Z grupą rozstał się Grzegorz Joachimowicz. Do Sławomira „Dżabiego” Leniarta (gitary, programowanie, gitara basowa, efekty) dokoptowali dwa muzycy. W składzie 2Cresky znaleźli się: znany z formacji Devian i Qriozum Tomasz „Olleck” Bobrowski (wokal, syntezator, keyboards) oraz dawny muzyk Agressivy 69, udzielający się również w działaniach Made In Poland i Heart & Soul, Bodek Pezda (chórki, virus polar). Nowy singel to wciąż wysmakowane rejony rocka alternatywnego. Muzycy 2Cresky w wiadomy sobie tylko sposób potrafią połączyć electro – ambient z rockową frazą a trip hop z delikatnym posmakiem industrialnych dźwięków:


Sławomir Leniart (fot. Miro Sosnowski)
- To elektronika, ale daleka od industrialnego ciężaru i jednoznacznej klubowości, bo ubrana w taneczność i zmysłowość. 2Cresky to energia, ale i nostalgia – mówi Bodek Pezda.

- Generalnie nie lubię szufladkowania muzyki. Jeśli jednak muszę mówić o stylu 2Cresky, to mawiam, że to po prostu nowoczesna muzyka, która eklektycznie łączy w sobie w dobrych proporcjach różne wpływy – dopowiada Sławek „Dżabi” Leniart.

Nowy głos – nowy wymiar 2Cresky

Tomasz „Olleck” Bobrowski dysponuje głosem, który wyróżnia go od reszty rockowych wokalistów. Bodek Pezda i Sławomir Leniart twierdzą, że sposób śpiewania Bobrowskiego to kontaminacja wokalnych dokonań Micka Hucknalla (Simply Red) i Antony’ego Hegarty’ego (Antony and the Johnsons, znanego także ze współpracy z Björk i Lou Reedem). Ja dostrzegam jeszcze ducha Marka Hollisa (Talk Talk) i Michaela Allena (Wolfgang Press).


„Savage Kingdom” przenosi nas (znowu!) do wielkiego miasta, pełnego ludzkich snów o potędze w ciągu dnia. Ale po zmierzchu, który przynosi kolorystyczne odmiany granatu i czerni, wracają człowiecze niepewności i lęk, bo:

„Will we go the same direction
Disregarding rush in this crowd
Look what's around, it's a real ache
Every tense's a half of rehab

Set aside your prejudices
Love which is cure in this mess
Immerse yourself in the pleasures
Let them ask you „are you sane”/…/

„Idziemy w tym samym kierunku
Pomijając pośpiech tłumu.
Rozejrzyj się wokoło. Oto prawdziwy ból
Każdy czas na pół przełamany odwykiem.

Uchylić się przed uprzedzeniami możesz
Miłością, która jest lekarstwem w tym bałaganie.
Zanurz się w przyjemności
I niech zapyta w Twoim imieniu „Jesteś przy zdrowych zmysłach?" /…/

- Inspiracją dla powstania 2Cresky są przeżycia i emocje, jakie dostarcza mi życie w dużym mieście, zarówno te dobre, jak i złe – opowiada Sławek „Dżabi” Leniart, pomysłodawca i główny dowodzący projektem. – Sama nazwa symbolizuje dwie osoby, dwa różne podejścia do muzyki. Greg Crack, z którym założyłem kapelę, jest didżejem bez doświadczeń muzycznych, tak w sensie wokalnym jak i instrumentalnym. Autorami muzyki „Savage Kongdom” są Dżabi i Olleck, zaś tekst napisali bracia Olleck i Paweł Bobrowski. Produkcją zajął się cały zespół. Piosenkę zmiksował Agim Dżeljilji (muzyk, producent, lider niezależnej grupy Öszibarack, który na swoim koncie zaliczył współpracę (jako muzyk i producent) m.in. z Futrem, NOT, Husky, czy Kanałem Audytywnym).

Muzyka, metafory i obraz

Po raz kolejny w historii grupy, jej singel został zilustrowany niesamowitym, artystycznym i metaforycznym teledyskiem. Trwa współpraca 2Cresky ze znakomitym reżyserem i twórcą filmów animowanych Markiem Skrobeckim (współtwórca, jako scenograf, nagrodzonego Oscarem 2006 w kategorii „Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany” „Piotruś i Wilk” w reżyserii Susan Templeton). Filmowa opowieść „Savage Kingdom” została utkana z fragmentów innego animowanego filmu Marka Skrobeckiego „Danny Boy”.


Nowy singel „Whoosh!”

17 września 2012 roku ukazał się nowy singel 2Cresky pod frapującym tytułem „Whoosh!” (EMI). Grupa po raz kolejny udowadnia, że w Polsce może powstawać muzyka na światowym poziomie. „Whoosh!” przynosi okruchy nowofalowej melancholii z zaraźliwym refrenem i delikatną, arabeskową elektroniką. Za miks utworu odpowiada znany producent Bogdan Kondracki, który pracował m.in. z Anią Dąbrowska, Moniką Brodką i Noviką. Okładkę singla wykonał Rafał Szczepaniak, ceniony artysta - plastyk, grafik i ilustrator.


Singiel formacji 2Cresky „Whoosh!” ukazał się równolegle w stacjach radiowych (także w NEAR FM, Radiu WNET i Studio Toronto www.fala.fm, oraz austriackim Radiu FRO – program PoloNews Doroty Trepczyk). oraz w europejskiej dystrybucji cyfrowej. (iTunes, Amazon, HMV). Teraz czekamy na duży album 2Cresky, od których już się uzależniłem.

Tomasz Wybranowski 


Tomasz Wybranowski. Roztoczanin z serca Zamojszczyzny, rocznik 1972. Absolwent polonistyki na UMCS (specjalność edytorsko – medialna). Studiował także jako wolny słuchacz filozofię i politologię. Doktorant wydziału Nauk Politycznych UMCS. Pracował w radiu Centrum, Puls, Top, oraz kieleckim TAK, był korespondentem radiowej „Trójki”. Publikował (i publikuje) w pismach „Próba” , „Dziennik Wschodni”, „Kurier Lubelski” , „Praca i Życie Za Granicą”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”, magazynie „Kontury”, miesięczniku „Dziś”. Korespondent tygodnika „Przegląd” w latach (2006 – 2012), redaktor dwumiesięcznika „Imperium Kobiet i kwartalników Kontury oraz Zamojski Kwartalnik Kulturalny. Publikuje w tygodniku „Uważam Rze”. Od 2005 roku w Irlandii. Na przełomie 2005/2006 był redaktorem naczelnym tygodnika „Strefa Eire”. W latach 2006 – 2008 wydawca i redaktor naczelny miesięcznika „Wyspa”. Wydał trzy przewodniki po Irlandii „Irlandzki Niezbędnik. Irish ABC”. W latatch 2008 - 2012 nieprzerwanie redaktor naczelny tygodnika (później miesięcznika) „Kurier Polski”. W latach 2008 – 2009 był także irlandzkim korespondentem Polskiego Radia i Informacyjnej Agencji Radiowej. Współpracował także z Radiem Vox. Obecnie nieprzerwanie wydawca i prezenter programu „Polska Tygodniówka” (ponad 270 wydań)  nadawanego w każdą środę w dublińskiej rozgłośni NEAR 90, 3 FM. W każdy piątek (10.00 – 11.00) w Radiu WNET (Polska) pojawia się jego autorski program „Irlandzka Polska Tygodniówka”. Cykl programów o historii muzyki światowej „Muzyczne Terapie” gości także w austriackim Radiu FRO. Autor czterech tomików wierszy („Oczy, które...” 1990,  „Czekanie na świt” 1992,  „Biały” 1995 i najnowszy „Nocne Czuwanie”). Jego wiersze drukowano w ponad dwudziestu antologiach poetyckich (ostatnio „Harmonia Dusz” Warszawa 2011). Na początku roku 2013 ukaże się specjalna wersja zbioru „Nocne Czuwanie” wraz z audiobookiem (wydawnictwo Kontury). Rok 2011 przyniósł nominację do nagrody „Polak roku w Irlandii”. Tomasz Wybranowski wyróżniony został przez środowiska polonijne w Irlandii nagrodą „dziennikarz roku 2010”. Doktorant wydziału Nauk Politycznych UMCS. Przygotowuje dwie publikacje na temat polskiej muzyki rockowej w czasie zrywu wolnościowego 1977 – 1990. Do tej pory ukazało się jego pięć artykułów naukowych poświęconych mediom, głównie imigracyjnym. Od czerwca 2015 tomek prowadzi Listę Przebojów Polisz Czart, która dzięki niemu rozpoczęła swoje drugie życie  Aby poczuć klimat audycji Tomka, zapraszam do wysłuchania znakomitego programu poświęconemu Grzegorzowi Ciechowskiemu. Można posłuchać go tutaj

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza