poniedziałek, 31 sierpnia 2015

31-go sierpnia 2015 w toruńskim HRP Pamela wystąpi Moreland & Arbuckle

Dustin Arbuckle (fot. Agata Jankowska)
W poniedziałek 31 sierpnia 2015 w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela wystąpi amerykańska grupa Moreland & Arbuckle. Zespół o światowej renomie jest również niezwykle popularny w Polsce, o czym świadczy dwukrotne zwycięstwo grupy w plebiscycie Blues Top kwartalnika Twój Blues (2013 i 2014 rok). Jako support toruńskiego koncertu Moreland & Arbuckle wystąpi polski duet Oil Stains. W obu przypadkach artyści, którzy pojawią się na scenie Hard Rock Pubu Pamela, łączą bluesowe korzenie z elementami rocka, rock’n’rolla, country i folku. Start godz. 19.00. Wstęp wolny.


Aaron Moreland (fot. Agata Jankowska)
Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od ponad dekady eksplorują teren zwany „muzyką rdzennie amerykańską”. Zaczynali jako duet grający akustycznego bluesa; dziś tworzą trio o własnym, niepowtarzalnym stylu, określanym jako "roots rock". Powstał on z połączenia bluesowych korzeni z elementami rocka, country, i muzyki folk - oraz ogromnej dawki własnej inwencji twórczej. Od 2011 r. trzecim członkiem zespołu jest perkusista Kendall Newby. Muzyczny styl zespółu determinuje przede wszystkim specyficzna technika gitarowa Aarona Morelanda, wypełniająca brzmieniowe pole w większości zespołów kreowane przez dwie osoby: gitarzystę wespół z basistą. Duża w tym zasługa jednego z używanych przez niego instrumentów: gitaro-basu zrobionego z... pudełka po cygarach. Moreland równie "gęste" brzmienie kreuje też na zwykłej gitarze, używając palców, a nie kostki. Bezsprzecznymi atutami brzmienia Moreland & Arbuckle są też głęboki, zapadający w pamięć i chwytający za serce głos Dustina Arbuckle'a i jego inspirowany Little Walterem styl gry na harmonijce oraz przebogaty, wręcz melodyjny styl gry perkusisty Kendalla Newby'ego.


Kendall Newby (fot. Agata Jankowska)
Zespół ma na koncie sześć albumów. W 2013 ukazał się najnowszy, „7 Cities” (Telarc). Zawiera 13 utworów, w tym: 8 autorstwa sprawdzonego tandemu Aaron Moreland / Dustin Arbuckle, 4 kompozycje napisane dla zespołu przez przyjaciół oraz zaskakującą wersję jednego z przebojów lat 80. "7 Cities" jest koncept-albumem osnutym wokół mitu "Siedmiu miast ze złota", którego akcja miała się dziać wieki temu m.in. na terenach będących dziś stanem Kansas. Muzycznie jest to kontynuacja dobrze znanego fanom M&A stylu. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy płytę wyprodukował nie Aaron Moreland, a wywodzący się z indie-rockowego środowiska Matt Bayles (znany ze współpracy z zespołami takimi, jak Mastodon, the Sword, czy Isis). Na początku 2015 roku został zarejestrowany materiał na kolejną płytę zespołu, która ma się ukazać wiosną 2016.


Moreland & Arbuckle (fot. Agata Jankowska)
Moreland & Arbuckle koncertują zarówno na wielkich festiwalach, dzieląc scenę z artystami takimi, jak Buddy Guy czy Jonny Lang, jak i w intymnej scenerii małych klubów. Niezależnie od miejsca koncertu, w ciągu paru minut są w stanie rozpalić serca publiczności do czerwoności. Dotychczas zjeździli z koncertami całe Stany Zjednoczone, Irak i Afganistan (w ramach trasy „Bluzapalooza”, odwiedzającej… amerykańskie bazy wojskowe), oraz dużą część Europy. Regularnie występują w Polsce, dzięki czemu mają tu stale rosnące grono wiernych fanów. Zyskują też uznanie krytyków: dziennik USA Today wybrał "Just a Dream" płytą tygodnia; album znalazł się w też zestawieniu magazynu "Billboard". Czytelnicy i dziennikarze kwartalnika "Twój Blues" wybrali formację "Zespołem Roku na świecie" w ankiecie Blues Top za rok 2013 i 2014.

Aaron Moreland – gitary, cigar box guitar
Dustin Arbuckle – śpiew, harmonijka
Kendall Newby – perkusja, chórki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza