poniedziałek, 2 lutego 2015

2-go lutego w HRP Pamela w Toruniu wystąpią Maciej Balcar i Cheap Tobacco. Przed koncertem warsztaty poprowadzi pARTyzant


 Ruletka. Przed koncertem Krzysztof Toczko (pARTyzant) poprowadzi warsztaty gitarowe, których gościem specjalnym będzie Maciej Balcar. Koncert zaczyna się o godzinie 19-tej a warsztaty o 17-tej. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.
W poniedziałek 2.02.2015 w Hard Rock Pubie Pamela odbędzie się wyjątkowy koncert zorganizowany z okazji 17-tych urodzin klubu. Wystąpią: Maciej Balcar z zespołem oraz jako support grupa Cheap Tobacco. Maciej Balcar w czasie koncertu zaprezentuje materiał z nowej, solowej płyty

Cheap Tobacco to czworo młodych ludzi przepełnionych energią i pasją, którą "zarażają" każdego, kto ich usłyszy. Mieszają style muzyczne w poszukiwaniu swojego własnego brzmienia. Potrafią wzruszyć, nakłonić do refleksji oraz porwać do szaleńczego, transowego tańca.

fot. Agata Jankowska
Muzyka, jaką wykonuje zespół nie jest łatwa do zdefiniowania... to fuzja rocka, emocji bluesowych, funky i... jeszcze czegoś. Kto raz ich usłyszy, będzie wracał po więcej! Mimo krótkiego stażu zagrali już na najważniejszych festiwalach bluesowych w Polsce. (Rawa Blues 2013 jako jeden z czterech zespołów reprezentujących stronę Polską). Ich muzykę można usłyszeć m.in. w radiowej Trójce w audycjach Panów Barona i Chojnackiego.
 
fot. Agata Jankowska
Ważniejsze osiągnięcia:
- I miejsce w kategorii odkrycie roku 2013 kwartalnika Twój Blues,
- I miejsce na alternatywnej liście przebojów Radia Kraków w notowaniu z grudnia 2012,
- I miejsce na Rawa Blues Festiwal 2013,
- I miejsce, nagroda publiczności oraz nagrody dla najlepszej wokalistki i najlepszego basisty na XXII Festiwalu Blues Nad Bobrem.
- Finaliści konkursu Hard Rock Rising 2102,

fot. Agata Jankowska
- III miejsce na Festiwalu Ryśka
Riedla 2012,
- I miejsce na III Autorskim Przeglądzie Rzepa 2012 w Rzeszowie,
- I miejsce na festiwalu Kodex Blues 2012,
- I miejsce na Wetwater Blues Festival 2012,
- I miejsce na Ścinawa Blues festiwal 2012,
- I miejsce na Warta Mississippi Blues 2012.fot. Sławek Orwat

Maciej Balcar - Absolwent szkoły muzycznej w klasie fortepianu oraz Politechniki Wrocławskiej (Wydział Architektury). Od wczesnej młodości, zafascynowany muzyką, komponował, grał i śpiewał z różnymi zespołami. Najczęściej były to formacje bluesowe, chociaż Maciej Balcar ma również w swoim dorobku występy z kapelą punk-rockową i trash-metalową. W tym samym czasie wokalista wygrał casting do roli głównej w filmie fabularnym i płyty Roberta Chojnackiego, jednak zrezygnował z tej współpracy — myślał o śpiewaniu własnych kompozycji. Pomysł wykonania czterech utworów na „Trzecim wymiarze” Jansona także nie został zrealizowany. Kolejna propozycja padła od Ryszarda Adamusa, szefa Wytwórni Fonograficznej, a dotyczyła wydania solowej płyty. Debiutancki album Maćka Balcara pt. Czarno został nagrany w marcu, a swoją premierę miał we wrześniu 1998 roku. Jego producentem muzycznym był Janusz Yanina Iwański, zaś wśród muzyków, którzy oprócz niego zagrali gościnnie na płycie, są takie osobowości polskiej sceny muzycznej, jak Mateusz Pospieszalski, bracia Golec oraz Jose Torres.

Po koncercie Maćka Balcara w Poznaniu 2011

Rok później wziął udział w nagraniu płyty z zespołem Harlem. Ma w swoim dorobku liczne występy na festiwalach (w tym również na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 2000). W roku 1996 zagrał epizod w filmie historycznym, polsko-francuskiej produkcji, „Marion du Faouet“. W 1999 roku reżyser Roland Rowiński powierzył mu rolę w spektaklu Teatrze Telewizji pt. „Gorący Oddech Pustyni“ wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W tym samym roku nagrał kolędy na płycie, którą wymyślił i realizował Jerzy Grunwald.

fot. Sławek Orwat
Teledyski do kolęd kręcone były w Izraelu dla II programu TVP. W kwietniu 2000 roku w Teatrze Rozrywki odbyła się premiera rock-opery „Jesus Christ Superstar”, w której Maciej Balcar kreuje rolę Jezusa. Kolejną rolą artysty na chorzowskiej scenie jest postać Rogera w kultowym musicalu „Rent”. Od 15 lutego 2001 jest wokalistą kultowej grupy DŻEM. W roku 2004 ukazała się pierwsza płyta DŻEMU z Maciejem w roli wokalisty, zatytułowana 2004. Rok później Balcar zagrał rolę Indianera w filmie Jana Kidawy-Błońskiego pt. „Skazany na bluesa”. W 2010 wydał swój drugi album Ogień i Woda, a w grudniu wystąpił w rockowym przedstawieniu "Krzyżacy". W roku 2011 utwór Macieja Balcara "Biały wilk" stał się oficjalną piosenką promującą grę Wiedźmin 2: Zabójcy Królów w Polsce.

2 komentarze:

  1. Pozdrawiam Cie Slawek i dziekuje za te wspaniale wiadomosci...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Halino :-) Cała przyjemność po mojej stronie i zapraszam do lektury kolejnych artykułów.

    OdpowiedzUsuń