wtorek, 4 lutego 2014

Jubileuszowy Konkurs MUZYCZNEJ PODRÓŻY rozstrzygnięty!


Muzyczna Podroż narodziła się w październiku 2011, czyli po około sześciu miesiącach mojego pisania dla londyńskiego (wówczas jeszcze) dwutygodnika NOWY CZAS. Był to szczególny moment w mojej dziennikarskiej przygodzie. Zakończyłem właśnie współpracę z ukazującym się w Luton tygodnikiem Wizjer, gdzie jako redaktor muzyczny spędziłem blisko półtora roku, biorąc czynny odział w organizacji dwóch edycji WOŚP i realizując audycje - najpierw dla związanego z tamtejszym Magazynem Lokalnym internetowego radia FLASH, a następnie na falach brytyjskiego DIVERSE FM. Rozpoczynając jesienią 2011 archiwizowanie wszystkich napisanych od 2009 roku dla WIZJERA recenzji płyt i koncertów oraz bieżących artykułów i wywiadów realizowanych już dla NOWEGO CZASU, nie przypuszczałem, że wkrótce moje dziennikarstwo prasowe rozszerzy się również o teksty skierowane do Czytelników warszawskiego JazzPRESS-u oraz wychodzącego w Sosnowcu kwartalnika Lizard. Okazjonalnie zdarzyły mi się także wywiady i recenzje do takich pism jak:

Magda Danicka
klikasz w tytuł i czytasz artykuł :-)
londyński Lejdiz - wywiad z Marią Peszek (wspólnie z Moni,ą S. jakubowską)
toruńskie Nowiny - wywiad z Kompleksem Małego Miasteczka
brytyjski London Jazz - wywiad z Leszkiem Możdżerem w tłumaczeniu Justyny Fenrych

Lord Wizzard
Niekoniecznie wszystko to, co w powyższym zestawieniu się znajduje, pokrywa się z tym, co o swoim pisaniu uważa sam autor. Z  Muzyczną Podróżą jest podobnie jak z każdą inną listą przebojów - o popularności decyduje wypadkowa wielu zapatrywań i różnorakich upodobań. Wszak już Starożytni powiadali: "de gustibus non est disputandum".

Monika S. Jakubowska


Ktoś kiedyś zapytał mnie, które teksty szczególnie zapisały się w mojej pamięci. Jest ich sporo, a poniższe nie stanowią jakiegoś szczególnego TOP10, ale każdy z nich wniósł coś nowego do mojego pisania, a ich kolejność nie jest jakimś szczególnym rodzajem rankingu.

klikasz w tytuł i czytasz artykuł :-)
Skrzypce były mi pisane - rozmowa z Adamem Bałdychem (JazzPRESS luty 2013)
Pink Floyd - The Wall (UK) 1979 Wizjer nr 67 - 70
Dziki, Buch, Likus (Nowy Czas nr 193/194)
Wywiad z Tymonem Tymańskim (JazzPRESS lipiec 2012)
Na Muzycznej Podroży ukazały się także gościnnie artykuły napisane przez takich autorów jak:
klikasz w tytuł i czytasz artykuł :-)
Aleksandra Junga - Wywiad z Moniką S. Jakubowską
Katarzyna Górnaś - Recenzja albumu Voo Voo i Haydamaky 
Magdalena Danicka - Cree komercyjne
Monika S. Jakubowska - Co Fletcher warzy w garze
Lord Wizzard - Spóźniony buntownik cz.1 
Mateusz Fenrych - Passion Project - Mateusz Fenrych talked to Sławek Orwat about Polisz Czart (Nowy Czas 198)

Muzyczna Podróż to także ilustracje do tekstów. Bardzo wielu autorów wniosło swój wkład do tego, dzieła, ale szczególne podziękowania w tym temacie należą się Monice S. Jakubowskiej za profesjonalne zdjęcia.

Ogłaszam konkurs na artykuł 
o tematyce muzycznej
Najciekawsze prace zostaną opublikowane na Muzycznej Podróży, a trójka Autorów najwyżej ocenionych prac otrzyma nagrody w postaci płyt i książek o tematyce muzycznej.
Tekst musi być wyłącznie autorski i nigdzie dotychczas niepublikowany, 
a stwierdzenie plagiatu automatycznie eliminuje pracę z konkursu.


Regulamin konkursu
1. Forma artykułu:
a) Recenzja płyty (longplay lub EP)
b) Recenzja koncertu + fotografie z tego wydarzenia
c) Autoryzowany wywiad z człowiekiem mającym ścisły związek z muzyką (artysta, promotor, wydawca, organizator koncertów itp) + fotografie
d) Artykuł wyrażający poglądy autora na wszystko, co dotyczy muzyki i współczesnego show biznesu + fotografie ilustrujące
e) Artykuł o charakterze krytycznym, wspomnieniowym lub biograficznym, którego temat dotyczy świata muzyki + fotografie ilustrujące
2. Każdy uczestnik konkursu może nadesłać nieograniczoną ilość prac.
3. W konkursie nie mogą brać udziału osoby związane rodzinnie i redakcyjnie z autorem bloga, co oczywiście nie wyklucza pojawienia się ich tekstów na łamach Muzycznej Podroży niezależnie od konkursu.
4. Wszelkie pytania dotyczące konkursu proszę kierować na adres slaorw@wp.pl Powtarzające się wątpliwości będą rozwiewane na bieżąco pod niniejszym regulaminem.
5. Ilustrujące artykuł fotografie podpisane imieniem i nazwiskiem autora mogą być wykonane własnoręcznie, bądź przez inne osoby, które wyraziły zgodę na ich publikację. 
6. Każdy uczestnik konkursu automatycznie wyraża zgodę na publikację nadesłanych tekstów i ilustracji na niniejszym blogu.

Termin nadsyłania podpisanych imieniem i nazwiskiem oraz opatrzonych fotografią autora niepublikowanych nigdzie wcześniej prac upływa z dniem 31 grudnia 2013
i może zostać przesunięty z uzasadnionych powodów
Prace proszę nadsyłać na adres:
slaorw@wp.pl 

Mam przyjemność poinformować, iż do finału Jubileuszowego Konkursu Muzycznej Podróży zostało zakwalifikowanych 5 prac. Zwycięzcę oraz kolejność wszystkich nadesłanych artykułów wyłoni szacowne Jury, w którego skład wchodzą:

Fryderyk Nguyen - współzałożyciel zespołu Katedra, blogger, student III roku Filologii Polskiej
Jacek Ozaist - literat, dziennikarz Nowego Czasu, znawca dobrej kuchni kuchni i dobrej muzyki
Łukasz Orwat - Miłośnik literatury. student III roku Filologii Polskiej, blogger
Marek Szpyra - promotor polskiej sceny rockowej Londynu w Polsce. Dziennikarz 
Monika S. Jakubowska - prezenterka Polisz Czart, ceniony fotograf. Dziennikarz
Mirosław Bogusz - właściciel portalu "Informator Herdfordshire". Stały słuchacz Polisz Czart
Sławek Bednarski - rysownik, satyryk i miłośnik muzyki rockowej. Dziennikarz
Tomek "Galik" Gala - b. perkusista Zielonych Żabek, zwycięzca Jarocina '88
Tomasz Furmanek -  song-writer i wokalista jazzowy, promotor koncertów. Dziennikarz
Tomek Likus "Dziki" - Twórca firmy BUCH IP. Organizator największych polskich gigów w UK

Wyniki zostaną ogłoszone na początku lutego. Raz jeszcze dziękuję wszystkim Uczestnikom konkursu oraz 10-ciu Sprawiedliwym, którzy uczynią mi ogromny zaszczyt i wybiorą Laureatów. Myślę, że nie był to ostatni taki konkurs i już wkrótce należy spodziewać się kolejnych emocji 

Okazało się, że rozbieżność gustów wyżej wymienionych Osobowości przerosła moje wyobrażenia. Wyniki konkursu po podliczeniu wszystkich głosów przedstawiają się w sposób nastepujący:

Tekst nr 4 - 35 pkt
Tekst nr 5 - 30 pkt
Tekst nr 2 - 30 pkt

Jak widać, różnice punktowe są tak niewielkie, iż każdy z uczestników dopuszczonych do ścisłego finału konkursowego może się czuć moralnie jego zwycięzcą. Dla podtrzymania napięcia, wyniki będę publikował stopniowo. Dziś zaczynam od pozycji nr 5. Kryje się pod nią artykuł niezwykle fachowy i w tym miejscu chciałbym oddać ogromny szacunek jego autorowi, który w mojej opinii odznacza się nie tylko ogromną wiedzą muzyczną, ale jako muzyk także wielkim szacunkiem dla dokonań artystycznych Kate Bush, z czym nie kryje się, pisząc o niej w swojej biografii jak o malarce dźwięków. Gratulacje Mateuszu i... jak sądzę, najlepsze czasy dla Ciebie, jako autora artykułów muzycznych dopiero są przed Tobą.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza