wtorek, 25 lutego 2014

24-go lutego w programie Polisz Czart oddaliśmy hołd tragicznie zmarłemu Arkowi Milczarkowi - mieszkającemu w Londynie artyście kabaretowmu i odtworcy przebojów Elvisa Presleya

Słuchajcie nas w Polsce o 22:00 (w UK 21:00)


"Miałam przyjemność poznać Arka w Tomaszowie. Robiłam z nim wywiad do tygodnika 7 Dni Tomaszów - Opoczno (Dziennik Łódzki). Potem bywałam na jego występach, robiłam mu zdjęcia. Zabawny, ciepły człowiek. Z charyzmą...Robił wrażenie, jego koncerty bardzo się ludziom podobały. Nigdy go nie zapomnę. Muszę znaleźć tę rozmowę w swoim archiwum.
Wierzę, że tam gdzieś spotkał swojego mistrza..."

Joanna Dębiec

Wszystko rozpoczęło się kilka dni przez Walentynkami. Od czasu do czasu lubię rzucić okiem na statystykę mojego bloga. Kilka pierwszych odwiedzin pewnego czteroletniego posta nie wzbudziło jeszcze jakichkolwiek podejrzeń. Kiedy jednak trzy dni później liczba wejść osiągnęła już ponad 300, było jasne, że coś musiało wydarzyć się w życiu Arka Milczarka, którego ów post dotyczył. 16-go lutego - po kilku minutach spędzonych sam na sam z najpopularniejszą wyszukiwarką Internetu, ze smutkiem odkryłem przyczynę tej wzmożonej fali zainteresowania Arka osobą. Na portalu http://www.nasztomaszow.pl znalazłem następującą informację:

"W poniedziałkowy wieczór (10 lutego) w wypadku samochodowym w Jacentowie w powiecie koneckim zginął Arek Milczarek, który w Herosach Rock’n’Rolla Antoniego Malewskiego odtwarzał postać Elvisa Presleya i śpiewał jego piosenki. Pogrzeb odbędzie się w sobotę (15 lutego) o godzinie 11 na cmentarzu przy ulicy Dąbrowskiej".

Arek podczas występu w Luton
Wiadomość spadła na mnie jak grom z nieba, a w głowie zaczęły pojawiać się obrazy sprzed lat. Zanim bowiem Arek Milczarek stał się znany w tomaszowskiej społeczności jako Arek "Elvis" Milczarek, kilkanaście lat wcześniej zdążył zapisać się wielkimi literami w jakże barwnej historii polskiego kabaretu. Pomimo wielu znaczących sukcesów w tej dziedzinie, Arek postanowił w pewnym momencie przerwać swoją kabaretową przygodę na rzecz nieskrywanej miłości do muzyki Elvisa Presleya. W roku 2000 - jeszcze w czasach studenckich - założył swój pierwszy kabaret o wdzięcznej nazwie "Cashanka", a rok później podczas kieleckiego przeglądu kabaretów KOKS Arek zyskał miano jego największej indywidualności. Aż sześciokrotnie zwyciężał w programach TVN z cyklu Maraton Uśmiechu. W roku 2002 powołał do życia kabaret "Poszłem", a rok później na kolejnym kieleckim KOKS-ie sięgnął po nagrodę Grand Prix. Rok 2003 był w zasadzie jednym wielkim pasmem jego sukcesów. Obok wspomnianego Grand Prix, do swojej kolekcji dorzucił Nagrodę im. Indiany Dżonsa na przeglądzie kabaretów w Tarnobrzegu, nagrodę nocy kabaretowej "Gorące Wargi", a rok później nagrodę publiczności na przeglądzie kabaretów "Mulatka" w Ełku. Arek był także półfinalistą prestiżowego przeglądu kabaretów PAKA w Krakowie. Pomniejszych sukcesów w tej dziedzinie zanotował znacznie więcej, lecz nie o ich ilość w tym wspomnieniu idzie, a o to, aby pokazać, dlaczego Arek był osobą ważną dla mnie i dla polskiej społeczności w UK...


To tylko fragment mojego o Arku wspomnienia, który ukaże się wkrótce drukiem oraz na blogu Muzyczna Podróż. Na jego dalszy ciąg będziecie musieli trochę więc jeszcze poczekać. Tymczasem zapraszam na radiowy program, który powstanie dzięki:

Krystianowi Kwiatkowskiemu - zawodowemu akustykowi, który 19 marca 2010 w pubie The Heigst w Luton dokonał profesjonalnego nagrania Arka występu kabaretowego podczas gali strong manów tuz przed międzypaństwowym meczem Anglia - Polska, gdzie Arek wystąpił na moje osobiste zaproszenie.

Mariuszowi Strzępkowi - administratorowi portalu

Antoniemu Malewskiemu - autorowi kilku-dziesięcioodcinkowej “Subiektywnej Historii Rock'n'rolla w Tomaszowie Mazowieckim” - cyklu, który wydany w formie książkowej zdobył III nagrodę w kategorii Publikacja Roku w V Edycji konkursu "Wspomnienia Miłośników Rock and Rolla" organizowanego przez Fundację "Sopockie Korzenie". Rozdział 47 tejże historii zatytułowany jest... “Arek „ELVIS” Milczarek”. W programie dowiecie sie dlaczego mistrza polskiego kabaretu z Tomaszowa Mazowieckiego nazywano Elvisem i wiele innych ważnych faktów z jego życia.

Uczcijmy tym programem pamięć Arka i oddajmy hołd człowiekowi zasłużonemu dla polskiej kultury w Ojczyźnie i na Emigracji...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz