środa, 15 maja 2013

Szepty i Krzyki - Płyta wymyślona i nagrana przez dwa zespoły, a wyprodukowana przez trzeci, czyli iNNi, Projekt LR i Wariacje.pl w twórczej wspólnocie...


24.05.2013 ukaże się wydawnictwo składające się z tomiku poetyckiego w formie albumu fotograficznego wraz z płytą CD pod wspólnym tytułem „Szepty i Krzyki”. Za muzyczną stronę publikacji odpowiadają zespoły iNNi oraz Projekt LR, teksty napisał Artur Szuba


Grafika: Marcin Satie Novak.


Od słowa do dźwięku

Przygoda z tą płytą rozpoczęła się trzy lata temu. Chociaż tak naprawdę nikt się nie spodziewał jej „narodzin”.

- Początek był dość niepozorny – wspomina Tomasz Herbrich, lider Projektu LR. - Ot, spotkanie z gościem, dla którego miałem zrobić remix. Był nim Artur Szuba z zespołu iNNi. Poznaliśmy się w ramach współpracy z serwisem Megatotal, dzięki któremu wydaliśmy płyty własnych zespołów. Od słowa do słowa, od dźwięku do dźwięku powstała pierwsza wspólna kompozycja „Niezasłane łóżko”. Spodobało nam się na tyle, że narodził się projekt Szepty i Krzyki. Komponowanie utworów może się wydawać żmudnym procesem, ale gdy działa się na siebie inspirująco, wszystko przychodzi łatwiej. Rodziły się nowe pomysły, nowe utwory… Powstał „Separatysta”, którego główną bazę skomponował Artur, a ja „dopieściłem” pierwotny aranż. Potem „Anihilacja”. W końcu Artur zaproponował, bym zrobił coś sam do jego tekstu. Wkrótce słuchaliśmy „Misji pokojowej”. W pół roku mieliśmy gotowe pierwsze demo.

Kolejnym pomysłem Artura było przygotowanie utworu dla jego córki Weroniki, w urodzinowym prezencie z okazji jej 18 urodzin. Miał to być utwór utrzymany w klimacie The Cure, a Weronika miała w nim zaśpiewać. Początkowo byłem nastawiony sceptycznie, bo głowę miałem pełną innych inspiracji. Muzyką The Cure nigdy się specjalnie nie interesowałem, ale spróbowaliśmy i się udało, powstały „Wszystkie odcienie szarości”. Pierwszą wspólna sesja nagraniowa z całym zespołem odbyła się w szczecińskim studio Elvis Van Tomato, w którym realizowane były wszystkie płyty iNNych.


Megatotalnie i Wariacyjnie

Demówka została udostępniona społeczności Megatotal.pl, za której sprawą zebrano fundusze na studio i wydanie krążka, a gdzie wcześniej iNNi i Projekt LR wydali swoje płyty, a Artur Szuba książkę pt. „Gdzie oni są?”. Jego ostateczna zawartość powstawała najpierw w domowych studiach Tomka Herbricha i gitarzysty iNNych Romana Szymańskiego, a potem w łódzkim studio Wariacje.pl.

Na płycie usłyszymy syntezę tego, co oba, jakże różne zespoły, tworzą na co dzień - od rocka i nowej fali, poprzez industrial i electro, zmiksowane producenckim wkładem i twórczą obróbką Wariacji.pl.

- Wbrew pozorom praca w studio to ciężki kawał chleba. Naprawdę żmudna robota – dodaje Tomek Herbrich - Nagrywanie podstawowych ścieżek nie trwało długo, dopiero obróbka tego wszystkiego wymaga znacznie więcej czasu, ale nad tym doskonale panował nasz realizator i producent, Janusz Jeżyński. Żałuję, że nie siedziałem z nim w studiu, gdy składał to wszystko w całość. Wiele bym się od niego nauczył. Janusz razem z Elą Dul są odpowiedzialni za finalne brzmienie płyty, która w mym odczuciu jest majestatyczna, czysta i pełna. Mam nadzieję, że i Wam się spodoba.

Dla gitarzysty iNNych Romana Szymańskiego „Szepty i Krzyki” to… kontrasty.

- Światło i Cień, Chaos i Ład, Wojna i Pokój, Szepty i Krzyki… No i Czerń i Biel.

Kontrasty to chyba nasza najbardziej charakterystyczna cecha, nawet jak jeden gitarzysta jest praworęczny, to drugi jest mańkutem - opowiada - Odbiorcom naszej twórczości może się pojawić przed oczami obraz bandy odzianych na czarno, egzystencjalnych ponuraków o posępnych obliczach. Tymczasem przez cały okres pracy na tym projektem najczęściej było słychać… zdrowy śmiech. Czasem tak gromki, że realizator musiał nas uciszać, przypominając, że w kabinie akustycznej nagrywa wokalista. Po prostu rozpierała nas radość z procesu tworzenia, z obserwacji, jak dźwięki do tej pory tkwiące głównie w naszych głowach układają się w uporządkowaną całość, jak każdy z muzyków coś od siebie dodaje i zostawia. Ta twórcza praca w większości przebiegała na odległość. Tomek i ja, zaszyci w swoich domowych studiach, multiinstrumentalni poniekąd z przymusu, pracowicie kreśliliśmy szkice utworów, ubierając w dźwięki nastrojowe frazy, kreślone Arturowym piórem… Klimat nasuwał się właściwie sam. Potem przyszła wesoła ekipa wszystkich muzykantów i parę rzeczy wywróciła do góry nogami. A jeszcze potem Janusz – realizator i charyzmatyczny muzyk w jednym udowodnił, że jego studio Wariacje.pl nie bez powodu takie właśnie miano nosi. A nam gęby ciągle się śmieją. Pewnie dla kontrastu, ale nie tylko. Bo jest – dobrze. Znowu podzieliliśmy się z Wami kawałkami swoich niespokojnych, zagubionych, zwichrowanych dusz. Bez cenzury, narzuconych wizerunkowych zabiegów, tak po prostu od siebie. To wypadkowa wrażliwości osób biorących udział w nagraniach – Eli Dul, Martyny Żyty, Artura Szuby, Tomasza Herbricha, Michała Kłosińskiego, Kamila Żuchowskiego, Marka Pokornieckiego, Janusza Jeżyńskiego i mojej. Tak dla kontrastu. Wobec wyrachowanych muzycznych produkcyjniaków w mainstreamowych mediach.

Fotograficznie i poetycko

„Szepty i Krzyki”, to publikacja limitowana (500 egz.), a każdy egzemplarz jest ręcznie numerowany, choć oczywiście płyta dostępna również będzie w formie mp3. Piosenkom towarzyszy książeczka z wierszami Artura Szuby, które fotografiami dopełnili Marcin Satie Novak, Anna Szałkowska, Marta Dokurno, Patrycja Kotecka, Weronika Szuba i Jacek Radwan.

- Wszyscy chyba wiemy, jaka jest sprzedaż płyt, zwłaszcza zespołów tak niszowych jak nasz – tłumaczy Artur Szuba - Muzyczny świat na dobre już przeniósł się w przepastne internetowe przestrzenie. To naturalne. Tym bardziej zależało mi, by to wydawnictwo było niecodzienne. Stąd pomysł by przybrało kształt minialbumu poetycko-fotograficznego. Coś, co nie tylko można posłuchać, ale także dotknąć, poczytać, pooglądać.... By zatrzymać się w naszym świecie nieco dłużej i z chęcią do niego od czasu do czasu wracać. Niezwykle istotna jest dla mnie część literacka piosenek, nie ma mowy o tekstach typu „o dupie Maryny”. O czym więc na płycie i w książeczce opowiadam? Dużo w niej o czasie... dorastaniu, przemijaniu, umieraniu... O tym, co pomiędzy. O naszych codziennych przed snem rozmyślaniach, rozterkach, o miłości... Takie życiowe podsumowanie czterdziestokilkuletniego faceta, który do świata wokół ciągle dorosnąć nie może... Albo nie chce...Ta płyta jest mi szczególnie bliska również z innych powodów - w jej tworzeniu wzięły gościnnie udział moje dzieci: kilkuletni Maks i dorosła już Weronika. Ponadto w zacnym gronie „weteranów” debiutuje piętnastoletnia wokalistka Martyna Żyta, a i Projekt LR to przecież młodzieńcy jeszcze. Ot, takie międzypokoleniowe dzieło. Wszystko to nabiera jakiegoś symbolicznego wymiaru. Ckliwie zabrzmiało, ale tak naprawdę wypełnia mnie radość... 

Premiera
Premiera wydawnictwa odbędzie się podczas koncertów „Radio Niebieskie Oczy Heleny”: 24 maja w łódzkim klubie DOM i 25 maja 2013 roku w warszawskiej Spółdzielni CDQ. Nazwa wydarzenia nawiązuje do tytułu płyty legendy polskiej nowej fali – rzeszowskiej grupy 1984, której występ uświetni oba koncerty. Zobaczymy i usłyszymy również formacje Little White Lies (w Łodzi) i Lorien (w Warszawie). Całość organizuje Agencja „Chaorder”. 

O obu koncertach więcej informacji można znaleźć tutaj.

Tracklista:
Z jaką lekkością
Separatysta
Misja pokojowa
Wszystkie odcienie szarości
Niezasłane łóżko
Red alert
Między światami
Bawiłem się w wojnę
Anihilacja
Pan Przezroczysty
12/72

Muzyka: Tomasz Herbrich (1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 , 9, 11), Artur Szuba (1, 2, 4, 7, 11), Roman Szymański (7, 10)
Aranżacje: Tomasz Herbrich, Janusz Jeżyński, Roman Szymański, Artur Szuba, Kamil Żuchowski i Marek Pokorniecki.

Nagrań dokonano w składzie: Tomasz Herbrich (Projekt LR, iNNi) – programowanie, klawisze i elektronika, gitara, bas, wokal; Roman Szymański (Eon, Euforma, iNNi) – gitary, klawisze, programowanie, wokal; Marek Pokorniecki (iNNi) – gitary; Kamil Żuchowski (iNNi) – bas; Michał Kłosiński (Projekt LR) – wokal; Artur Szuba (iNNi) – wokal; Ela Dul (Wariacje.pl) – wiolonczela, wokal; Janusz Jeżyński (Wariacje.pl) - gitara, gitara akustyczna, bas, perkusja, klawisze; Martyna Żyta – wokal, Maksym Szuba – głos; Weronika Szuba – wokal; Grzegorz Czuchaj (Przestańcie) – głos.

Realizacja nagrań, miks, master: Studio Wariacje.pl, kontakt: 602 22 60 15

nr katalogowy: MEGASP0082

Patroni:
AlterNation, Radio Bemowo, Radio Azyl, Infoludek.pl, Klipon.pl, Infomusic.pl, Portal Uniwersytecki wzielonej.pl, Polisz Czart, Radio Freak, Alterghotic, DarkPlante.pl, Mały Leksykon Wielkich Zespołów, Choszczno.pl, Wariacje.pl, Ares-Chosdzczno.pl, Agencja Chaorder, Naprzeciw, Nasz Ursus i Muzyka Przeciw Rasizmowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz