piątek, 24 maja 2013

Solowa płyta ANNY TRETER - "Wielki Wiatr" już w sprzedaży!


W poniedziałek, 20 maja do sprzedaży trafiła długo oczekiwana kolejna solowa płyty Anny Treter (znanej także jako solistka zespołu Pod Budą) zatytułowana ,,Wielki Wiatr". Wydawcą płyty jest Polskie Radio S.A. Album zawiera 13 premierowych, nigdy jeszcze nie publikowanych i nie wykonywanych, piosenek. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich płyt, większość materiału stanowią kompozycje Jana Hnatowicza, który wcześniej obdarował grupę ,,Pod Budą" takimi przebojami jak: ,,Ballada o ciotce Matyldzie", ,,Gdy mnie kochać przestaniesz" czy ,,Blues o starych sąsiadach". Teksty w większości napisała sama Artystka, która jest bacznym obserwatorem przemian zachodzących we współczesnym świecie, ale dostrzega także problemy, emocje i uczucia zwykłych ludzi.
Ludwik Stomma na łamach tygodnika Polityka, nazywa Annę Treter, jedną z najbardziej niedocenionych artystek polskich (Polityka nr 48, 29.11.2008 ) , a także zalicza ją do najlepszych autorów ( „ … twórcy słów piosenek współczesnych, tutaj zaś kwartet: Młynarski, Cygan, Osiecka, Treter, jest nie do pokonania…”, Ludwik Stomma, Polityka nr 37 (18.09.2012) ).

Obok nastrojowych ballad znajdą się na płycie żywiołowe, pełne porywających rytmów piosenki w rozbudowanych aranżacjach. Jest tu także miejsce dla tanga, bluesa czy fado. Ta ogromna różnorodność stylistyczna utworów czyni płytę interesującą i urozmaiconą, a z kolei tematyka tekstów i sposób opowiadania – pełen humoru i lekkości - nadają jej spójność.

Wokalistce towarzyszy zespół pięciu znakomitych krakowskich muzyków, z którymi współpracuje na stałe od ponad 10 lat. Do nagrania płyty zostali także zaproszeni młodzi obiecujący artyści.  

Zespół w składzie:
Wojciech Bobrowski – gitary basowe,
Tomasz Hernik - akordeon, puzony, duduk
Jan Hnatowicz – gitary, ukulele
Artur Malik – perkusja,
Adam Niedzielin - instumenty klawiszowe.
Gościnnie: 
Hanka Wójciak – chórki
Magdalena Pluta – wiolonczela
Monika Szulińska- instrumenty perkusyjne
Jacek Fedkowicz – kontrabas
Paweł Hebda – gitara akustyczna

ANNA TRETER - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, pianistka znana m.in. z zespołu „Pod Budą”, z którym występuje od momentu jego powstania aż do dziś. Nagrała z tym zespołem 13 płyt, mających dziś status platynowych. 10 lat temu rozpoczęła także solową działalność artystyczną, która stanowi obecnie główny nurt jej muzycznych poszukiwań. W 2003r. ukazała się pierwsza solowa płyta Anny Treter zatytułowana „Na południe” zawierająca 17 premierowych utworów, a w 2005 r. kolejna: „Może tak, może nie” – obie wydane przez Polskie Radio. W 2007 r. Artystka utworzyła „Fundację Piosenkarnia Anny Treter”, której celem jest propagowanie piosenki literackiej. Koronnym dziełem fundacji jest ogólnopolski „Festiwal Twórczości Korowód”, który od pięciu lat w znaczący sposób wpisuje się w mapę kulturalną Polski.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza