czwartek, 13 października 2016

W dniach 13-14 października w Warszawie odbędzie się V Memoriał Jona Lorda

V Memoriał Jona Lorda odbędzie się w dniach 13-14 października w warszawskiej Proximie oraz Club Rocku. To coroczne święto wszystkich fanów klasycznego hard-rocka w tym roku ugości całą plejadę znakomitych postaci. Anja Orthodox, Wojtek Cugowski, Grzegorz Kupczyk – to nazwiska, które gwarantują najwyższy poziom wykonawczy. Liczy się jednak także coś innego – magia purpurowej muzyki, która już po raz piąty zagości w Warszawie.

Kiedy cztery lata temu wpadliśmy na pomysł zorganizowania obchodów 40-dziesto lecia słynnych, uwiecznionych na albumie Made in Japan koncertów Deep Purple, nie mieliśmy pojęcia, że zmienią się w epitafium dla Jona. Kiedy planowaliśmy drugą edycję w 2013, nie marzyliśmy o tym, że koncert stanie się imprezą cykliczną, która na stałe wpisze się w rockowy kalendarz stolicy, a jego formuła stanie się swego rodzaju wzorcem, kopiowanym - czasami dosłownie - przez innych. Ale tak się stało i dzięki temu po raz kolejny będziemy mogli spotkać się wspólnie w Proximie w ten jesienny wieczór. 


W tym roku oprócz klasycznego Memoriału, na który składać się będą występy zacnych gości interpretujących klasyczne i mniej znane utwory Deep Purple, postanowiliśmy dodać drugi dzień, którym zawładnie tęczowa muzyka. I nie chodzi tu o pewne ideologie, bo tęcza jest jedna – ta, którą powołał do życia w 1975 roku Ritchie Blackmore. 14 października w Rock Stage Club Rock przy ul. Kolejowej 8 odbędzie się koncert “Tribute to Rainbow”, w trakcie którego Piotr Brzychcy (gitarzysta Kruka) i Łukasz Jakubowicz (organizator i klawiszowiec Memoriału Jona Lorda) wraz z zespołem zagrają repertuar klasycznego albumu On Stage oraz kilka innych utworów Rainbow. 

The classic Deep Purple line up, 1971. From left to right: Jon Lord, Roger Glover, Ian Gillan, Ritchie Blackmore, Ian Paice Warner Bros. Records
Oprócz dostarczania muzycznych doznań Memoriał ma jeszcze jeden cel – pomoc potrzebującym. W tym roku dochód z biletów zostanie przekazany na leczenie małego Mikołaja, który cierpi na rzadką przypadłość – syndrom TRAPS. Powoduje on nawracające ponad 40-to stopniowe gorączki. Koszty terapii rodzice muszą pokryć samodzielnie. Miesięczny koszt leczenia Mikołaja sięga ok. 9 000 złotych. Rodzice zwrócili się z prośbą o pomoc do Ministra Zdrowia, który odmówił pomocy. Choroba, choć na co dzień ukryta, jest śmiertelnie niebezpieczna. Nawracające niezwykle wysokie gorączki nie są obojętne dla organizmu chłopca. Każda taka gorączka może doprowadzić do skrobiawicy, choroby prowadzącej do niewydolności nerek. A to może doprowadzić do uszkodzenia pozostałych narządów, a nawet śmierci. 


Jeśli nie byliście nigdy na Memoriale – sprawdźcie koniecznie jaka atmosfera panuje na tym wyjątkowym koncercie. Jeśli byliście – nie trzeba Was zachęcać. Każdy koncert z tego cyklu to zupełnie odmienne doświadczenie!
Łukasz Jakubowicz

***

Łukasz Jakubowicz 

muzyk (m.in Ania Rusowicz, Made in Warsaw, Panteon), pasjonat instrumentów klawiszowych, od 2012 roku organizator corocznego Memoriału Jona Lorda, koncertu poświęconego pamięci współzałożyciela Deep Purple jonlord.art.pl  Od jakiegoś czasu autor bloga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz