sobota, 1 października 2016

Ogólnopolskie, szalone RYMOLIRYKTANDO 2016 czeka na swoich językowych bohaterów. Zwycięzca otrzyma 10 000 zł. Zapisy trwają do 26 września

Pisali na marchewkach i selerach na krakowskim Starym Kleparzu, pisali wśród krasnali i scenografii z „Kingsajzu”, pisali w letnim skwarze na gdyńskiej plaży. Przyszedł czas na dyktando w karkonoskim basenie jeleniogórskich Term Cieplickich. W wypełnionym najzdrowszą wodą (zmineralizowaną, podgrzaną do temperatury 27–36°C, fluorkowo-krzemową o najwyższej zawartości krzemionki ze wszystkich wód zdrojowych w Europie i uzupełnione wodą źródlaną) mierzyć się będą ze słowem językowi śmiałkowie. W każdym zdaniu dyktanda ułożonego zarówno przez Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego, jak i przez dr Katarzynę Kłosińską z Rady Języka Polskiego na chwatów czyhają ortograficzne sidła, interpunkcyjna toń i gramatyczne wnyki. Nie jest zadaniem prostym przebrnąć przez melorecytowany tekst do samego końca, a co dopiero napisać go bezbłędnie. Zadania nie ułatwia sam autor, który nigdy nie dyktuje tekstu w sposób konwencjonalny i ucieka się często do typowej dla siebie desylabizacji i słowotwórczego gąszczu.

START 1 października 2016 roku, godz. 12.30, Termy Cieplickie, Jelenia Góra. Koncert L.U.C, K2, MARIKA & REBEL BABEL ENSEMBLE - godzina 20.00.  Ogólnopolskie, szalone RYMOLIRYKTANDO 2016 czeka na swoich językowych bohaterów. Ruszyły zapisy na konkurs, a zwycięzca otrzyma 10 000 zł. Zapisy na Rymoliryktando 2016 trwają do 26 września na stronie  

W dyktandzie może wziąć udział 222 uczestników.

Na najlepszych i najwytrwalszych – prócz jedynej takiej atmosfery wyjątkowo alternatywnego dziś już aktu pisania ręką – czekają także nagrody. Zwycięzca otrzyma 10 000 zł, a dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca przewidziane są odpowiednio 1000 i 500 zł. Wszyscy natomiast uczestnicy otrzymają zdrowy bonus od cieplickich wód: mają szansę zwiększyć mineralizację własnych kości, zapobiec tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, uniknąć próchnicy zębów, a także ustabilizować mikcję i diurezę. Po dyktandzie piszący i publiczność będą mieli możliwość posłuchać koncertu językowej orkiestry L.U.C, K2, MARIKA & REBEL BABEL ENSEMBLE w ciepłym basenie.

„Chciałbym, aby Rymoliryktando pobudzało wyobraźnię, kreowało zabawę słowem, aby wyprowadzało sztukę w przestrzeń miejską. W ten sposób chcemy docierać także do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Naszym celem jest kreowanie poprzez performance i sztukę surrealnych, pozytywnych przeżyć wzbogacających nasze słownictwo, a przez to także możliwości wyrażania naszych emocji czy opisywania świata. Przy okazji chcemy kreować dyskusję na temat rozwoju języka na płaszczyźnie artystycznej, dziennikarskiej i naukowej. Przede wszystkim jednak chcemy walczyć o etykę słowa i słowność w ogóle. Chcemy także prezentować i wspierać oryginalnych tekściarzy tworzących czasem na przekór populistycznej tendencji do upraszczania przekazu. Doskonałość kryje się w prostocie. Rozwój zawdzięczamy zawiłościom”. 

Łukasz L.U.C Rostkowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza