środa, 9 grudnia 2015

Sari Ska Band czyli śląskie ska

fot. Jarek ”Jarecky” Narewski
fot. Jarek ”Jarecky” Narewski
Sari Ska Band to polski zespół muzyczny powstały w 2004 roku z inicjatywy Sylwestra 'Sylwa' Wrzesińskiego (wokal) grającego wcześniej na saksofonie w Skampararas oraz basisty Krzysztofa 'Hati' Pawlaka swoją nazwą nawiązujący do miejsca założenia bandu czyli "Sari", z łacińskiego Żory. Na przestrzeni lat zespół pracował nad swoim indywidualnym stylem, co zaowocowało ukazaniem się nakładem wytwórni Jimmy Jazz Records w 2009 roku debiutanckiego albumu 100% Sari. W kompozycjach grupy dominują skoczne, motoryczne kompozycje nawiązujące do stylistyki legendarnej wytwórni Two Tone. Nie brak jednakże momentów bardziej nastrojowych, w których zespół zbliża się do miękkiego brzmienia rocksteady nie odmawiając sobie wycieczek w stronę reggae i swingu.


fot. Jarek ”Jarecky” Narewski
Premiera drugiego krążka Nic tak nie cieszy jak krzywda bliźniego miała miejsce wiosną 2012 roku. W 2014 roku grupa wzięła udział w ósmej edycji programu Must Be The Music przechodząc do półfinału wynikiem głosów 3xTak, dostaje również nagrodę za najlepszy występ pierwszego odcinka. Po kilku tygodniach od założenia do zespołu dołączył  perkusista Piotrek "Perkos". Zaraz po nim grupa powiększyła się o nowego gitarzystę "Konia". W takim składzie zespół grał około miesiąca, w tym też czasie powstała nazwa zespołu czyli SARI SKA BAND. W chwilę później do ekipy dołączył stary wyjadacz żorskiej sceny muzycznej gitarzysta Paweł "Wasko" Wicher (gitara). Następnie do zespołu doszli: Marcin Królak (klarnet) oraz Mateusz Szewczyk (saksofon tenorowy). Ze względu na wykonywaną pracę oraz obowiązki rodzinne "Perkos" musiał opuścić zespół, a na miejsce perkusisty wskoczył ówczesny klarnecista "Sooka". Dzięki jego namowie do kapeli zwerbowany został Adam "Adaś" Porwoł (gitara), jednocześnie doszedł też Darek Smalco.


fot. Jarek ”Jarecky” Narewski
fot. Jarek ”Jarecky” Narewski
Kapela rozszerza skład o organy, za którymi staje Artur Anioł; Cichy. Z podobnych powodów jak "Perkos" skład opuścił "Koniu", a niedługo później nastąpiła zmiana saksofonisty, Mateusz "Manti" Szewczyk opuszcza zespół, w jego miejsce pojawił się Miłosz Miły Serwotka (saksofon altowy). W takim składzie w JP STUDIO w Jastrzębiu zespół nagrał pierwsze demo zatytułowane Nasze SKA. Rok 2005, do składu dołącza Wiesław Bulsza (trąbka), a wkrótce po nim Leszek Govani Pryszcz (puzon). Zespół pojawia się w programie Gramy na antenie TVP3 w którym występuje wraz z zespołem TABU. W międzyczasie w tym samym składzie w studio NINTH FLOOR u znanego polskiego wokalisty jazzowego - Grzegorza Karnasa nagrywa drugą wersję utworu pt. "Sari Ska Band". Po kolejnych kilku koncertach skład opuścił "Miły", a chwile później również "Sooka" i "Adaś". Szeregi  SARI SKA BAND zasilili za to: perkusista Bartosz "Papajah" Papaj (znany m.in. z KONOPIANS, JAHVIGATION, ZIGGIE PIGGIE) oraz gitarzysta Zenek Loni Ziołko (gitara), a na koncertach udzielał się wtedy również "Papież" (konga), jednak ostatecznie zespół rezygnuje zupełnie z tego instrumentu.


fot. Jarek ”Jarecky” Narewski
Ze względu na nadmiar obowiązków rodzinnych w 2006 skład opuścił klawiszowiec "Anioł" którego zastąpił Stanisław "Student" Student, grający do dziś. W maju 2007 roku zespół opuszcza "Wasko" i "Papajah", którego dosłownie dwa miesiące przed 13 Festiwalem Woodstock zastępuje Jacek Jezus Szastok. Lipiec 2007, do składu wraca były saksofonista - "Manti" . 3 sierpnia grupa daje koncert na scenie folkowej Festiwalu Woodstock. Pod koniec roku zespół robi trzymiesięczną przerwę w działalności, powodem jest wyjazd dwóch członków za granicę, w tym jednego z założycieli, ze składu odchodzi "Hati" oraz "Govani". "Sylwo" zaprasza do współpracy nowego basistę, Kornel Kolo Król. Kolo zaproponował puzonistę Karola "Kaurb" Urbańskiego, z którym zagadał w autobusie :). Rok później  zespół opuścili "Loni" (gitara), Wiesiu (trąbka) oraz "Jezus" (perkusja).


fot. Jarek ”Jarecky” Narewski
Tego ostatniego zastępuje brat "Studenta", Adam "Gruby" Student. Miejsce "Loniego" zajmuje kolega Kornela 2013;Łukasz Malin Maliszewski. Chcąc urozmaicić sekcję dętą, kapela zaprasza do współpracy Michała  Walter Strycharczyka (waltornia), gościnnie na kilku koncertach w 2012 udzielał się również Gustaw Gucio Ogierman (trąbka) i Bartosz Głombica (saksofon altowy), można
ich również usłyszeć na drugiej płycie zespołu. W 2013 roku do składu dołącza Bartosz Paździoch Mizera (gitara prowadząca), wcześniej ZIGGIE PIGGIE. Zespół w tym składzie gra do lutego 2015, Michał "Walter" Strycharczyk wyjeżdża do pracy w Holandii, przez swoją nie dyspozycyjność odchodzi również Kornel "Kolo" Król, Łukasz "Malin" Maliszewski i Mateusz Manti Szewczyk. Od marca 2015 sekcję dętą zasila Robert "Breloczek" Pudelski (trąbka) grający wcześniej w JAHVIGATION, na basie gra Kamil "Kurde" Wiencek, role gitary rytmicznej przejmuje Marcin "Falki" Falkowski, jednocześnie grający w grupie JAN NIEZBENDNY. W tym składzie SARI SKA BAND gra do dziś..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz