sobota, 19 września 2015

19-go września w Inowrocławiu zagra Transatlantic Blues Project 2015 Muzyczny most: Inowrocław - Bydgoszcz – Charleston (USA) czyli Shrimp City Slim, Green Grass i Stara Szkoła Transatlantic Blues Project

Geneza tego projektu sięga ponad stu lat wstecz, gdy do USA z Bydgoszczy wyemigrował Erwin Czerwiński. W roku 2012 jego wnuk Gary Erwin – pianista i wokalista bluesowy urodzony i wychowany w Chicago, mieście uznawanym za mekkę bluesa, realizując swoje marzenie o przyjeździe do kraju przodków odbył wspólną trasę koncertową z bydgoskim zespołem Green Grass. Ukoronowaniem serii koncertów było nagranie płyty koncertowej. We wrześniu 2015 odbędzie się trasa koncertowa, promująca to wydawnictwo. Inowrocławski zespół Stara Szkoła jest mocnym, muzycznym, przęsłem tego mostu.


Shrimp City Slim
Shrimp City Slim (prawdziwe nazwisko Gary Erwin) Urodził się w Chicago w 1953 roku. Nauczył się grać na pianinie jako nastolatek szybko kierując swoją uwagę na bluesa. Grał w kilku zespołach w Chicago i okolicy, zanim przeniósł się do Charleston w Karolinie Południowej, w 1983 roku, gdzie założył własną wytwórnię płytową Erwin Music. Do tej pory wydał osiem albumów, z muzyką określaną przez siebie jako "lowcountry blues " będącą mieszanką Carolina coast blues, soul, and R&B - Gone with the Wind (1992), Blues on the Beach (1994), Blue Palmetto (1996), I Work Nights (2000), Ancestor Worship (2000), Highway 17 (2003), Dark Road Piano (2005), Star Marina (2013). W ciągu swojej długoletniej kariery odbył wiele tras koncertowych w USA, Europie i Azji z takimi muzykami jak: Walter "Bug Lightnin" Rodos, Big Boy Henry, Chicago Bob Nelson, Drink Małe, Beverly Guitar Watkins, Neal "Big Daddy" Pattman, Wanda Johnson, John Lee Ziegler. Występując na licznych prestiżowych festiwalach Shrimp City Slim dzielił scenę z takimi gigantami bluesa jak: BB King, Bobby Blue Bland, Jimmy Rogers, Junior Wells, Koko Taylor, Johnny Winter, Buddy Guy, Little Milton, James Cotton, Mick Taylor i wieloma innymi. Shrimp City Slim to także prawdziwy promotor bluesa. Od 1986 roku, z jego inicjatywy realizowane są coroczne festiwale bluesowe (m.in. Lowcountry Blues Bash, Carolina Downhome Blues Fest, Greenwood Blues Cruise, Blues By the Sea).


Green Grass
Zespół Green Grass zaistniał na polskiej scenie bluesowej na początku lat 90-tych, ma na koncie kilkaset zagranych koncertów. W swojej twórczości zespół posługuje się uniwersalnym muzyczny językiem wywodzącym się z najlepszych tradycji bluesa miejskiego. Repertuar stanowią zarówno własne kompozycje, jak i bluesowe standardy. "Green Grass" jest laureatem: "Bluesady"(1995), "Rawa BluesFestival"(1996, 2001), "Olsztyńskich Nocy Bluesowych" (1996). Zespół wystepował wielokrotnie na "Toruń Blues Meeting", „Suwałki Blues Festival”, "Blues Express", "Muzyczny Camping", w Brodnicy, "Jimiway", „Blues nad Okszą” „Motywy Bluesa”, „Harmonica Bridge”.

Skład zespołu tworzą:
Jacek Herzberg - gitara, śpiew
Andrzej Neumann - gitara basowa
Robert Robaszkiewicz - perkusja
Bernard Pyrzyk – skrzypce


Stara Szkoła
Zespół Stara Szkoła,powstał w lutym 2010r. Stanowi go grupa dojrzałych facetów, którzy pielęgnują muzyczne miłości i pasje. Dla większości z nas to pierwszy zespół w życiu. Autorem tekstów i większości muzyki jest Tomek Kuczma, autorami utworów są także Maciej Zamczała i Michał Kunkel. Stara Szkoła, konsekwentnie, przedstawia własną, rock-bluesową poetykę, mądrych tekstów Tomka. Zespół koncertował miedzy innymi: na Blues Express, Dobra Strona Rocka, May Blues Meeting, HRPP Festival, Prosto z Mostu, Inowrocławskie Lato Muzyczne, Święto Muzyki w Toruniu, Scena jest Wasza w Toruniu, Zloty motocyklowe – Zlot na Soli, Island Bike Days, Bike & Barrels Party.

W klubach – Od Nowa w Toruniu, Banan w Toruniu, Szpulka w Bydgoszczy, Spichrz Sound w Golubiu Dobrzyniu, HRP Pamela w Toruniu, OKO w Warszawie, America Pub w Inowrocławiu, Kropa PUB w Inowrocławiu, Underground w Inowrocławiu, Klubokawiarnia Konstytucja w Warszawie, Pałac Nowy w Ostromecku, Alternatywny Magazyn Antoniego w Żninie, Lucky Luck w Świeciu, także … w zakładzie karnym w Inowrocławiu. Wspólne występy, między innymi ze Zdrową Wodą, Kobranocką, Gienek Loska Band, Pat mcManus band, Gwyn Ashton, The Lewis Hamilton Band, Moriah Woods, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Wilki, także z Leszkiem Cichońskim.


Stara Szkoła gra w składzie:
Tomek Kuczma – vocal, gitara
Maciej Zamczała – gitara
Sławek Kuczma – bas
Mariusz Michałowski – vocal, perkusja
Michał Kunkel – harmonijka ustna, vocal,
Heniu Chyła – instrumenty perkusyjne

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza