wtorek, 29 września 2015

29-go września w 70 rocznicę pierwszego po wojnie koncertu, w czasie którego zostały wykonane standardy jazzowe, Krzysztof Wodniczak zaprasza do Poznania wszystkich muzyków na jedyne i niepowtarzalne jazzowe jam session

29 września 1945 miał miejsce w poznańskiej auli uniwersyteckiej koncert, podczas którego dyrygent Wiktor Buchwald odważył się zagrać kilka standardów muzyki jazzowej. Jako autor artykułu w miesięczniku Jazz w 1970 roku pod tytułem "Jak rodził się jazz w Poznaniu?" przypomniałem sobie wspomnianą datę i z tej okazji zapraszam muzyków do jazzowego spotkania i oczywiście grania. Zaproście znajomych muzyków, abyśmy poczuli więź międzypokoleniową. Może uda się chociaż przez moment uchwycić jazzowego "ducha" jaki przeżywali słuchacze koncertu sprzed 70 lat. Artykuł z Głosu Wielkopolskiego z 2 października 1945 to recenzja tego koncertu.

Z poZDROWIEniami, 
Krzysztof Wodniczak


Z wielką przyjemnością przekazuję zaproszenie, które otrzymałem od Krzysztofa Wodniczaka na jazzowe jam session, a okazja jest ku temu wyjątkowa - 70 rocznica pierwszego po wojnie koncertu, w czasie którego zostały wykonane standardy jazzowe. Z tego co już zdążyłem się dowiedzieć udział zapowiedzieli dwaj czołowi polscy muzycy jazzowi pianista Piotr Kałużny i kontrabasista Zbigniew Wrombel. Zatem zapowiada się interesująco. Równie interesująco zapowiada się cena biletu na imprezę - zero złotych. Ja mam wielką ochotę się tam znaleźć i Was gorąco namawiam. Jam session 29 września 2015 r, o godz. 19.00 w Jeżyckim Centrum Kultury ul. Jackowskiego 5-7 (vis a vis starostwa powiatowego).

Serdecznie pozdrawiam
Zbigniew Skibniewski

Wiktor Buchwald
Wiktor Buchwald  (ur. 23 grudnia 1905 w Grabowie nad Prosną, zmarł 17 maja 1988 w Poznaniu). Dyrygent, kierownik artystyczny teatru. Działał w Poznaniu: od 1929 był korepetytorem Teatru Wielkiego, równocześnie studiował na wydziale nauczycielskim Konserwatorium Muzycznego, w latach 1932-33 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Komedii Muzycznej, a po ukończeniu studiów w 1933 - dyrygentem opery w Teatrze Wielkim. Po II Wojnie Światowej objeżdżał Wielkopolskę i Ziemie Zachodnie z własnym zespołem wokalnym. Po powrocie do Poznania, w latach 1946-47 był dyrygentem Komedii Muzycznej, od 1947 dyrygentem, a w latach 1967-70 kierownikiem chórów Opery im. Moniuszki. Równocześnie przez wiele lat dyrygował orkiestrami i chórami amatorskimi.

Przy tej jakże miłej okazji pragnę wszystkim fanom jazzu podarować unikalny artykuł napisany przez mojego kolegę Marcina Nowackiego traktujący o przedwojennych początkach jazzu w Polsce. Artykuł ten możecie przeczytać klikając tutaj

Sławek Orwat

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza