poniedziałek, 29 czerwca 2015

Po niedawnej londyńskiej, 29-go czerwca w toruńskim HRP Pamela będzie miała miejsce polska premiera koncertowej płyty Asi Czajkowskiej-Zoń

fot. Agata Jankowska

W poniedziałek, 29 czerwca 2015 roku, w Hard Rock Pubie Pamela będzie miała miejsce premiera długo oczekiwanej koncertowej płyty Asi Czajkowskiej-Zoń Some of my favs LIVE. Wydarzenie uświetni otwarcie wystawy fotograficznej Agaty Jankowskiej oraz koncert, w trakcie którego wystąpią: Rafał " Zwierzak" Zieliński (solo), Asia Czajkowska-Zoń z zespołem oraz grupa Los Angeles Trio. Dobór artystów na ten wyjątkowy koncert jest nieprzypadkowy. Muzyków łączy wcześniejsza współpraca w ramach różnych projektów muzycznych. Można się więc spodziewać, iż występ "muzycznych przyjaciół" w Hard Rock Pubie Pamela wygeneruje wiele ciekawych sytuacji scenicznych. Warta odnotowania jest scenografia koncertu, którą będą stanowić zaprezentowane w ramach wystawy autorskiej zdjęcia Agaty Jankowskiej, wykonane w czasie niedawnego koncertu Asi Czajkowskiej-Zoń w londyńskim klubie Jazz Cafe POSK. Koncert oraz otwarcie wystawy poprowadzi Mariusz Składanowski (Radio Gra). Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.30. Wstęp wolny.
fot. Agata Jankowska

fot. Artur Grzanka
Asia Czajkowska-Zoń – toruńska wokalistka, z wykształcenia filolog-językoznawca. Jej muzyczne zainteresowania są rozległe: od klasyki przez jazz z domieszką bluesa, soulu i funky, po muzykę żydowską i elektroniczną. Może dlatego jej śpiew trudno jest zaszufladkować czy ująć w stylistyczne ramy. Jest ekspresyjny i dynamiczny, choć bywa powściągliwy, liryczny, refleksyjny – niemniej zawsze pełen emocji. Asia jest laureatką znaczących nagród na ogólnopolskich festiwalach: m.in.: I miejsca podczas 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2013), I‑go Wyróżnienia „Stacji Kutno” (2011), Grand Prix na Festiwalu Piosenki Żydowskiej „Shalom” w Kaliszu (2012). Niegdyś chórzystka zespołu Los CoPiernicos, obecnie od ponad 12 lat śpiewa w chórze Astrolabium, z którym nagrała płytę Astrolabium sings Bembinow nominowaną do Fryderyka. Jest współzałożycielką grupy HaShir wykonującej muzykę chasydzką oraz solistką neogospelowego OFDD. Gościnnie pojawia się na płytach i koncertach innych artystów (m.in. Atrakcyjny Kazimierz, Half Light, Yugopolis 2). 

fot. Artur Grzanka
Wokalistka od kilku lat ściśle współpracuje ze znakomitym pianistą i aranżerem Igorem Nowickim, z którym w 2011 r. zapoczątkowała cykl jazzowo-soulowych koncertów zaduszkowych pod nazwą SOUL BEHIND. Począwszy od drugiej edycji skład zespołu powiększył się o rewelacyjną sekcję: Waldemar Franczyk (perkusja) oraz Michał Rybka (bas).

Z tym triem 12 października 2014 r. Asia zagrała w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela koncert, który został zarejestrowany i właśnie ukazał się na płycie pt. Some of my favs LIVE. Zawiera ona standardy jazzowe i bluesowe oraz kilka polskich evergreenów. Na krążku oprócz wymienionych muzyków można usłyszeć także specjalnych gości, którzy zagrali z Asią podczas koncertu. To Mark „Bestia” Olbrich, nazwany przez Zbigniewa Hołdysa „najbardziej odlotowym basistą bluesowym” oraz energetyczni, improwizujący ze swobodą i smakiem gitarzyści – Eddie Angel i Krzysztof „pARTyzant” Toczko. 

fot. Agata Jankowska
Płytę otwierają dwa swingi pióra Irvinga Berlina: Blue skies i Cheek to cheek. Po nich ukłon w stronę bebopu (Night in Tunisia) oraz mistrzów polskiej piosenki (kompozycja pt. Kobiety których nie ma Włodzimierza Nahornego do tekstu Agnieszki Osieckiej). Później jest coraz bardziej bluesowo (Georgia on my mind), również za sprawą gości z Wysp, którzy specjalizują się w tym gatunku (Every day I have the blues). Emocje nie opadają ani przy soulowej balladzie A song for you ani przy rozwijającym się powoli, dziewięciominutowym Little wing. Bujające Serce to jest muzyk oraz nasycona improwizacjami interpretacja największego przeboju Zauchy sprawiają, że nóżka sama tupie. Całkowicie spontaniczny Summertime, zagrany na bis w funkowym groove'ie, dopełnia dźwiękową ucztę. A na deser wokalistka proponuje słuchaczom swoją autorską piosenkę. 

fot. Tomasz Woźniak

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza