wtorek, 16 stycznia 2018

Rok 2017 na Muzycznej Podróży - klikając w linki poszczególnych wydarzeń, można się z nimi zapoznać szczegółowo

Moje spotkanie z twórcą Radia WNET - Krzysztofem Skowrońskim w warszawskiej siedzibie przy ul. Zielnej 39
Miniony rok 2017 rozpoczął się dla mnie podróżą sentymentalną i wycisnął niejedną łzę wzruszenia. Odwiedziłem rok temu bliskie memu sercu Luton, gdzie spotkałem związanych z nieistniejącym już tygodnikiem "Wizjer" ludzi, z którymi 8 lat wcześniej rozpoczynałem swoją muzyczną radiowo-dziennikarską przygodę.To właśnie podczas WOŚP w Luton  roku 2010 w pubie The Heights spotkałem m.in Kreda (tak tego Kreda, bo innych Kredów w historii mego życia nie odnotowałem), który w tamtym czasie był basistą salwadorsko-polskiej metalowej formacji ODC.

Jeden z największych przebojów Remi & Falko

To także w Luton w roku 2011 w Hat Factory spotkałem po raz pierwszy Remiego Juśkiewicza - wówczas jeszcze gitarzystę nieistniejącej już grupy Tottus Tuus, a obecnie kompozytora, gitarzystę i wokalistę odnoszącego znaczące sukcesy w obecnych notowaniach Polisz Czart projektu Remi & Falko.

W warszawskim studio Radia WNET
Właśnie... a co z Listą Przebojów Polisz Czart? Oprócz tego, że obchodziła w minionym roku 5-lecie istnienia, jesienią przeszła swoje kolejne organizacyjno-lokalizacyjne trzęsienie ziemi. Po 5 latach radiowego życia Lista Polisz Czart z miesięcznika, a chwilami nawet półtora-miesięcznika, z siłą wodospadu stała się nagle dwutygodnikiem, a momentami nawet tygodnikiem. Nasza/Wasza ukochana Lista po raz drugi w swojej ponad 5-letniej historii zmieniła antenę oraz dzień nadawania, a także po raz drugi zmieniła również... kraj emisji w eter!


Bydgoski Over The Under - jedno  z odkryć roku 2017
I podobnie jak w czerwcu roku 2015 za sprawą Tomasza Wybranowskiego pojawiła się ona pod niebem Irlandii na antenie dublińskiej stacji NEAR FM zmieniając dzień nadawania z poniedziałku (w angielskim Radiu Verulam w St. ALbans) na środę, tak w minionym roku w październiku ponownie za sprawą mojego radiowego Kolegi po raz pierwszy pojawiła się w... warszawskim Radiu WNET Krzysztofa Skowrońskiego w... piątki, co nie tylko mieszkańcom Warszawy i Mazowsza na fali 87,8 FM lecz wszystkim użytkownikom Internetu na całym świecie po raz pierwszy pozwoliło dokonać wyboru którą listę słuchać - naszą, czy tę znacznie starszą i wciąż jeszcze bardziej popularną. I w tym momencie z tego miejsca pragnę podziękować tym wszystkim z Was, którzy nieco onieśmielonego, dziarskiego pięciolatka, co to z nowym tornistrem i pierwszym piórnikiem w ręku przygotowuje się właśnie, aby udać się na swoje pierwsze zajęcia do "zerówki" przez ostatnie miesiące przedkładaliście nad 35-letniego młodzieńca, który z laurowym wieńcem kultowości i ogromnym bagażem doświadczeń wprawdzie nadal prezentuje zespoły, które niegdyś śpiewały "a my schodzimy do garażu, a my schodzimy do sezamu", ale... niestety tym, które w skutek braku funduszy czy też bezdusznej polityki rynku muzycznego z etapu swojej garażowości o własnych siłach wyjść ciągle jeszcze nie zdołały, nie zawsze szansę na zaistnienie daje, jak czynił to jeszcze w czasach, kiedy podobnie jak dziś Polisz Czart dziarsko wybierał się po raz pierwszy do wymarzonej "zerówki".

Pierwszy tegoroczny nr 1 Polisz Czart

Kamila Kilian
W dziedzinie publikacji mijający rok podobnie jak poprzedni przyniósł garść kolejnych wywiadów i recenzji oraz reportaży pisanych przez coraz większą liczbę autorów, z których w tym miejscu pragnę wymienić najbardziej aktywnych w minionym roku debiutantów: Darek Klimaszewski, Bartosz Romanek, Kamila Kilian, Ania Siudak i Bartosz Bukowski. To dzięki naszej wspólnej pracy Muzyczna Podróż zbliża się wielkimi krokami do... milionowych odwiedzin! Na tę liczbę jak zawsze składa się również ogromna praca niezliczonej ilości znakomitych fotografów, którym tradycyjnie składam gorące podziękowania.

Zwyczajem ostatnich dwóch lat także u progu nowego 2018 roku mam zaszczyt ogłosić, że w mojej subiektywnej ocenie dziennikarzem muzycznym mijającego roku został... mój radiowy kolega - dziennikarz irlandzkiego NEAR FM oraz polskiego Radia WNET Tomasz Wybranowski. Wszystkim nowym Czytelnikom Muzycznej Podróży pozwolę sobie przy tej okazji przypomnieć, że dziennikarzem muzycznym pierwszej edycji tego subiektywnego konkursu sprzed dwóch lat został znakomity autor tekstów, fotograf i operator filmowy portalu Polski Wzrok z Bedford - Marek Jamroz, natomiast przed rokiem palmę pierwszeństwa otrzymał niestrudzony od wielu lat kronikarz polskiego rock and rolla - Antoni Malewski z Tomaszowa Mazowieckiego.

Clip grupy Dialekt zrealizowany przez M. Jamroza

Dziennikarz Muzyczny roku 2017 wraz z Katarzyną Sudak w dublińskim studio NEAR FM
Nie jest łatwo - przyznaję - nadawać miano najlepszego we własnej ocenie muzycznego dziennikarza człowiekowi, z którym od lat jest się w ścisłej redakcyjnej współpracy i z którym łączą mnie więzy szczerej przyjaźni. Tym razem jednak w podejmowaniu tej decyzji nie miałem najmniejszego cienia wątpliwości. Rok 2018 to jedno ogromne pasmo wytężonej pracy i wielu spektakularnych sukcesów Tomasza Wybranowskiego. Na początek przypomnę znakomite w wykonaniu mojego redakcyjnego Kolegi spotkanie twarzą w twarz z szacowną Radą Mediów Narodowych w dniu 1 lutego 2017, podczas którego zgodnie w opinii wszystkich środowisk (w tym także wobec poglądów Tomasza jakże często opozycyjnych) wypadł on najlepiej i pomimo, iż na stanowisko Prezesa Polskiego Radia SA został wybrany ktoś inny, to w ocenie uważnych obserwatorów tego sejmowego spotkania, program Tomasza był tym, który powinien być zrealizowany w celu uzdrowienia nie najszczęśliwszych ostatnimi czasy zjawisk w mediach publicznych, a zwłaszcza prezentowanego przez nie drastycznie niskiego poziomu muzycznego, którego przykre apogeum w świetle jupiterów mieliśmy okazję obserwować w niedawnym programie sylwestrowym TVP.


Poza tym spektakularnym moralnym sukcesem Tomasza Wybranowskiego, nie omieszkam zauważyć jego katorżniczej pracy, jaką włożył w okresie ostatnich trzech miesięcy, kiedy to Radio WNET działało w eterze Warszawy i Mazowsza, a jego znakomite jakościowo regularne, cotygodniowe programy muzyczne jak Lista Przebojów Polisz Czart, CzęstoGraj, Muzyczna Polska Tygodniówka, Cienie w Jaskini czy Studio Dublin to nie tylko przykład najwyższej klasy dziennikarstwa, ale także potwierdzenie niezaprzeczalnego faktu, że obok Piotra Kaczkowskiego i nieodżałowanego Tomasza Beksińskiego Tomasz Wybranowski to trzeci z wielkiej Trójcy Muszkieterów - poetów polskiego mikrofonu radiowego, z czego jako bliski Tomka współpracownik i przyjaciel jestem dumny i niniejszym składam Mu z serca płynące gratulacje. 

W poniższym szczegółowym zestawieniu najważniejszych wydarzeń, jakie odnotowała Muzyczna Podróż Nazwisko Tomasza Wybranowskiego jako autora tekstu pojawia się aż dziewięciokrotnie, w tym swoje dziennikarskie credo przedstawił tutaj. Nazwisko Tomasza Wybranowskiego pojawia się w poniższym zestawieniu po raz dziewiąty, ale tym razem to rozmowa, jaką miałem zaszczyt i przyjemność przeprowadzić z nim z okazji 500 wydania jego Polskiej Tygodniówki na falach irlandzkiego NEAR FM tutaj.

Na koniec jak zawsze wszystkim wymienionym i niewymienionym Osobowościom współtworzącym dzieło pod nazwą Muzyczna Podróż, a przede wszystkim jej stałym i okazjonalnym Czytelnikom życzę samych sukcesów w 2018 roku!

Styczeń
W grudniu 2016 Muzyczna Podróż osiągnęła niepobity do dziś wynik ponad 46 tysięcy odwiedzin!
Najważniejsze albumy roku 2016 przedstawił Fryderyk Nguyen
Gdańska grupa Setin na szczycie 28 Notowania Polisz Czart
Ukazał się wywiad z muzykami toruńskiego Half Light z trzyletnim opóźnieniem
Na Muzycznej Podróży pojawiła się Kamila Kilian
Na WOŚP w Londynie zagrały gwiazdy Polisz Czart
Na WOŚP w Luton zagrały gwiazdy Polisz Czart
Hitem licytacji na WOŚP w Luton były 2 repliki strojów Elvisa śp. Arka Milczarka z Tomaszowa
Przebój roku 2016 Polisz Czart wykonali Szymon Pollak z Mogilna i Tomasz Olewnik z Torunia
W Luton rozmawiałem z Kasią Wardman
W St. Albans rozmawiałem z muzykami zespołu Pandemonium

Luty
Rozmawiałem z Adrianem Szejką z irlandzkiego Limerick 
Bartosz Romanek rozmawiał z Sebastianem Dolińskim o WOŚP w Luton
Marek Jamroz osobiście o Peweksówce Jacka Stęszewskiego
Rozmawiałem z muzykami grupy Setin
Antoni Malewski zagłębił się w historię fonografii
Na Muzycznej Podróży zadebiutował Jacek Jarocki recenzją Peweksówki

Marzec
Opowiedziałem o najnowszej płycie Bartosza Wójcika i jego przyjaciół
Na Muzycznej Podróży zadebiutowała Kasia Kozak - mistrzyni wiedzy o Pink Floyd
W polskim krajobrazie kultury w UK pojawiła się Anna Siudak
Rozmawiałem z muzykami londyńskiego WeathersouL
Marcowe Notowanie Polisz Czart wygrał toruński Eklektik
Tomasz Wybranowski ogłosił album Gabinetu Looster debiutem roku

Kwiecie
Z muzykami grupy Marillion rozmawiał Tomasz Wybranowski
Z Tomkiem Olejnikiem rozmawiał Kuba Mikołajczyk
Ze Sławomirem Leniartem rozmawiał Tomasz Wybranowski
Tomasz Wybranowski o albumie grupy 2 Cersky
22 kwietnia z Gabinetem Looster zagrała sekcja dęta Kultu - premiera płyty
Na Muzycznej Podróży debiutuje Artur Skiba tekstem o... Gabinecie Looster
Zwyciężczynią Polisz Czart i Mistrzostw Nastolatek została Julia Nykiś
Pożegnałem gitarzystę legendarnego Kwadratu - Ryszarda Węgrzyna RIP
Rafał Piętka zadebiutował na Muzycznej Podróży recenzją albumu Gabinetu Looster
Tomasz Wybranowski o koncercie Boba Dylana
Tomasz Wybranowski o koncercie Radiohead

Maj
Ryszarda Węgrzyna pożegnał Włodek Fenrych
Anna Siudak o polskiej muzyce klubowej w UK
Anna Siudak o kruchości związków uczuciowych 
Dominik Choromański o istocie bycia emigrantem
Hieronim Dymalski o koncercie Faridy
Rozmawiałem z PoliszCzartową Mistrzynią Polski Nastolatek Julią Nykiś z Łodzi
Over The Under ogłosili bicie rekordu - 100 koncertów w 100 dni!
Rozmawiałem w Londynie z Kasią Moś - reprezentantką Polski na Eurowizję
Anna Siudak - Trzeci
Tomasz Wybranowski o aferze związanej z festiwalem w Opolu

Czerwiec
Rozmawiałem z muzycznym dziennikarzem roku Tomaszem Wybranowskim
O układach związanych z rozdziałem koncertów w Polsce rozliczył się Darek Klimaszewski
Hieronim Dymalski rozmawiał z Thomasem Grotto
Muzyka z Listy Polisz Czart po raz pierwszy pojawiła się na antenie Radia Opole
Wraz z Piotrem Lenkiewiczem przepytaliśmy muzyków toruńskiego Eklektika
Całą prawdę o układach w polskim show biznesie opisał Darek Klimaszewski
Z Darkiem Klimaszewskim rozmawiała Sylwia Cegieła
Z Megitzą rozmawiała Magdalena Grzywacz
Darek Klimaszewski rozliczył się disco-polową tandetą
Czerwcowe Notowanie Polisz Czart po raz kolejny wygrywa Julia Nykiś

Lipiec
O muzyce grindcore opowiedział mi Rafał "Sonia" Pasoń z Psychoneurosis
Tym razem debiutanckim krążkiem Gabinetu Looster zajął się Mateusz Augustyniak
Premierę clipu :Spokojnie" Gabinetu Looster uczcił Marek Jamroz
Na Muzycznej Podróży zadebiutował Bartosz Bukowski

sierpień
Wystartowała publikacja Moje miasto w Rock’n’Rollowym widzie A. Malewskiego
Katarzyna Werner o najnowszym albumie Adama Bałdycha
Bartosz Bukowski rozpoczął opowieść o pradziadku Antonim
O projekcie Remi & Falko napisał Wojciech Giczkowski
Wielki sukces PoliszCzartowych hitów na Liście Radia Opole

wrzesień
Wiesław Fałkowski zadebiutował na Muzycznej Podróży
Z Włodkiem Pawlikiem rozmawiał Wojciech Giczkowski
Wrześniowe wydanie Polisz Czart wygrywa katowicka grupa Fill
15-17 września uczestniczyłem w presleyowskich dniach w Zakościelu

październik
Z Marcinem Żabiełowiczem i Kasią Nosowską rozmawiała Manuela Chorąży
16 października Radio WNET pojawiło się na fali 87,8 MHz
Wraz z Tomaszem Wybranowskim napisaliśmy muzyczne credo Radia WNET
Rozmawiałem z wokalistą Lion Shepherd Kamilem Haidarem
Z Damianem Kikołą rozmawia Krzysztof Różyński
W Toruniu odbyła się I edycja Eklektik Music Fest
Rozmawiałem z muzykami katowickiej grupy Fill
Polskim hitem wszech czasów Radia WNET został Dziwny jest ten świat
O wrześniowym spotkaniu w Zakościelu napisał Antoni Malewski
N antenie Radia Wnet pojawiły się Polskie Hity Wszech Czasów Polisz Czart
31 Notowanie PoliszCzart po raz pierwszy z anteny Radia WNET - nr 1 Ola Idkowska

Listopad
Pierwsze Notowanie Polisz Czart metodą formularza wygrywa November Project
Z Transparent Human Creatures rozmawiałem wraz z Mateuszem Augustyniakiem
Summertime Oli Idkowskiej po raz drugi na szczycie Polisz Czart Z Remim Juśkiewiczem i Wiesławem Fałkowskim rozmawiał Bartosz Romanek
Antoni Malewski wspomina Alinę Janowską
O płycie Mark Olbrich Blues Eternity - Blues Everywhere opowiada Darek Kowalski
Leszek Cichoński obchodził podwójny Jubileusz 60/35
Podsumowanie HRPP Festival 2017
Rozmawiałem z Włodkiem "Paprodziadem" Dembowskim, liderem November Project
Ostatnie listopadowe Notowanie Polisz Czart wygrała grupa Hey
Rozmawiałem z dwukrotną zwyciężczynią Polisz Czart Olą Idkowską

Grudzień
Pierwsze z trzech grudniowych Notowań Polisz Czart wygrywa Over The Under
Tomasz Wybranowski przypomniał album Heart & Soul z roku 2013
36 Notowanie Polisz Czart wygrywa po raz pierwszy w historii grupa Kult
Bartosz Bukowski zakończył historię pradziadka Antoniego z Gierczyc
Kamila Kilian zadebiutowała wywiadem z grupą Othis
Antoni Malewski w NEAR FM wspominał Bogusława Meca, Fatsa Domino i Elvisa
Rozmawiałem z muzykami Over The Under
Świąteczne Notowanie Polisz Czart w stylu hip-hop wygrywa Rahim
Bartosz Bukowski twierdzi, że Turniej czterech Skoczni jest najlepszy na kaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz