poniedziałek, 7 października 2013

Polacy z Londynu dla małej Wandzi Babińskiej


Tomek Wybranowski
Cała akcja pomocy na rzecz małej Wandzi rozpoczęła się od apelu cioci dziewczynki - Basi Tarkowskiej, skierowanego do Tomasza Wybranowskiego, prezentera "Polskiej Tygodniówki" radiowej nadawanej z irlandzkiego Dublina. Apel ten usłyszał Redaktor Naczelny Podziemnej Platformy Radiowej FALA.FM, który powtórzył apel Tomka w trakcie trwania swojej audycji i zaoferował pomoc w dalszym rozprzestrzenianiu tej informacji. Prośbę Basi Tarkowskiej opublikowałem prawie natychmiast na blogu Muzyczna Podróż oraz kilkukrotnie powtarzałem jej treść podczas trwania radiowych programów Polisz Czart.

Basia Tarkowska (w środku) - ciocia małej Wandzi i Redakcja Polisz Czart
A Oto treść apelu:
Nazywam się Barbara Tarkowska i piszę do Państwa z polecenia Małgorzaty Filusz. Od 7 lat mieszkam i pracuję w Irlandii. Gdy dowiedziałam się o chorobie mojej siostrzenicy 10-cio miesięcznej Wandy Babińskiej, u której zdiagnozowano nowotwór złośliwy oka, moim celem stało się pomóc i uzbierać fundusze, aby umożliwić Jej leczenie w klinice w Londynie, która ma najlepsze efekty w leczeniu siatkówczaka i niestety tutaj życie tej kruszyny zostało wycenione na 25 000 funtów. Rodzice Wandzi nie są w stanie udźwignąć tej kwoty. Dlatego zwracam się do Was o pomoc. Każde wsparcie zbliży nas do celu. Im więcej osób o tym się dowie, tym szybciej uda nam się zorganizować pomoc. Retinoblastoma tzw. Siatkówczak rozwija się w komórkach siatkówki i jest najczęstszym nowotworem złośliwym gałki ocznej u dzieci. Nieleczony prowadzi do śmierci, jednak obecnie dostępne metody leczenia pozwalają na uratowanie życia. Retinoblastoma jest rzadkim nowotworem dziecięcym W Polsce rocznie jest diagnozowana u około 3 % poniżej 5 roku życia. W przypadku Wandy zaatakowane zostało jedno oko. Podjęcie szybkiego leczenia daje gwarancję, że nowotwór nie będzie się rozwijał, jak również daje nadzieję na uratowanie wzroku małej Wandy. Obecnie zbieram pieniążki na stronie Gofundme.
Organizujemy również koncert charytatywny, który odbędzie się w Swords w klubie Lamb - Main street o godz 7.30pm. Wstęp - 5 euro. Odbędzie się również losowanie nagród. Koszt jednego biletu loteryjnego to 2 euro. Zagrają zespoły lokalne APRIL SPACE, BRAND NEW DEAD THINGS, SIMON & GIRVUNKLE. W przypadku jakichkolwiek pytań jestem pod nr tel 0879935088 o każdej porze dnia i nocy. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziekuje za pomoc. Posiadam również diagnozę małej w przypadku wątpliwości.

Po publikacji powyższego apelu staraliśmy się poszukać innych dostępnych form pomocy dla dotkniętej chorobą dziewczynki. Okazało się, że Wanda jest również podopieczną polskiej fundacji “Aby Żyć”.

Organizatorzy koncertów
Po nagłośnieniu apelu Basi, jako pierwsi odpowiedzieli muzycy i zarazem organizatorzy koncertów rockowych w Londynie spod szyldu Ptasiarnia (Piotr Wróbel, Rafał Wrona) i HC Lunatics (Krzysztof Zimnoch), którzy zaproponowali terminy trzech koncertów, z których cały dochód ma zostać przeznaczony na walkę z nowotworem oka Wandzi Babińskiej. Organizatorzy zaproponowali też programom Polisz Czart i Rebellion oraz Radio Heretica i promotorom muzyki (BUCH) wsparcie w postaci patronatu medialnego i innych form pomocy (aukcje płyt i koszulek, pomoc w prowadzeniu koncertów, propagowanie informacji o koncertach dostępnymi kanałami społecznościowymi itp). Koncerty zostały przewidziane na 3 sierpnia (organizowany przez H.C. Lunatics), 17 sierpnia oraz 19 pażdziernika (organizowane przez Ptasiarnię). Pierwszy i drugi z serii koncertów są już za nami. Na ostatni z nich zapraszamy wszystkich Polaków (i nie tylko) z terenu Wielkiej Brytanii, a także gości z Polski i innych krajów oraz zachęcamy do przekazywania funduszy na ten cel. Pierwszy koncert przyniósł ponad 1400 funtów, co można uznać za sukces.

Powyższy tekst został wykorzystany w artykule Magdaleny Czubińskiej - dziennikarki wychodzącego w Londynie Dziennika Polskiego, z którym można zapoznać się tutaj.

1 komentarz:

  1. Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomagają, wspierają, tym blisko i tym daleko......
    Dziękujemy, że jesteście...

    OdpowiedzUsuń