środa, 3 maja 2017

„Półsłówka” zwizualizowane - premiera teledysku

Półsłówka - kadr z teledysku Half Light i Artur Szuba (fot. Bogusław Pawłowski)
W marcu br. z okazji 50. urodzin Artura Szuby (Szepty i Krzyki, iNNi), toruńska formacja Half Light podzieliła się piosenką pt. „Półsłówka”, którą skomponowała i nagrała do poetyckiego tekstu Artura. To wyjątkowy utwór i ciekawe połączenie wrażliwości zaprzyjaźnionych artystów. Kompozycja jest grą słów nawiązujących do nazwy HL (półświatła, półcienie, itd.), ale mająca swoje drugie dno i głębszy sens. Jak informują muzycy, właśnie ruszyły prace nad teledyskiem do tej okolicznościowej piosenki. Jego premiera odbędzie się na przełomie maja i czerwca br.

- Zamarzyłem sobie, by w 2017 roku, w me okrągłe urodziny, podzielić się z Wami nową płytą zespołu Szepty i Krzyki – opowiada Artur Szuba - Niestety, zachorowałem, a moja choroba okazała się zbyt poważną przeszkodą i zmuszeni byliśmy zawiesić nad pracę tym albumem. Miał on zawierać niespodziankę, czyli wspólny utwór z bliską nam toruńską ekipą Half Light. Uznaliśmy, że szkoda czekać z jego ujawnieniem i urodzinowo podzieliliśmy się nim z fanami. Znajdziecie go również na naszej płycie, choć w zupełnie innej wersji. Zatem niespodziankę nadal zachowamy. Tymczasem cieszę się, że „Półsłówka” będą miały wideo i już nie mogę doczekać się premiery.

Półsłówka:kadr z teledysku - Artur Szuba (fot. StefAnka Komarnicka)

Obraz do „Półsłowek” powstaje w rodzinnym Choszcznie Artura, tradycyjnie przy wsparciu jego przyjaciół. Co ciekawe, artysta zapowiada, że piosenka doczeka się dwóch wersji teledysku. Już niebawem zobaczymy wizualizację do wariantu Half Light, natomiast jesienią zespołu Szuby. Szepty i Krzyki, wracają bowiem do bardziej czynnego działania. Zanim jednak grupa wróci do nagrywania, pokaże się na żywo. Na ich koncert zaprasza „Radio Bunt”, a odbędzie się on 9 czerwca w ramach Grunt to bunt Fest: „Scena spokojna” w OKO (Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Warszawa). Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, bo oprócz autorskich kompozycji Szeptów, po raz pierwszy usłyszymy koncertowo solowe dokonania dwóch członków grupy: Tomasza Herbricha (White Crow) i Marka Radzimińskiego (Ry, ex Zielone Ludki).

Półsłówka: kadr z teledysku - Artur Szuba (fot. StefAnka Komarnicka)

Półsłówka (part 1)
Tekst: Artur Szuba
Muzyka i wykonanie: Half Light
Zdjęcia, montaż, reżyseria: Tomasz Frost
Pomysł, reżyseria: Artur Szuba
Wystąpił: Artur Szuba, Half Light & Teatr Ognia Ardenti
Pomoc na planie: Bogusław Pawłowski (zdjęcia w Toruniu), Anna Stefania Komarnicka (foto), Roman Szymański (światło)

Szepty i Krzyki
 
Zespół powstał za sprawą płyty pod tym samym tytułem, którą w 2013 roku wydały wspólnie zaprzyjaźnione zespoły iNNi oraz Projekt LR. O założeniu odrębnej formacji zdecydowano po koncercie z okazji premiery krążka. Wszystko zaczęło się jednak 3 lata wcześniej od duetu Artura Szuby (śpiew, syntezator, gitara) i Tomasza Herbricha (syntezatory, gitara, śpiew), do których z czasem dołączyli inni muzycy. Aktualnie podstawowy skład zespołu, to oprócz Tomka i Artura, Rafał Kaczewski (bas, śpiew), Marek Radzimiński (syntezatory, perkusja) oraz Babsi Mikulska (śpiew).  Pod koniec 2015 roku, nakładem warszawskiego wydawnictwa Requiem Records ukazała się album „Trzynaście stanów świadomości”. Szepty i Krzyki proponują słuchaczom to energetyczną, to nastrojową mieszankę rocka alternatywnego i elektroniki. Teksty zaś, a właściwie wiersze Artura, to bardzo osobiste opowieści o wzrastaniu, przemijaniu, wyobcowaniu, uczuciach, przeplatających się światach snu i jawy, potyczkach z abstrakcyjnym absolutem lub przeciwnie, z własną, realną słabością.


- Przez moją chorobę, borykamy się od kilku miesięcy z problemami. Musieliśmy zawiesić nagrywanie nowej płyty, koncerty, nasze zwykłe towarzyskie spotkania... Zespół zamarł w oczekiwaniu na to, co dalej – opowiada Artur - Pod znakiem zapytania stanął też oczywiście koncert, na który zaprosiło nas Radio Bunt. Kiedy jednak, po pierwszych tygodniach leczenia i totalnej niemocy, mój stan się poprawił i jestem zdecydowanie mocniejszy psychofizycznie, postanowiłem wziąć się w garść i na tyle ile mogę, wrócić do żywych. Chcę normalnie działać. Koncert dla Radia Bunt, stał się więc znakomitą okazją, by zaznaczyć, że zespół nadal istnieje i pracuje. Musimy oczywiście zaprezentować się nieco inaczej niż zwykle, ale myślę, że będzie to stanowiło dodatkową atrakcję. Niestety, nie mogę jeszcze śpiewać, ale na pewno wesprę kolegów na scenie. Oprócz naszego materiału, widownia i słuchacze Radia Bunt, będą mogli poznać próbkę solowej twórczości Tomka Herbricha i Marka Radzimińskiego. Tym bardziej, tym serdeczniej, tym radośniej... zapraszam 9 czerwca do Ośrodka Kultury Ochoty OKO w Warszawie. Jednym zdaniem: Szepty i Krzyki WRACAJĄ. Wkrótce też zdradzimy więcej szczegółów na temat rodzącej się płyty nowej.

White Crow (fot. Jakub Skoneczny)
White Crow
Tomasz Herbrich, twórca Projekt LR oraz współtwórca zespołu Szepty i Krzyki. Od trzech lat prowadzi również muzyczną działalność solową. White Crow, to podróż przez bardzo osobiste doznania i nietypowe jak na Tomka obszary muzyczne. Zaczynał swoją podróż od industrialu, by przejść w nowoczesną elektronikę, jednak ostatecznie oddał się zupełnie innej strefie muzycznej. Pragnącej poruszyć jak najbardziej emocje słuchacza. Muzykę, ocierającą się o rock alternatywny oraz elementy trip-hopu, oraz teksty traktuje jak formę osobistej i bardzo głębokiej spowiedzi i po części rozgrzeszenia przed samym sobą. Po raz pierwszy również wcielił się w rolę autora tekstów. Gościnnie na ów EP można usłyszeć gitarę basową Rafała Gorana Kaczewskiego w tytułowym utworze. Jako zawartość dodatkową, która tak na prawdę pchnęła Tomka do pójścia w tą stronę przygotował on cover piosenki „Tolerancja” zespołu Coma.

- Mam nadzieję, ze epka White Crow - Dwa Ognie da wam tyle radości i zadumy ile udało mi się z siebie wykrzesać w trakcie jej pełnego tworzenia. Miłego odbioru – stwierdza lakonicznie Tomek.

Płyty można posłuchać i zakupić na: 
Zapraszamy również na jego oficjalny profil na Facebooku:  

​Ry 

Ry (fot. Krzysztof Mariański)
To solowy projekt Marka Radzimińskiego - kompozytora, autora tekstów i założyciela zespołu Zielone Ludki. Grupa ta znana jest szerzej z telewizyjnego programu Must Be The Music, w którym to dała się poznać, jako alternatywny skład nie do okiełznania przez media. Po dwóch kilkumiesięcznych trasach koncertowych i wydaniu albumu „Wczesny Retinoll” (cały nakład rozszedł się błyskawicznie), Marek zdecydował się na kolejny krok, czyli kolejne wydawnictwo. Artysta wędruje gdzieś w okolicach alternatywnego popu, czasami psychodelicznych klimatów, elektroniki i energetyzujących rytmów żywej perkusji.


Całość wykonuje sam wykorzystując loopery, syntezatory, bas, perkusję i swój głos. W styczniu 2017 ukazał się pierwszy klip do piosenki „Rebelia odłamków światła", która najprawdopodobniej znajdzie się na pierwszym krążku wydanym przez artystę. Artysta współpracuje ponadto z formacją Szepty i Krzyki, z którą aktualnie współtworzy jej najnowszy album (premiera w 2017 roku). Poza tym działa jako muzyk sesyjny i kompozytor muzyki do spektakli teatralnych. Jego muzykę można usłyszeć między innymi w sztuce „Triathlon Story, czyli chłopaki z żelaza” w reżyserii Piotra Nowaka i wspaniałej obsadzie aktorskiej: Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Waldemar Błaszczyk, Piotr Nowak.

1 komentarz: