czwartek, 11 maja 2017

Darek Kowalski - pARTyzant w Iranie

Uczestniczyłem w wielu wydarzeniach koncertowych. Jednym z tych, które zapamiętałem najbardziej, był solowy koncert Krzysztofa "pARTyzanta" Toczko w Hard Rock Pubie Pamela. Odbył się kilkanaście lat temu, w czasach gdy ten ceniony wirtuoz gitary występował również w zespole Zdrowa Woda. Tego wieczoru w solowym występie towarzyszył mu jego syn - Mikołaj Toczko. Program koncertu był tak zbudowany, że w niektórych utworach, ośmioletni wówczas Mikołaj, wspierał ojca, grając na instrumentach perkusyjnych. Było więc bardzo ciekawie. W pewnym momencie na kilkanaście minut sytuacja wymknęła się spod kontroli. Zabrakło prądu. Niezapowiadana przerwa w dostawie... W obecnych czasach sytuacja rzadka, ale trzynaście lat temu takie rzeczy się zdarzały. Zapadła ciemność i cisza .. w tej ciszy po chwili rozbrzmiała gra młodziutkiego Mikołaja.


Ludzie spontanicznie wsparli go oświetlając instrument telefonami komórkowymi i zapalniczkami. Niezapomniana sytuacja. Niezapomniany koncert. Po kilkunastu minutach wznowiono dostawę prądu. Krzysztof Toczko kontynuował swój występ. Tego wieczoru bohaterem był jednak Mikołaj. Minęło sporo czasu. Mikołaj ma już 21 lat i doświadczenie z wielu europejskich scen koncertowych. I nie tylko. Niedawno koncertował razem z ojcem w Iranie. Grając w duecie, dwukrotnie zapełnili największą salę koncertową Teheranu - Vahdat Hall. Spore osiągnięcie rodzinnego duetu. Partyzant tak opowiada o obecnej współpracy z synem: "Wraz z Mikołajem wkroczyliśmy na nowy poziom. Od pół roku nie robimy nic innego oprócz muzyki. Przechodząc przez różne etapy składu i brzmienia, postanowiliśmy pozostać duetem". Ważna decyzja. Podobnie jak ta dotycząca odejścia z zespołu Zdrowa Woda. Oczywiście nie zamknęło to możliwości współpracy z tą popularną grupą. Niedługo toruńska publiczność będzie mogła się przekonać, co oznacza "wejście na nowy poziom" w przypadku duetu Krzysztofa i Mikołaja.


Moje spotkanie z pARTyzantem w Bydgoszczy w roku 2013
W poniedziałek, 15 maja 2017 wystąpią kolejny raz Hard Rock Pubie Pamela. Zapowiadając ten koncert, Partyzant stwierdził: " Zagramy bardzo zróżnicowany materiał i nie zabraknie w nim perskich motywów. W lipcu będziemy nagrywali nową płytę w toruńskim Rat Studio. Na koncercie zamierzamy zagrać kilka premierowych utworów z planowanego wydawnictwa. Ukaże się ono również w Iranie, a piosenki na tej płycie będą w języku polskim". Dzień Gitary, bo tak nazywa się cykliczne wydarzenie, w ramach którego odbędzie się ten koncert, stanie się też okazją do porozmawiania z artystami o ich podróży do Iranu i o tym, jakie efekty przyniesie ona w przyszłości.

Darek Kowalski

Autor:


Darek Kowalski - kolekcjoner i wydawca płyt. Właściciel Hard Rock Pubu Pamela oraz HRPP Records w Toruniu. Felietonista toruńskiego tygodnika TORONTO. Od siebie dodam, iż jest dla mnie niedoścignionym wzorem właściciela klubu muzycznego, któremu zależy na tym, aby ludzie, którzy postanowili spędzić swój wolny czas na słuchaniu muzyki, nie byli zatruwani miernotą, tandetą i obciachem, ale aby po wyjściu chcieli wrócić do niego jak najszybciej. Spotkałem go w Toruniu i Londynie. Oba spotkania wspominam ogromnie miło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz