sobota, 18 marca 2017

"Półsłówka" - wspólna piosenka Artura Szuby i Half Light

Z okazji 50. urodzin Artura Szuby (Szepty i Krzyki, iNNi) toruńska formacja Half Light skomponowała i nagrała piosenkę do poetyckiego tekstu Artura - oddajemy ją właśnie państwa uszom. „Półsłówka”, bo o nich mowa, to wyjątkowy utwór i ciekawe połączenie wrażliwości zaprzyjaźnionych artystów. To kompozycja, która z jednej strony jest grą słów nawiązujących do nazwy HL (półświatła, półcienie, itd.), ale ma swoje drugie dno i sens.

- Zamarzyłem sobie, by w 2017 roku, w me okrągłe urodziny, podzielić się z Wami nową płytą zespołu Szepty i Krzyki – opowiada Artur Szuba - Niestety, zachorowałem, a moja choroba okazała się zbyt poważną przeszkodą. Nie znaczy to oczywiście, że odpuściliśmy. W wolnych chwilach nagrywaliśmy instrumenty, aranżowaliśmy, napisałem teksty, ale nie zdążyliśmy ich już zaśpiewać. Skończymy kiedy stanę na nogi Jedną z niespodzianek na tym albumie miał być wspólny utwór z bliskim nam zespołem Half Light. Po przyjacielskich rozmowach uznaliśmy, że szkoda czekać z ujawnieniem owej pieśni i urodzinowo podzielimy się nią z Wami już teraz – zdradza Szuba - W swoim czasie znajdziecie ją również na naszej płycie, ale w zupełnie innej wersji, czyli mimo wszystko niespodzianka będzie. Tymczasem, wielgachne dzięki dla Piotra i obu Krzyśków, bo wykonali naprawdę kawał dobrej roboty. Bardzo lubię te nasze „Półsłówka” i mam nadzieję, że Wam również wpadną w ucho! Wszak to „coś o mnie i o tobie”...

- Mariaż poezji Artura z naszą muzyką dało niesamowity artystyczny efekt. To nasze życzenia i prezent z okazji 50. urodzin Szubaki. Wszystkiego najlepszego Artur! – dodaje Krzysztof Janiszewski.


Half Light – grupa electro-rockowa powstała w maju 2009 r. z konfiguracji energetycznej dwóch muzycznych orbit, wokalisty Krzysztofa Janiszewskiego i klawiszowca Piotra Skrzypczyka. Aby w pełni tworzyć muzyczną konstelację do składu dołączył gitarzysta Krzysztof Marciniak. I tak powstał Half Light. Zespół określany jest mianem polskiego Depeche Mode.

Formacja wydała 6 albumów w tym 4 autorskie:

• 20-10-2010 „Night In The Mirror”
• 29-08-2011 „Nowe Orientacje", która oparta jest na kompozycjach legendarnego debiutu Republiki "Nowe sytuacje"
• 22-10-2012 "Black Velvet Dress" • 09-09-2013 „BlackVelvet Dance. Remixes”, taneczne remiksy utworów z płyty "Black Velvet Dress" • 19-05-2014 "Półmrok"
• 07-10-2016 "Elektrowstrząsy" Utwory Half Light pojawiły się na prestiżowej Polish Airplay


Płyty miały bardzo dobre recenzje w Polsce, jak i zagranicą, m. in. na portalach niemieckich, szwedzkich, belgijskich, rosyjskich oraz azjatyckich. Zespół wystąpił w wielu programach telewizyjnych m.in. "Kawa czy herbata", "Pytanie na śniadanie", "Teleexpress", a także udzielił wywiadów w Polskim Radio Pr 1, Trójce, Radio WNET, RDC, Radiu PIK, Radiu Rzeszów i innych. 20 października 2012 r. zespół został laureatem krakowskiego Sophiscapes Festival Płyta "Black Velvet Dress" została wybrana przez internautów Płytą Roku 2013 w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2013! Grupa Half Light wybrana została przez internautów Zespołem Roku 2016 w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2016.

Artur Szuba. Rocznik 1967. Pochodzący z Choszczna muzyk, poeta, wydawca, animator kultury, dziennikarz, PR-owiec, zatruwacz powietrza ;) Tata Weroniki i Maksa. Współtwórca zespołów: Marians, Światło i Cień, iNNi, Szepty i Krzyki... Współautor książki „Gdzie oni są?”, czyli zbioru wywiadów dotyczących alternatywnej muzyki lat 80. minionego wieku. Współpracował z redakcjami miesięcznika „Arsenał Gorzowski”, dziennika „Kurier Szczeciński”, powiatowego „Kuriera Choszczeńskiego”, z pismami „Nasz Ursus” i „Teraz Ursynów”.


Założyciel stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa „Poza Kontrolą”, współtwórca Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Szuflada”. Prowadził wydawnictwo Kombinat Artystyczny „ASz”, w ramach którego opublikował cykl prac historycznych dr. Grzegorza Jacka Brzustowicza, tomiki poetyckie oraz 9 edycji rocznika Przeglądu Historyczno-Kulturalnego „PRZEKAZ”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza