czwartek, 14 maja 2015

Avenue - polsko-francuska uczta z jazzem w tle

Avenue – to polsko-francuski zespół grający muzykę oscylującą wokół jazzu i retro-popu. Zespół założyli w styczniu 2014 roku Katia Priwieziencew oraz Damian Pietrasik. Muzyka, którą zaczęli tworzyć, początkowo w duecie, nawiązuje do czasów międzywojennych, kiedy w świecie panował jazz i piosenka kabaretowa. Wychodząc z ram klasycznej formy piosenki francuskiej, zespół Avenue przełamuje ten kierunek w stronę muzyki improwizowanej. Klasyk p.t. „Je cherche un Milionaire” ostatecznie zdeterminował styl muzyczny, w którym się aktualnie poruszają.

Ważnym etapem dla zespołu Avenue był Międzynarodowy Festiwal Piosenki Francuskiej, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaźni polsko-francuskiej w Krakowie w czerwcu 2014 r. Wówczas do duetu dołączył kontrabasista Kacper Zasada oraz perkusista Amadeusz Krebs i tak skrystalizował się ostateczny skład, a AVENUE – już jako kwartet zdobyli Grand Prix festiwalu. Jesienią 2014 r. Avenue zaczęli nagrywać album « En L'Air ». Podczas pracy nad płytą zespół coraz bardziej scalał się mentalnie i twórczo. Komponowali Damian i Katia, a Kacper i Amadeusz podczas prób nadawali utworom ostateczny szlif. To właśnie sekcja rytmiczna kieruje muzykę Avenue na eklektyczne tory ( nawet w stronę hiphopu) , co w połączeniu z wokalem Katii i jazzowym graniem Damiana nadaje muzyce Avenue ostateczne brzmienie. Teksty piosenek, których autorka jest Katia są często historiami abstrakcyjnie niedopowiedzianymi. Pozostawiają słuchaczowi wolność interpretacji. W warstwie lirycznej niektórych utworów można wyraźnie dostrzec duże zaangażowanie Katii w ochronę praw zwierząt i ekologię. 


Damian Pietrasik jest absolwentem Szkoły Muzycznej im. Edwina Kowalika w Laskach w klasie fortepianu. Mimo, iż skończył klasyczną szkołę muzyczną, mocno inspiruje się jazzem. Kocha przyrodę i najchętniej postawiłby swój fortepian w ogrodzie i gdzieś daleko od cywilizacji spędzałby tam cały czas komponując i pijąc kawę :-). Jego inspiracjami muzycznymi są tacy pianiści jak: Mieczysław Kosz, Dave Brubeck, czy Bud Powell. Oprócz muzyki, przez 10 lat zajmował się pływaniem i podczas Paraolimpiady w Pekinie w 2008 r. zdobył srebrny medal na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, bijąc rekord Europy.


Katia Priwieziencew urodziła się w Paryżu ale od wielu lat mieszka w Polsce. Jako córka aktora całe życia była związana ze środowiskiem artystycznym. Po ukończeniu szkoły aktorskiej ostatecznie zajęła się produkcją filmową i reżyserią. Od kilku lat aktywnie działa w Fundacji Amondo Films, gdzie realizuje i produkuje filmy. Na stałe współpracuje również ze Społecznym Instytutem Ekologicznym. Weganka i miłośniczka przyrody, o zawsze angażowała się w akcje związane z walką o prawa tych, którzy głosu nie mają. Muzyka to Jej sposób na oderwanie się od często brutalnej rzeczywistości oraz możliwość przekazania, również rzeczy ważnych, nie umoralniając i będąc poza politycznymi układami.

Debiutancki album zespołu ukaże się jesienią 2015 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz