środa, 15 października 2014

Bogna Kicińska “The Maze” Premiera 15.10.2014

„Bogna Kicińska (…) to prawdziwe odkrycie, wokalistka o szerokiej skali głosu, śpiewająca z wyczuciem, swobodnie improwizująca techniką scatu.”
                                                                                              Paweł Brodowski, Jazz Forum.

Bogna Kicińska to wokalistka jazzowa, skrzypaczka, kompozytorka, aranżerka i skrzypaczka, od ponad czterech lat mieszkająca w Nowym Jorku. Jej debiutancka płyta "The Maze" ukaże się 15-go października 2014 roku. Muzyka Bogny jest odzwierciedleniem inspiracji, którym ulega przez całe życie. Oprócz oczywistego zakorzenienia w jazzie, można usłyszeć w niej elementy polskiej muzyki ludowej, inspiracji muzyką latynoską, soulem czy muzyką klasyczną połączone w charyzmatyczną całość. Na płycie znajduje się 9 utworów - pięć autorskich kompozycji oraz 4 odświeżone nowatorskimi aranżacjami standardy, jak na przykład “I Get a Kick Out of You” Cole Portera czy “Speak Low” Kurta Weila. Dzięki temu płyta “The Maze” jest zróżnicowana stylistycznie i każdy utwór przynosi nowe rozwiązania harmoniczne, aranżacyjne lub rytmiczne. Pomimo pięciu utworów z tekstem (autorką jednego z nich jest Bogna), dużą część albumu zajmuje muzyka, w której wokal traktowany jest jak instrument. Technikę scatu Bogna wykorzystuje w improwizacjach jak również specjalnie napisanych melodiach, w których czasem śpiewa unisono z innym instrumentem (głównie ze skrzypcami), a czasem przeplata się z nim w kontrapunkcie.

Do współpracy przy nagraniu albumu zaproszeni zostali znakomici muzycy: Mateusz Smoczyński - skrzypce, Kuba Cichocki - fortepian, Edward Perez -kontrabas, Colin Stranahan - perkusja. W dwóch utworach kontrabas zastąpiony został gitarą basową, na której zagrał zdobywca trzech nagród Grammy (m.in. za płytę “Habana” nagraną z Royem Hargroovem) John Benitez. Dwa inne utwory wsparte zostały przez kwartet smyczkowy w składzie: Mateusz Smoczyński - vn I, Leonor Falcón - vn II, Aleksandr Nazaryan - va, Jan Roszkowski - vc. Nagrania odbyły się w nowojorskim Park West Studio. Miksu dokonał legendarny Dave Darlington - zdobywca nagród Grammy m.in. za album Wayne’a Shortera “Alegria” czy Herbie Hancocka “Gershwin’s World”. Płyta wydana będzie przez Surca Music i dostępna zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce.

Muzykę z płyty “The Maze” będzie można usłyszeć podczas trasy koncertowej, która w Polsce odbędzie się w grudniu 2014. Dokładne daty i miejsca zostaną opublikowane wkrótce.


Bogna Kicińska - wokalistka, kompozytorka, aranżerka i skrzypaczka urodzona w 1984 roku w Krasnymstawie. Jako wokalistka jazzowa jest absolwentką Aaron Copland School of Music w Nowym Jorku, Wydziału Jazzu przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego (tzw. “Bednarska”) w Warszawie. Jako skrzypaczka ukończyła szkołę muzyczną II stopnia. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” Iława 2011, Konkursu jazzowego dla muzyków śpiewających „Voicingers” Żory 2009, „Nadziei Warszawy” w 2007 roku, Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych Zamość 2005. Na scenie występowała z takimi muzykami jak m.in. Gene Jackson, Gene Ess, Gabriel Guerrero, Danuta Błażejczyk, Janusz Szrom, Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz