sobota, 1 listopada 2014

1-go listopada w Londynie IV Zaduszki Jazzowe. Zaprasza jak zawsze Leszek Kulaszewicz
Drodzy Państwo,
wzorem poprzednich lat Londyńskie Zaduszki Jazzowe znów stają się faktem. Powodów aby przybyć 1 listopada do podziemia kościoła na Devonia Rd jest kilka...

Po pierwsze jest to pierwszy dzień miesiąca, w którym większość z nas ma ochotę nakarmić swoją duszę czymś mniej namacalnym, jakąś wartościową refleksją, a to właśnie jest istotą tradycji zaduszek jazzowych - ukłon Piękna w stronę przeszłości z zadumą nad przyszłością.

Po drugie w swój kalendarz wpisali to wydarzenie muzycy z europejskiej czołówki, czyli:

Sylwia Białas - wokalistka urodzona w Polsce, mieszkająca w Niemczech, a odwiedzająca wyspy brytyjskie z serią koncertów. IV LZJ mają szczęście poprzedzać ową trasę, co należy uznać jako okazję. Sylwia swój styl i profesjonalizm zawdzięcza nie tylko wieloletniemu zgłebianiu tajników dobrego śpiewania, ale też studiowaniu sposobu myślenia innych instrumentalistów np. basisty, pianisty, perkusisty, czy trębacza. Jej kompozycje i improwizacje są znakomitym dowodem tego jak zinternalizowała sobie teoretyczne podstawy muzyki, estetykę jazzowej rytmiki, jak również trendy nowoczesnej melodyki i artystyczne wartości tradycji wschodnich. Własne teksty piosenek w poetycki sposób zdradzają bogactwo emocji i więź z ojczystym folklorem.

Asaf Sirkis - perkusista, który wprawia w zachwyt nie tylką swą bezbłędną, uduchowioną, eklektyczną i kreatywną grą, ale też swą niezwykła aktywnością zawodową, którą zaczął w Izraelu i kontynuuje do dziś w Wielkiej Brytanii. Pożądany i wożony po świecie przez najlepszych komponuje i nagrywa własne płyty, ale też znajduje czas na nauczanie wyrastając na jednego z głównych edukatorów inspirowanych indyjską metodą konnakol. Bliska znajomość z Sylwią zaowocowała wspólnym projektem Sirkis/Bialas International Quartet, którego materiał będziemy mieli szansę usłyszyć.

Tomasz Bura - nauczył się grać na fortepianie w Polsce - bardzo wcześnie i wyśmienicie, a teraz jest jednym z najciekawszych pianistów w Londynie. Wyssał co się dało z dorobku mistrzów klasyki, jazzu i teraz, uwiedziony świeżymi trendami, sam wytycza sobie szlaki, które już nie poddają się oczywistym klasyfikacjom. Jego talent, dorobek, młody wiek, ambicje i dojrzałość muzyczna zachęcają aby być na bieżąco z tym co robi.

Kevin Glasgow - wirtuoz gitary basowej, którego warsztat i wrażliwość pozwalają mu wprowadzić poczucie bezpieczeństwa do każdego zespołu. Kevin nie pozwala myśleć o basie jako o instrumencie tylko i wyłącznie "bijącym tłustymi nutami o podłogę". Robi to oczywiście wyśmienicie obsługując utwory zawsze właściwym groovem i energetyczną trampoliną, ale dodatkową rzeczą, która go wyróżnia to melodyczne wycieczki na szczyt jego wielostrunowego instrumentu. To niezwykle interesujące i inteligentne podejście do gitary basowej sprawia, że mam ochotę zachęcać go do nagrywania solowych płyt.

Oprócz nich w pierwszej części wystąpią też goście: Maciej Konieczny - saksofonista o pięknym, łagodnym brzmieniu oraz o smacznym i lakonicznym stylu. Anita Łazińska - wszechstronna wokalistka, kompozytorka i aranżerka ukształtowana powiewami z wielu muzycznych terytoriów. Izabela Wilczyńska i Krzysztof Suwała - to uwielbiani przez swoją publiczność wokaliści należący do Londyńskiej grupy DNA Artist Bar założonej prze Danę Parys-White.

Trzecim powodem aby pojawić się na Zaduszkach jest zjawisko kolaboracji dyscyplin artystycznych - będziemy mieli na pokładzie rzeźbiarza Andrzeja Szymczyka, malarza Andrzeja Zelewskiego w akcji. Artyści ciszą procesu twórczego wypełnią powietrze duchem prawdziwej sztuki. Będą też ślady aktywności artystki Danuty Milan, poetki z Dominiki Jane Ulisses Grell i fotografa Pawła Fesyka.

Zapraszam i do zobaczenia!
Leszek Kulaszewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz