czwartek, 27 grudnia 2012

Audycje Polisz Czart 31 - 40

Prezentację pierwszych dziesięciu programów Polisz Czart możecie znaleźć tutaj. Druga dziesiątka została zaprezentowana pod tym adresem. Audycje od 21 do 30 znajdziecie tutaj. Dziś przedstawiam kolejną - czwartą już dziesiątkę. 
Podobnie jak w podsumowaniu poprzednich 30-tu programow, jesli klikniecie na kazdy napis "AUDYCJA", bedziecie mogli przeczytać wiecej informacji o wszystkich dotychczasowych programach.

15/10/2012 - W trzeciej audycji z propozycjami do listy przebojów pobiłem rekord. W ciągu jednej godziny zagrałem aż 14 muzycznych premier. Była to audycja najbardziej różnorodna stylistycznie z wszystkich dotychczasowych. Kandydatki wywodziły się z kręgów reggae, funky, jazzu, a nawet hip-hopu. Najwięcej było jak zawsze rocka i bluesa. To właśnie po tej audycji nawiązaliśmy współpracę z obchodzącym w roku 2013 swoje 25-lecie istnienia zespołem Zddrowa Woda. Krótko po programie managerem tej znakomitej blues-rockowej formacji został  manager grupy Dopamina Piotr Komosiński. Wtedy jeszcze nie miałem pojęcia, że kilka tygodni po tym wydarzeniu Piotr zaproponuje nam objęcie patronatem medialnym ten szczególny Jubileusz. 22/10/2012 - Występujący w jednej z lipcowych audycji wraz z Arkiem Chudzińskim  miłośnik korzennego bluesa Włodek Fenrych tym razem zaprosił Słuchaczy Polisz Czart do muzycznego wydania "Pytań Obieżyświata" - cyklu pisanych dla Nowego Czasu artykułów podróżniczych. Różnorodność muzyki Indian Ameryki Północnej była sporym zaskoczeniem. Obok trudnej w odbiorze dla przeciętnego Europejczyka muzyki rodem ze święta pow-wow związanej z wierzeniami rdzennych mieszkańców USA i Kanady, poznalismy także piewców popularnego w Belize nurtu punta rock.


             AUDYCJA 33

29/10/2012 - Rock progresywny na ziemiach polskich pod koniec poprzedniej dekady obchodził 40 lecie istnienia. Pionierami tego gatunku były: założona w latach 60-tych przez Marka Ałaszewskiego formacja Klan oraz nieco późniejsza Grupa Niemen, z której wyrósł gigant tego nurtu - grupa SBB. W czasach, gdy na świecie swoje tryumfy święciła grupa Genesis, my mieliśmy zespół Exodus, którego klawiszowiec - Władysław Komendarek wystepuje solo po dzien dzisiejszy. Zanim pojawiły sie pierwsze międzynarodowe sukcesy najbardziej znanego dzis na świecie polskiego zespołu art-rockowego Riverside, Mirek Gil wraz z kolegami z Collage wyprzedził w sposobie gry epokę, która aktualnie osiąga swoje apogeum. Rozwój rocka progresywnego w Polsce udalo mi się pokazac w godzinnej pigułce, choc przygotowując sie do tego zadania, sam nie wierzyłem do końca, że jest to realne.

                                        AUDYCJA 34

05/11/20012 - To była najbardziej toruńska audycja w historii wszystkich wydań naszej listy przebojów. W drugiej dziesiątce notowania rocznego znalazły się bowiem: Half Light, MGM i Ergo oraz cover Republiki w wykonaniu grupy Agressiva 69. Audycję poprowadziłem wspólnie z Bogumiłem, który tak bardzo rozsmakował się w radiowym rzemiośle, że krótko potem postanowił zainwestować w sprzęt pozwalający na domowe nadawanie internetowych audycji radiowych. Biorąc pod uwagę zbliżający się wielkimi krokami mój tygodniowy wypad do Rzymu, Bogumił postanowił wypełnić ten moment debiutem swojego studia. 


12/11/2012 - Roczne Wydanie Listy Przebojów Polisz Czart było najbardziej wyczekiwaną i słuchaną audycją z wszystkich dotychczasowych. Emocje sięgnęły zanitu (a raczej "Zenitha") bowiem tego dnia ogłosiliśmy wraz z Kropką 10 najpopularniejszych piosenek roku 2012 wg gustów naszych Słuchaczy. Piosenka "Sprzedawcy snów" radomskiej grupy Lustro prowadziła kilka tygodni, aż... do momentu bezprecedensowego ataku na liste fanów Atramentu z Miastka. Grupa z Nowego Sącza głosami Pomorzan odniosła ogromny sukces. Zajęli dwa pierwsze miejsca, a piosenka "Nie jestem święty" jeszcze zanim wybrzmiała na antenie jako nr 1, została przeze mnie zagrana dwa dni wcześniej na zabawie andrzejkowej w St. Albans, podczas której zebraliśmy 300 funtów na zakup leków dla chorującego na nowotwór naszego radiowego kolegi Sebastiana. 

                                             AUDYCJA 36

19/11/2012 - Po miesiącach przerwy za mikrofonem Radia Verulam usiadł wraz ze mną aby przedstawić kolejny zestaw propozycji do listy przebojów Sebastian Piskorowski. Seba był podekscytowany pobytem wśrod piłkarzy Arsenalu Londyn, do których pojechał wraz z żoną i dwoma synkami na kilka godzin przed programem. Rozmowa z Fabiańskim, Szczęsnym i Podolskim, a przede wszystkim z samym Arsenem Wengerem sprawiła, że Sebastian zasiadł do programu w iście "mundialowym" nastroju. Jedną z propozycji była piosenka Oli Gali "Up", którą utalentowana nastolatka z Londynu wykonała 1 grudnia na koncercie charytatywnym dla naszego paraolimpijczyka Janusza Rokickiego w Restauracji "Robin Hood". Myślę, że piosenka ta może już wkrótce stać się niezwykle popularna.

AUDYCJA 37 (1. ze Studia 2)

26/11/2012 - Studio 2 to przyszłość Polisz Czarta, która może całkowicie odmienić oblicze naszej audycji już w nadchodzącym roku. Mój tygodniowy pobyt w Rzymie był okazją, aby wyemitować ze Studia 2  drugą część propozycji, będących kontynuacją programu z poprzedniego tygodnia. Niestety karta dźwiękowa nie poradziła sobie tym razem i w eter poszły jedynie po kolei zaprezentowane utwory, a ja z Rzymu umieszczałem dla Was na fejsie teledyski i tytuły zaprezentowanych utworów.
                                AUDYCJA 38  (2. ze Studia 2)


03/12/2012 - Lista przebojów Polisz Czart powstała blisko rok temu, a jej historia dzieli się wyraźnie na dwa całkowicie odmienne okresy. Pierwsze trzy wydania naszej listy wypełnione były piosenkami powstałymi na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Był to czas sprzed tzw."Polskiej Inwazji", która w sierpniu poprzestawiała nasze zestawienie całkowicie do góry nogami. Ze Studia 2 Bogumił wyemitował zestawienie zespalające obydwa te okresy. Audycja była pełna świstów, trzasków i nieprzewidzianych zakłóceń, ale kiedyś jak sądzę będziemy ze szczególnym uśmiechem wspominać owe dwa pierwsze programy rozpoczynając słowami: "tak zaczynało się Studio 2" :-)

10/12/2012 - Piotr Gruszecki nie od dzis znany jest w naszym środowisku jako entuzjasta talentu Anny Marii Jopek. Kolejne Urodziny tej uroczej damy polskiej piosenki, były dla niego okazją, aby w godzinnej pigułce przypomnieć jej dorobek artystyczny. Wspólnie z Piotrem złożyliśmy Ani tym programem Urodzinowe życzenia, a klimat audycji przypomniał Słuchaczom  nadany przed kilkoma miesiącami program poświęcony smoothjazzowym kobiecym głosom, które jak wiadomo nie od dziś są lekarstwem na zgiełk codzienności i całe zło tego świata. Pośród ostrego rockowego grania, jakie dominuje na naszej antenie, audycje prowdzone z Piotrem stają sie powoli "daniem specjalnym", które będziemy starali sie Wam podawać na specjalne okazje :-)

17/12/2012 - Z uwagi na Wigilię i Sylwestra był to ostatni program w mijającym roku. Była to po raz pierwszy audycja przygotowana w ścisłej kooperacji z Polską. Ania Sztuczka i Karolina Owsiannikow z Torunia przygotowały materiał, w którym muzycy Half Light, Ergo i MGM opowiadali o swoich inspiracjach muzyką Grzegorza Ciechowskiego, któremu z uwagi na zbliżającą się kolejna jego rocznicę śmierci w całości poświęcona była ta audycja. Wysłuchalismy w niej także wypowiedzi Zbyszka Krzywańskiego - bliskiego przyjaciela Grzegorza będącej częścią długiego wywiadu opublikowanego niedawno w warszawskim JazzPRESS-ie.Ilustracjami muzycznymi programu były covery legendarnego zespołu Grzegorza wykonane przez naszych gości oraz kilka oryginalnych nagrań Republiki, zwłaszcza z najbardziej mistycznego ich albumu - "Siódma pieczęć".. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz