czwartek, 27 grudnia 2012

Audycje Polisz Czart 21-30

Prezentacje pierwszych dziesięciu programów Polisz Czart możecie znaleźć tutaj. Druga dziesiątka została zaprezentowana pod tym adresem. Dziś przedstawiam kolejną - trzecią już dziesiątkę.

Podobnie jak w podsumowaniu pierwszych 20-tu programow, jesli klikniecie na kazdy napis "AUDYCJA", bedziecie mogli przeczytać wiecej informacji o wszystkich dotychczasowych programach.


AUDYCJA 21


16/07/2012 - Gościem programu, który miałem okazję poprowadzić wspólnie z Moniką, był znany w Londynie multiinstrumentalista Bartek Sabio Janiak występujący pod scenicznym pseudonimem Vital Kovatch. Wszystkie zaprezentowane podczas audycji utwory były autorskimi kompozycjami Sabia. Dwa z nich były dziełem dawnego zespołu Bartka  - Peyoti For President.23/07/2012 - Nieśmiertelne bluesy Roberta Johnsona w przekładzie własnym  zaprezentował Włodek Fenrych wraz z Arkiem Chudzińskim. Włodek - historyk sztuki, tłumacz, eseista, globtroter, dysydent polityczny w czasach PRL-u od 30-tu lat mieszkający na Wyspach ujawnił podczas programu swoje bluesowe zamiłowanie i oprócz dwóch utworów zagranych na żywo, zaprezentował bluesy Johnsona nagrane wspólnie z muzykami związanymi z legendą polskiej sceny folkowej - kwartetem Jorgi: Maciejem i Mateuszem Rychłymi.

AUDYCJA 23

30/07/2012 - Wojtek Gardyga pod szyldem Luis Project zrealizował niedawno swój debiutancki album The Sensitive Touch z niewielką pomocą wokalną uroczej hiszpańskiej wokalistki Glorii Garcii. Oboje gościli w naszym studio prezentując swoje wspólne oraz solowe dokonania muzyczne. Bezpośrednim powodem wizyty był udział ich utworu w akcji charytatywnej Music For Life, której celem było zebranie funduszy na potrzeby leczenia dzieci dotkniętych wadami słuchu. Gloria była drugim po Lydii El Khori gościem w dziejach Polisz Czart nie potrafiącym komunikować się w języku polskim i stąd była to także druga audycja dwujęzyczna w historii naszych programów.


06/08/20012 - Był to przełomowy moment w historii polskich programów Radia Verulam. Tego dnia powołaliśmy z Bogumiłem do życia zupełnie nową Listę Przebojów. Dotychczasowa - jednocząca wszystkie dekady polskiej muzyki rozrywkowej została zastapiona Listą Ptrzebojów Nowości, czyli tych utworów, które zostały nagrane po roku 2010. Postanowliliśmy, że dotychczasowa Lista Przebojów Wszechczasów będzie od tej pory będzie emitowana jedynie raz do roku i stanowić będzie wypadkową całorocznych zmagań uczestników naszej zabawy. I Notowanie Nowości powstało na bazie III Notowania dotychczasowego, a wybrane zostały do tego programu z niego tylko te utwory, które zostały wydane po roku 2010. Ich kolejność była dokładną kolejnością ich występowania na III Notowaniu. Zwyciężył utwór "Ostatnia nocka" z repertuaru Macieja Maleńczuka z projektu Yugolpolis.

13/08/2012 - W koncu postanowilismy wraz z Bogumiłem powołac do życia będący integralną częścią zabawy w Listę Nowości cykl programów prezentujący te piosenki, które w porozumieniu ze współpracującymi z nami wykonawcami, ekipa Polisz Czart będzie każdorazowo rekomendowała jako propozycje do naszego plebiscytu. Inauguracyjny program z tego cyklu okazał się być "wierzchołkiem góry lodowej". Gdy tylko nasza stacja zaistniała szerzej w świadomości polskiej sceny niezależnej, zaczęliśmy otrzymywać niezliczone ilości mp3-ek z muzycznymi premierami. Sytuację podsumuję skrótowo: c.d.n :-)

AUDYCJA 26

10/09/2012 - Po wakacyjnej trzytygodniowej przerwie, podczas której dzielnie zliczałem masowo napływające głosy (głównie z terenu Polski) powstało II notowanie Listy Nowości, którego II dziesiątkę zaprezentowaliśmy z Bogumiłem w atmosferze zainteresowania, przewyższającego dotychczasową średnią słuchalność naszych programów. Najwyższe dwie pozycje - 11 i 12 zajęły covery utworów Republiki, co było zapowedzią ekspansji toruńskiej sceny rockowej na naszej liście  i dowodem na to, ze Republika nie była zwykłym zespołem rockowym lecz niepowtarzalnym zjawiskiem artystycznym. Czyż zagrożenia, które w latach 80-tych przewidział Grzegorz Ciechowski  nie zaczynają się właśnie obecnie  urzeczywistniać?

17/09/2012 - Wspólnie z Moniką  i Bogumiłem zaprezentowałem czołową dziesiątkę II Notowania Nowiści. Program był ogromnym sukcesem zespołu Katedra. Grupa 20-latków z Wrocłaiwa nie tylko wygrała całe notowanie utworem "Kim jesteś?", ale także wprowadziła na miejsce 7. jeden z najpiękniejszych moim zdaniem polskich utworów ostatnich lat "Strach i pragnienie". Kompozycja została napisana do tekstu Leonarda Da Vinci, a ja miałem to szczęście, że podczas wakacji mogłem podziwiać tę kapelę na żywo we wrocławskim klubie Madness Wraz z Katedrą wystąpił wówczas inny wrocławski zespoł Chris June, który zajął przed tygodniem miejsce 20. tego zestawienia.


24/09/2012 - Nastąpił długo oczekiwany ciąg dalszy audycji z 13-go sierpnia. Kolejna dawka propozycji okazała się byc tak ogromna, że udało mi się zaprezentowac w ciągu jednej godziny aż 13 muzycznych premier. Świadomy przerostu ilości materiału muzycznego otrzymanego od kapel z Polski, postanowiłem już 4 z nich zamieścić podczas dwóch poprzednich programów prezentujących Listę Przebojów. Zainteresowanie Słuchaczy, które obserwowałem na tablicy facebooka przerosło zdecydowanie możliwość odczytywania pojawiających się wypowiedzi. Program był emitowany w atmosferze oczekiwania na charytatywny koncert dla Basi w Miastku.

01/10/2012 - Wspólnie z Moniką  i  Piotrem przypomniałem nieśmiertelne piosenki Kabaretu Starszych Panów. Piosenki w wykonaniu takich artystów jak: Mieczysław Czechowicz, Bohdan Łazuka, Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Barbara Rylska, Barbara Krafftówna, oraz Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stanowią po dzis dzień niedościgniony wzór dla młodych adeptów aktorstwa i wokalistyki, a przy okazji niosą ze sobą ogromną dawkę humoru, którym chcieliśmy Was zarazić na długie jesienno-zimowe wieczory.

08/10/2012 - Gościem naszego najbliższego programu, który odbędzie się 8-go października będzie nowa postać w muzycznym światku Londynu. Ola Gala ukończyła 15 lat. Urodziła się we Wrocławiu, a do Londynu przyjechała jako mała dziewczynka. Muzyka zawsze była i ciągle jest obecna w jej domu i jak sama to określiła w jej kierunku ciągle podąża. Jej ulubionym instrumentem jest gitara, na której gra oraz komponuje muzykę pisząc do niej własne teksty. Obecnie Ola pracuje nad swoją pierwszą płytą, Debiutancki krążek Ola nagrała w studio przyjaciela jej taty i firmuje go jako Aleks Gala.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz