poniedziałek, 3 stycznia 2011

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Luton 8 i 9 stycznia 2011 (Wizjer nr 54)
Mam ogromną przyjemność poinformować, że już drugi rok z rzędu w Luton odbędzie się wydarzenie bez którego trudno sobie wyobrazić początek każdego nowego roku kalendarzowego. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra dla potrzebujących naszego wsparcia dzieci już po raz 19-ty. Tym razem dzieło, które zawsze jednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wieku, światopoglądu i miejsca zamieszkania będzie zbierać fundusze na wszystkie potrzebujące naszej pomocy dzieci z problemami urologicznymi i nefrologicznymi. W związku z ogromnym zainteresowaniem artystów, którzy zapragnęli podarować swój talent i czas dla chorych dzieci, w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Luton zagra aż dwa koncerty. 8. Stycznia – koncert heavy metalowy i 9. Stycznia koncert główny z muzyką wielogatunkową.

8-go stycznia odbędzie się koncert heavy-metalowy, w którym wystąpią:


Kaloryfer

  To nazwa projektu muzycznego powstałego w listopadzie w pubie The Heights w Luton podczas spotkania organizatorów WOŚP z zespołami heavymetalowymi. Projekt tworzą wokalista i gitarzysta grupy Abadden; Danny, "Kred" ; basista zespołu ODC (uczestnika ubiegłorocznej WOŚP) oraz perkusista zespołu Arnika; "Zombie". Dodatkowo projekt wzmocni jeszcze jeden polski muzyk o imieniu Marcin (nazywany przez kolegów z zespołu Benek). Trzech Polaków oraz zafascynowany Polską Anglik postanowili wykonać światowe i polskie standardy heavy metalu, a twórcą nazwy jest; Danny, który uczy się naszego języka i może pochwalić się podstawową komunikacja w naszym języku.

The Kindred

Angielska kapela z Luton grająca muzykę z pogranicza Hardcore i punk rocka. Zespół powstał we wrześniu 2001 roku i z połtoraroczną przerwą istnieje do dziś w podstawowym składzie: Rob Letting – vocal i gitara, Kirk Brandham – perkusja oraz Paul Thompson – gitara. Zespół posiada na swoim koncie płytę demo.Arnika


Grają heavy metal, który jest połączeniem trashowego sposobu gry z wyraźnie słyszalną linią melodyczną. Piosenkę "Carnarvons Doom" mogli poznać niedawno słuchacze radia "Diverse FM" podczas polskiej audycji 13 grudnia 2010 roku. Skład grupy ulegał ostatnio zmianom. Poza polskim perkusistą Wojtkiem o pseudonimie "Zombie" oraz Vicky i Glennem dodatkowo tworzą go dwie inne damy rocka. Będzie to jedyna grupa metalowa z przewagą kobiet jaka wystąpi na WOŚP. Wszyscy muzycy poza perkusistą to Anglicy.

Abadden

  To najbardziej utytułowany zespół, jaki zagra podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbędzie się w naszym mieście. Muzycy Abaddenu to bardzo młodzi ludzie. Ich jakże dojrzały warsztatowo perkusista ma zaledwie 19 lat. Grupa pochodzi z Dunstable. Przełomem dla tej utalentowanej formacji był zorganizowany w czerwcu 2009 przez wytwórnię Rising Records oraz magazyn Metalhammer konkurs, którego nagrodą było nagranie debiutanckiego albumu przez zwycięską kapelę. Płyta "Sentenced To Death" to uwieńczenie ogromnej pracy i talentu młodych muzyków, gdyż to właśnie Abadden okazał się najlepszym ze wszystkich biorących udział w konkursie zespołów. W skład grupy wchodzą: basista John Blunt, gitarzysta Billy Robinson, perkusista James Bell oraz wspomniany już przy okazji Kaloryfera zafascynowany Polakami wokalista i gitarzysta; Dan Pool.

9-go stycznia odbędzie się koncert główny, w którym wystąpią:

Basia Bielecka

Jest 13-letnią wokalistką, której występ rok temu rozpoczął naszą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zasłynęła przede wszystkim dzięki wzruszającej balladzie "My Wish", którą nie tylko pięknie wykonała, lecz także napisała do niej tekst i skomponowała muzykę. Utwór opowiada o oczekujących powrotu ojca z wojny dzieciach, a napisała ją pod wpływem artykułu przeczytanego w gazecie opowiadającego o dramacie wojny w Afganistanie. Basia nie tylko wykonuje patetyczne ballady, lecz jak przystało na dziewczynkę w jej wieku śpiewa również wesołe popowe piosenki, opowiadające o codziennych dolach i niedolach nastolatków. Jej tato pochodzi z Polski, mama
  z Tadżykistanu, a Basia nie mówi w żadnym z języków swoich rodziców, za to doskonale włada językiem rosyjskim, którego używa się w jej domu oraz oczywiście w angielskim z uwagi na kraj, w którym obecnie mieszka i uczęszcza do szkoły. Ostatnio zdobyła wielką popularność w Japonii i Australii, gdzie jej piosenki są prezentowane w stacjach radiowych, a liczba wejść na jej nagrania w youtube w Japonii przewyższyła odtwarzanie nagrań największych światowych gwiazd pop.

Tottus Tuus

Zespół tworzą dwaj bracia z Polski o pseudonimach Micky i Remi oraz brazylijski perkusista Sergio. Muzycy zespolili swoje talenty i tworzą formację, której nagrania można zaliczyć do melodyjnej odmiany rocka, znajdującego się blisko popowej odmiany tego gatunku. Powstali w kwietniu 2009 roku. Piosenkę "Lullaby" mogli poznać niedawno słuchacze radia "Diverse FM" podczas polskiej audycji 13 grudnia 2010 roku. Podczas koncertów wraz z zespołem występuje rumuńska wokalistka o imieniu Timi.

Nomoi

Jednym z twórców zespołu jest Ryszard Pihan występujący dotychczas wspólnie z grupą Emigration Blues. Muzyk zafascynowany rockiem progresywnym postanowił sięgnąć po nowe brzmienia i stworzył muzykę, w której delikatność łączy się z drapieżnością, a głos wokalistki przenosi nas w nieco mistyczny świat pełen przepięknych klimatycznych wrażeń. Ryszard poza muzyką zajmuje się grafiką i malarstwem i na tym polu odniósł już swoje pierwsze sukcesy, a także jest jednym z autorów recenzji płytowych, które ukazują się na łamach naszego tygodnika. Z poprzednią formacja koncertował w klubach i pubach Londynu, St. Albans i Luton. Zespół współtworzą Tomasz Łabój i Ewa Ruszkiewicz.Emigration Blues


Zespół podobnie jak Basia Bielecka wystąpi na naszej WOŚP już po raz drugi. Grupa jest już dość znana naszemu środowisku, gdyż jeszcze 14 września 2009 roku miałem okazję przeprowadzić z nimi dwugodzinny wywiad radiowy dla  polskiego radia Flash w Luton. Zespół tworzą obecnie: Roman Iwanowicz; gitara, Włodzimierz Fenrych; bas, oraz twórca zespółu Nomoi; Ryszard Pihan. Przypomnieć należy, że oprócz Romka Iwanowicza, Ryszarda Pihana i  Włodka Fenrycha, jednym ze współzałożycieli tego zespołu był nie grający już w nim Ryszard Węgrzyn - gitarzysta słynnej grupy Kwadrat i jeden ze współtwórców polskiego rocka lat 80-tych. Romek Iwanowicz natomiast w tym samym okresie był jednym z pionierów hard rocka i współtworzył zapomnianą już nieco grupę Korpus, która na początku lat 80-tych zdobywała nagrody na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej i koncertowała wspólnie z Oddziałem zamkniętym. Ryszard Pihan to natomiast utalentowany instrumentalista i jednoczesnie artysta plastyk, który specjalizuje sie w grze na gitarze akustycznej.

New Groove Formation

Zespół powstał na początku 2004 roku właśnie w Bedfordshire. Czwórka założycieli bardzo szybko potrafiła skupić wokół siebie kolejnych instrumentalistów o podobnej wrażliwości muzycznej. Pierwszy materiał na debiutancki album powstał dość szybko. Wokalista o imieniu Iain, gitarzysta Haydn, bębniarz Lewis, oraz niezwykle energetyczny basista FAZ przyjęli do raczkującej jeszcze kapeli Tima grającego na instrumentach perkusyjnych, dwie urocze dziewczyny tworzące sekcję dętą - Nicky grającą na trąbce i puzonistkę Dawn oraz sugestywnego rapera Nicka Mc Duttera.Zespół do tej pory występował w wielu pubach, klubach i na festiwalach w całym kraju a także gościł w licznych stacjach radiowych. New Groove Formation doskonale łączy muzykę dub, reggae i ska, a jego występy są niezwykle energetyczne i wywołują u odbiorcy pozytywne wibracje. Taneczne szaleństwo podczas ich występu na Bedford River Festival w lipcu ubiegłego roku porwało nawet najbardziej zdystansowanych do rytmicznego poruszania się widzów i pod koniec koncertu cała publiczność zjednoczyła się w radosnym podskakiwaniu. Jak sami mówią o sobie "Naszym celem na koncertach jest, aby tłum tańczył". W dużym stopniu jest to zasługą bardzo charyzmatycznego wokalisty i zarazem frontmana zespołu. Iain jest ogromnie żywiołowym człowiekiem nie tylko podczas występu. Ostatni album grupy New Groove Formation nosi tytuł "Who Made The Rules?" i jest mieszanką ska i reggae.Charakterystyczną cechą grupy jest znakomita współpraca wokalna Iaina oraz znakomicie rapującego Nicka. Szybkość przekazywanych przez Nicka tekstów idealnie łączy się ze stylistyką ska. Zabieg ten powoduje u słuchaczy stałe skupienie na treści, gdyż wejścia wokalne frontmana w połączeniu z freestylową melodeklamacją Nicka dają mieszankę niesamowicie energetyczną i nie pozwalającą słuchaczowi nawet na kilkusekundowe znudzenie.

Jednocześnie informuję, że obydwa koncerty zakończą się przed północą, a „Światełko do nieba” jak każdego roku, to tylko krótkie wyjście na zewnątrz, aby duchowo połączyć sięz wszystkimi ludźmi w Polsce i na całym świecie, którzy tego dnia będą uczestniczyli w koncertach i zbiórce funduszy pod „skrzydłami” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która jak wiemy będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej

Zamieszczam także plakaty ze szczegółowymi danymi i poza podanymi na nich informacjami pozwolę sobie wyjaśnić miejsce koncertu nieco mniej oficjalnie, gdyż. Wielu osobom taki rodzaj wskazania miejsca koncertów ułatwi nieco odnalezienie się w Luton.  Istnieją dwa wyjścia główne plus jedno boczne (na postój taksówek) ze stacji kolejowej.  Aby najszybciej trafić do Hat Factory należy kierować się  schodami  wychodzącymi na shopping-centre i po zejściu na chodnik nie idziemy nigdzie tylko robimy nagły zwrot w prawo i… już znajdujemy się w Hat Factory, czyli na koncercie. Miejsce to praktycznie graniczy z zejściem ze stacji kolejowej.

Ponadto zamieszczam fotografię obrazu współtwórcy zespołu Nomoi oraz gitarzysty i wokalisty zespołu Emigration Blues - Ryszarda Pihana, który po raz drugi z rzędu uświetni naszą WOŚP jako muzyk. Ryszard jest nie tylko jednak cenionym muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów, lecz artystą plastykiem, którego prace były już wystawiane w londyńskim POSK.

Jedną z dodatkowych kolejnych atrakcji jakie Wizjer przygotował dla widzów, to możliwość wzięcia udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej, o której informacje zamieszczam także. Będzie to niepowtarzalna okazja do utrwalenia siebie, swoich najbliższych oraz przyjaciół. Taką sesję będzie można wykonać jedynie za dobrowolne datki do puszki WOŚP, a płytkę z wykonanymi przez profesjonalnego fotografa zdjęciami będzie można otrzymać zaraz po wykonaniu zdjęć do rąk własnych.


PS. Jedynym zespołem, który z przyczyn personalnych nie wystąpi na WOŚP, a jest ujęty na plakatach, będzie zespół Friends Of The Family. Z powodu przeziębienia nie wystąpi także Dominika Zachman. Za zaistniałą sytuację, na którą nie mieliśmy wpływu przepraszamy i zapraszamy na obydwa koncerty

Siema!

Sławek Orwat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz