środa, 7 lutego 2018

W 10. urodziny HRPP Records i 20. urodziny toruńskiego HRP Pamela ich twórca Darek Kowalski z satysfakcją dzieli się wynikami plebiscytu www.bluesonline.pl


Twórca HRPP Records Darek Kowalski ma przyjemność i satysfakcję poinformować Czytelników Muzycznej Podróży, że płyta zespołu Skołowani Wieczny chłopiec wydana przez to wydawnictwo (wytwórnię reprezentująca Hard Rock Pub Pamela) została BLUESOWĄ PŁYTĄ ROKU 2017 w plebiscycie opiniotwórczego portalu www.bluesonline.pl Dla twórcy tego zasłużonego dla polskiego bluesa labelu jest to tym milsza okazja, że w tym roku przypadają 10. urodziny wytwórni (a 20 klubu).


W plebiscycie nominowane były 4 płyty wydane przez HRPP Records z czego 3 znalazły się w pierwszej piątce... W plebiscycie tym ponadto brały udział jeszcze trzy płyty wydane przez HRPP RECORDS (razem cztery płyty HRPP RECORDS zostały nominowane do tytułu BLUESOWEJ PŁYTY ROKU 2017) :

fot. Darek Kowalski
*STARA SZKOŁA - Coraz bliżej
*CZARNY PIES - HRPP LIVE SESSION 30.05.2016
*MARK OLBRICH BLUES ETERNITY - Blues Everywhere
Miejsce drugie w plebiscycie przypadło zespołowi STARA SZKOŁA a grupa MARK OLBRICH BLUES ETERNITY zajęła 4 miejsce (obie również wydane przez toruńską wytwórnię).

*SkOłowani - Wieczny chłopiec 12753 głosy (HRPP RECORDS)
*Stara Szkoła - Coraz bliżej 11727 głosów (HRPP RECORDS)
*Forsal - Idę 4319 głosów
*Mark Olbrich Blues Eternity - Blues Everywhere 1038 głosów (HRPP RECORDS)
*Blues Bazar - Droga płyta 584 głosy
*Wicked Heads - Superheroes 303 głosy
KSW 4 Blues - Żyć albo rzyć 181 głosów
*Blues Flowers - Kryminał 76 głosów
*Prońko-Wierzcholski - Samotna kolacja 74 głosy
*Magda Piskorczyk - Make Your Spirit Fly (reedycja) 61 głosów
*Amusing Companions - Ain't So Bad 19 głosów
*Adam Bartoś - Nowy ląd 36 głosów
*Czarny Pies - HRPP Live Session 28 głosów (HRPP RECORDS)
*Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa - My się nie damy! 26 głosów

Płyta zespołu Skołowani "Wieczny chłopiec" to w większości autorski materiał zespołu. Do nagrania albumu zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni muzycy: Joanna Czajkowska – Zoń, Anthimos Apostolis (SBB), Sławomir Małecki i Marek Modrzejewski (obaj z zespołu Zdrowa Woda), Jacek Gazda (Easy Rider, Hokus, grupa Niemen), Aleksander Górny (Hokus), Krzysztof Toczko i Mikołaj Toczko (pARTyzant), Jarosław Tioskow (Kasa Chorych), Przemysław Łosoś i Igor Nowicki (obaj z zespołu Open Blues), Henryk Chyła (Stara Szkoła).


Na płycie znajduje się m.in. utwór "Skacz z głową", który przestrzega przed brawurowymi skokami do wody i opowiada o konsekwencjach takich zachowań. Założycielami zespołu są Jerzy Szymański oraz Krzysztof Sieradzki. Muzycy, pomimo własnej niepełnosprawności, na co dzień zajmują się usprawnianiem osób z dysfunkcjami narządu ruchu, w tym głównie osób po urazach rdzenia kręgowego.

1.  Skołowani
2.  Burza uczuć
3.  Armia pustych flach
4.  Wieczny chłopiec
5.  Skacz z głową
6.  Zmysłowa sprzeczność
7.  Biała kawa
8.  Wyciszam ciszę
9.  Kolęda przemyślenia
10. Początek i koniec
11. Tempes of Feelings 

"SkOławani... dwóch ludzi, których niespełnionym marzeniem było zaistnieć muzycznie. Stworzyć zespół, dobrać muzyków, którzy też na swój sposób są skołowani i … grać. I tak się stało. W ciechocińskim Robin Studio pod "bacznym uchem" aranżera i muzyka - Roberta Biadunia - powstała płyta, nosząca tytuł "Wieczny chłopiec". W celu urozmaicenia utworów oraz dzięki naszym "muzycznym koneksjom", zaprosiliśmy do współpracy wspaniałych artystów.


W nagraniu naszej debiutanckiej płyty udział wzięli: Asia Czajkowska - Zoń, Apostolis Anthimos, Jarosław Tioskow, Jacek Gazda, Aleksander Górny, Henryk Chyła, Igor Nowicki, Przemysław Łosoś, Marek Modrzejewski, Sławomir Malecki, Przemek Gronkowski, Krzysztof "pARTyzant" Toczko z synem Mikołajem, Wojciech Kochanowski. Serdecznie im dziękujemy. Płyta swoją oficjalną premierę miała 15 stycznia, w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela. Wydawcą tej płyty jest HRPP Records - wytwórnia płytowa reprezentująca ten klub. Nikt się nie spodziewał, że w głosowaniu internetowym portalu bluesonline.pl, zajmiemy jako Skołowani z płytą „ Wieczny chłopiec” pierwsze miejsce. Tytuł Bluesowej Płyty Roku 2017 jest dla mnie pełnym zaskoczeniem, szczególnie iż znaleźliśmy się w tak doskonałym towarzystwie... i wygraliśmy. Wcześniej jeden z utworów pochodzących z tego krążka, noszący tytuł „Kolęda przemyślenia", zajął pierwsze miejsce 38. notowaniu listy przebojów Polisz Czart. Oczywiście dziękujemy wszystkim głosującym".


Krzysztof Sieradzki

fot. Darek Kowalski
Po siedmiu latach od powstania zespół Stara Szkoła zdecydował się na podsumowanie swojej działalności wydawnictwem "Coraz bliżej". Płyta zawiera utwory studyjne oraz koncertowe. Autorski materiał doskonale prezentuje potencjał zespołu. Utwory koncertowe oddają energię płynącą ze sceny podczas koncertów zespołu. Blues rock z polskim tekstem to motto tego wydawnictwa.

1. Życie moje
2. Ptaki
3. W białych rękawiczkach
4. Ty to nie ja
5. Go go
6. Delikatnie
7. Zamknij oczy
8. Krwawa jatka
9. List nienapisany
10. Jasne dni
11. Blues for L.
12. Pejzaże 

31 stycznia zakończył się plebiscyt portalu BLUESONLINE na Najlepszą Bluesową Płytę 2017 roku. Zgłoszono 14 płyt. Znaleźliśmy się w dalece przekraczającym nasze wyobrażenia gronie wybitnych, znanych muzyków , dzięki naszemu wydawcy Darkowi Kowalskiemu z HRPP Records. Zresztą z tego wydawnictwa znalazły się cztery krążki, które zajęły wyśmienite pozycje. Zwyciężył zespół SkOłowani z Ciechocinka, swoją debiutancką płytą pt. „Wieczny chłopiec”. My, Stara Szkoła, z płytą „Coraz bliżej”, zajęliśmy zaskakujące nas, wyśmienite drugie miejsce! Mamy wielką frajdę z tego powodu, choć pamiętamy, że konkurs ten miał charakter sondażowy, przez samych organizatorów traktowany jako forma swobodnej, wypowiedzi słuchaczy. Nie zmienia to faktu, że głosowanie przebiegało z pewną dramaturgią i widocznym zaangażowaniem głosujących.


Z dnia na dzień przybywało głosów, by na mecie osiągnąć gigantyczne rozmiary ponad 30 tysięcy. Chcemy bardzo podziękować wszystkim głosującym, że znaleźli w swojej codzienności, zapewne nie jedną chwilkę na „kliknięcie” w okienko przy swojej ulubionej płycie. Szczególnie oczywiście dziękujemy naszym sympatykom! Chcemy też pogratulować zwycięzcom! SkOłowani, to nasi „dobrzy sąsiedzi”, których odwiedzamy od lat. Nagrali płytę skłaniającą do myślenia, w zróżnicowanej oprawie blues-rockowej muzyki, a do tego w towarzystwie znakomitych muzyków. Brawo! Tymczasem, my cieszymy się z tych przysłowiowych „pięciu minut” jakie nam przypadło i jeszcze raz dziękujemy!
Tomasz Kuczma

fot. Wojciech Zillmann
Mark "Bestia" Olbrich to ceniony basista polskiego pochodzenia od ponad czterdziestu lat mieszkający i tworzący w Londynie. Początki jego muzycznej drogi tkwią w Warszawie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie współpracował z takimi muzykami jak Zbigniew Hołdys czy Wojciech Waglewski. Na początku lat osiemdziesiątych wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Po latach współpracy z cenionymi angielskimi i amerykańskimi bluesmanami zdecydował się na założenie własnego zespołu, który nazwał Mark Olbrich Blues Eternity. Obecnie grupę tworzą: Eddie Angel (gitara, śpiew), Mark Olbrich (gitara basowa), Igor Nowicki (instrumenty klawiszowe), Alessandro Cinelli (perkusja).


W tym składzie zespół zrealizował czwartą płytę w swojej dyskografii, noszącą tytuł "Blues Everywhere". Jej polska premiera odbyła się w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela, zaś angielska w londyńskim Jazz Cafe mieszczącym się w POSK (Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym). Ten studyjny album zawiera siedem kompozycji duetu Angel-Olbrich. Materiał zrealizowany w formule klasycznego longplaya, brzmi jak płyta winylowa, za co odpowiedzialni są: Ian Hansen ( Resident Studio, Londyn) oraz Dominique Bethers (Wolf Studios, Londyn). Jest albumem koncepcyjnym zawierającym przemyślenia muzyków towarzyszące ich licznym europejskim i amerykańskim trasom koncertowym. Wydawcą płyty jest HRPP RECORDS. Dostępna w wersji CD. Planowane jest również wydanie winylowe.


1. Volcano
2. Hey Hey Mississippi
3. Texas can't wait 
4. Testify
5. Big Easy
6. Hammers
7. Toruń
"Plebiscyt na Bluesową Płytę Roku, organizowany przez portal bluesonline.pl, jest autorskim projektem jednego z animatorów polskiego bluesa - Jerzego Doroszkiewicza. W czasie kolejnej polskiej trasy koncertowej mojego zespołu, miałem okazję poznać tego muzycznego erudytę. Nie tylko bardzo profesjonalnie zrelacjonował nasz koncert, lecz również pokazał mi swój rodzinny Białystok, opowiadając o historii miasta. Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania Jerzego. Cenię portal bluesonline.pl za fachowość, obiektywizm i konsekwencję w działaniu.


Plebiscyt jako taki to "vox populi", czyli fani bluesa biorący w nim udział, mają okazję swoimi głosami docenić wysiłek artystów włożony w powstanie ich płyt. W tym roku po raz trzeci płyta Mark Olbrich Blues Eternity została nominowana do tytułu Bluesowej Płyty Roku. Zajęliśmy czwarte miejsce. W poprzednich latach bywało lepiej, ale zdarzyło nam się również zająć gorsze miejsce. Cieszę się, że plebiscyt się rozwija, co widać po ilości oddanych głosów. Docierają do mnie sygnały, że biorą w nim udział ludzie z wielu stron świata. Gratuluję wszystkim, którzy do tego się "dołożyli": zespołom, głosującym internautom, portalowi bluesonline.pl . Oby tak dalej".


Mark "Bestia" Olbrich

fot. Darek Kowalski

 
 
Darek Kowalski - kolekcjoner i wydawca płyt. Właściciel Hard Rock Pubu Pamela oraz HRPP Records w Toruniu. Felietonista toruńskiego tygodnika TORONTO. Od siebie dodam, iż jest dla mnie niedoścignionym wzorem właściciela klubu muzycznego, któremu zależy na tym, aby ludzie, którzy postanowili spędzić swój wolny czas na słuchaniu muzyki, nie byli zatruwani miernotą, tandetą i obciachem, ale aby po wyjściu chcieli wrócić do niego jak najszybciej. Spotkałem go w Toruniu i Londynie. Oba spotkania wspominam ogromnie miło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz