niedziela, 11 lutego 2018

Rozmowa Tomasza Wybranowskiego z Tomkiem Grocholą (Agressiva 69) w Muzycznej Polskiej Tygodniówce Radia WNET

Tomasz Grochola - wokalista i założyciel grupy, często gości na antenie Radia WNET. Jak mawia, nade wszystko kocha wolność twórczą.

Rozmowa Tomasza Wybranowskiego z Tomkiem Grocholą 
(Agressiva 69) w Muzycznej Polskiej Tygodniówce Radia WNET 
do wysłuchania tutaj

– Cieszę się, że udało nam się zachować artystyczną niezależność. Muszę też przyznać, że pomimo upływu lat nadal czujemy się buntownikami i mam nadzieję, że będzie to słychać naszej nowej płycie – powiedział w grudniu w Radiu WNET.

Pierwszy album Deus Ex Machina został wydany w 1992 roku i był to bardzo ożywczy powiem nowych brzmień na skostniałym wtedy polskim rynku muzycznym. Od tamtej pory Agressiva 69, z Tomaszem Grocholą i Jackiem Tokarczykiem (gitarzysta i współzałożyciel grupy) rozpoczęła koncertowanie na najlepszych polskich i europejskich scenach. Niemieckie i brytyjskie wytwórnie były zainteresowane wydawaniem ich muzyki. Dlaczego do tego nie doszło? O tym w rozmowie, którą przeprowadziłem wz Tomaszem Grocholą. A po drodze ukazał się w 1997 roku album – ideał 2.47 z legendarnymi nagraniami „Point of View” i „Mrówki” (atakują las)”. Dość powiedzieć, że Agressiva 69 zaczęła występowała z takimi uznanymi zespołami ze światowej czołówki jak The Prodigy, Paradise Lost, New Model Army, The Mission czy Front 242. Agressiva, w roku 2006 wydała krążek niezwykły, opatrzony nazwą In. Jego niezwykłość polegała na tym, że w sesjach nagraniowych Tomka Grocholę i Agressivę 69 wsparły takie tuzy światowego rocka jak: Martin Atkins – perkusistalegendarnego PIL, Killing Joke, Nine Inch Nails czy występujący w mrocznej legendzie Sisters of Mercy i The Mission – Wayne Hussey.


W listopadzie 2011 roku zespół wydał album Republika 69 z coverami grupy Republika, zaś w roku 2012 krążek Ummet. Teraz czekamy na nowy album. Agressivę 69 tworzą: Tomek Grochola, Jacek Tokarczyk, Robert Tuta i Filip Mozul.

Zapraszam do wysłuchania pierwszej części wywiadu – rzeki z Tomaszem Grocholą.

Tomasz Wybranowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz