piątek, 7 maja 2010

The Beatles - Help (UK) 1965 Wizjer nr 21

"Wczoraj, wszystkie zmartwienia wydawały się być daleko, a teraz jakby rozgościły się tu na dobre. Dlaczego musiała odejść? Nie wiem, nie powiedziała. Wczoraj, miłość była prostą grą. Teraz potrzebuję miejsca by się schować"

Help to album, z którego pochodzi jedna z najczęściej odtwarzanych piosenek w historii radia. The Beatles to już legenda i trudno sobie wyobrazić jak wyglądałaby współczesna muzyka bez słynnej czwórki z Liverpoolu. Beatlesi wywołali burzę, której rozmiarów i skutków zapewne sami nie przewidzieli. Dwóch z nich odeszło już na zawsze - John Lennon, którego pamiętną płytę Imagine kiedyś także przypomnę oraz George Harrison, który pomimo że zawsze stał w cieniu Lennona i McCartney'a, w niczym swoimi umiejętnościami muzycznymi im nie ustępował, a według wielu znacznie ich przewyższał. Mówi się, że "Yesterday" jest najczęściej coverowaną piosenką w historii. Znanych jest około 3000 przeróbek tego utworu na całym świecie. Mimo, iż jedynym autorem piosenki jest Paul McCartney, oficjalnie za jej twórców uważa się duet Lennon/McCartney. Byli oni dla Anglików niczym Klenczon/Krajewski dla Polaków i podobnie jak oni, tak bardzo różnili się muzycznymi temperamentami, że z czasem rozpoczęli tworzyć własne projekty artystyczne, a to co po nich zostało, jest ponadczasowe i jedyne w swoim rodzaju.


Do dziś istnieją spory na temat nagrania piosenki "Yesterday". Najpopularniejsza wersja głosi, że Paul McCartney wszedł sam do studia i dokonał nagrania bez udziału kolegów. Są jednak i tacy, którzy zapewniają, że cały zespól brał udział w opracowywaniu aranżacji, a jedna z koncepcji przewidywała nawet perkusję i organy. W końcu wygrał pomysł producenta grupy - Georga Martina nazywanego piątym Beatlesem, który do wokalu Paula i jego akustycznej gitary dodał tylko kwartet smyczkowy. Co do jednego możemy być jednak pewni. Poza McCartney'em nikt z pozostałych muzyków zespołu nie dołożył się do końcowej wersji tego hitu. Piosenka aż tak bardzo różniła się stylistycznie od pozostałych nagrań z płyty, że pierwotnie w ogóle nie miała pojawić się na albumie Help. W końcu jednak zespół doszedł do kompromisu i utwór na płycie został umieszczony, ale nie dostał od trójki kolegów McCartney'a przyzwolenia, aby został wydany jako singiel. Decyzję zespołu szybko wykorzystał niejaki Matt Monro, który postarał się o zgodę na nagranie własnej wersji "Yesterday” i to właśnie jego interpretacja przy braku singla z oryginałem bardzo szybko zdobyła pierwszą dziesiątkę brytyjskiej listy przebojów.


Wydany w USA album Help to już zupełnie inna płyta. Oryginalna wersja brytyjska to kolejny krążek w dyskografii Beatlesów, natomiast wersja amerykańska to soundtrack, na którym znalazło się siedem piosenek z angielskiego oryginału oraz nigdy wcześniej nie publikowane instrumentalne kompozycje Kena Thorne'a zawarte w filmie "Help". Największym paradoksem amerykańskiej beatlemanii jest fakt, że ballada "Yesterday" została wydana początkowo na stronie "B" singla z piosenką "Act Naturally", ponieważ ten ostatni utwór jako jedyny śpiewany był przez Ringo Starra - najbardziej popularnego wówczas (!) w USA muzyka grupy i dopiero po olbrzymim sukcesie "Yesterday" w Europie, oznaczenie stron zostało zmienione. Milion sprzedanych singli zanotowano w ciągu zaledwie kilku tygodni, a "Yesterday" stał się najczęściej odtwarzanym utworem w USA! Próbuję teraz wyobrazić sobie cenę, jaką wśród kolekcjonerów osiąga dziś ten niezwykle rzadki, wycofany singiel z edycji początkowej. Poza mega hitem "Yesterday" i piosenką tytułową, z zestawu utworów tego krążka ogromną popularność zdobył także "Ticket To Ride", którego treść nawiązuje do smutnego tekstu o rozstaniu z piosenki "Yesterday".


Miłość i rozstanie to tematy, które w latach sześćdziesiątych dominowały w muzyce rozrywkowej. Zanim nadeszły trudne lata wojny w Wietnamie i wyrosło pokolenie dzieci kwiatów, muzyka była niezbyt skomplikowana a teksty czasami wręcz infantylne. Trzeba jednak pamiętać, że rock'n roll wykreował całkowicie nowe oblicze kultury masowej i rodził się w atmosferze dezaprobaty purytańskiej społeczności anglo-amerykańskiej. Takie osobowości jak Bill Halley, Elvis Presley, czy zespoły The Beatles i The Rolling Stones stały się pionierami zupełnie nowego myślenia. To od nich zaczęło się zjawisko, które dziś określamy mianem rocka. Help doczekała się potrójnej platyny a wielkość zespołu najlepiej określa fakt, że do dziś żadnemu innemu wykonawcy nie udało się sprzedać większej ilości płyt w USA. Podczas koncertów Beatlesów w chwili pojawienia się na rynku krążka Help dochodziło wielokrotnie do scen zbiorowej histerii, a piski i omdlenia dziewcząt miały miejsce na każdym niemal koncercie. W najbardziej popularnym amerykańskim programie telewizyjnym "The Ed Sullivan Show" zespół The Beatles oglądało na żywo ponad 73 miliony telewidzów, co stanowiło 45% ówczesnej populacji mieszkańców USA!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz