wtorek, 26 lutego 2013

25 lat zespołu ZDROWA WODA - Polisz Czart obejmuje to wydarzenie patronatem medialnym!!!


Zespół Zdrowa Woda to jedna z legend polskiej muzyki bluesowej. Wielokrotnie nagradzany na przeróżnych festiwalach, już od 25 lat raduje uszy miłośników blues rocka niezapomnianymi przebojami, które od lat nuci bluesowa publiczność. Zdrowa Woda powstała na wiosnę 1988 roku z myślą o występie na  festiwalu Rawa Blues. Grupa w ciągu zaledwie trzech tygodni nagrała dwie piosenki, które muzycy wysłali na konkurs młodych talentów.

Okazało się, że nagrania przypadły organizatorom do gustu i formacja miała okazję zaprezentować się na jednej z największych ówczesnych polskich imprez. Zdrową Wodę od początku na tle innych grup ze sceny bluesowej wyróżniało granie autorskich piosenek. W 1989 r. zespół wystapił na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki, gdzie został zakwalifikowany do "Złotej Dziesiątki" polskich zespołów młodzieżowych oraz wziął udział w koncercie finałowym Festiwalu Opole '89. Kolejne lata przyniosły m.in.: występy na finałach Rawy (1992, 1993), koncert finałowy festiwalu Jarocin (1992, 1993) oraz zaproszenia na festiwale: Bluesada do Szczecina (1992, 1993, 2000), Muzyczny Camping w Brodnicy (1992, 1993, 1994, 1998), Olsztyńskie Noce Bluesowe (1994,1998, 2000), Fama '93, Blues nad Bobrem, Jesień z Bluesem w Białymstoku, Mokotowską Jesień Muzyczną, Przystanek Woodstock (1995, 1998). W latach 1991-1993 zespół był związany z agencją "Zjednoczone Słonie" Waltera Chełstowskiego. W 1992 r., wspólnie z Jerzym Owsiakiem, grupa zainicjowała akcję "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", z którą utożsamia się do dziś. Poza tym zespół brał udział w koncertach - akcjach: "S.O.S", "Wojna z trzema schodami", czy "Dwa Światy" z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, w koncercie  "Żarnowiec '95".


Kasetowy debiut zespołu, to rok 1990 i materiał  nagrany dla wytwórni Waltera Chełstowskiego zatytułowany "PIWO", a piosenka tytułowa piosenka staje sięt jednym z największych hitów nie tylko Zdrowej Wody, ale całej sceny bluesowej. Co ciekawe, sami muzycy podczas nagrywania kasety traktowali kawałek "Piwo" bardziej jako żart muzyczny, głównie od strony tekstowej. Ku ich wielkiemu zdziwieniu numer stał się bardzo szybko znany i śpiewany na  imprezach domowych, przy ogniskach i na wszelkiego rodzaju biesiadach.W roku 1993, zespół nagrał album "WINO", który umocnił pozycję kapeli na polskiej scenie muzycznej. Jest to o tyle interesujące, że twórczość formacji miała charakter niszowy, a jej obecność w mediach była śladowa.

Po przeszło ośmiu latach aktywnej działalności koncertowej, zespół doczekał się pierwszego wydania albumu na krążku CD "ZDROWA WODA", którego premiera miała miejsce 2-go września 1996 roku. Na płycie znalazły się największe przeboje grupy takie jak: "Piwo", "Częstochowa '77", czy ballady: "Kochaj mnie, kochaj" i "Tyle chciałbym ci powiedzieć". Płytę "Zdrowa Woda" zespół nagrał w składzie: Marek Modrzejewski - wokal, gitara, teksty, muzyka; Sławek Małecki - gitara prowadząca, muzyka ; Sławek Jagas - gitara basowa; Mariusz Taranowski - perkusja; Piotr F. Krajniak - harmonijka.


Od stycznia 1997 Zdrowa Woda występuje w nowym składzie. Do zespołu dołączył trzeci gitarzysta - Partyzant, który jeszcze do niedawna grał w zespole Dżem. Wydarzenie to wpłynęło znacząco na oblicze zespołu. Od tego czasu mamy do czynienia z dużo potężniejszym, pełniejszym brzmieniem, a znakomita współpraca Partyzanta z duetem Małecki - Modrzejewski pozwala na zachowanie harmonii i stylistyki Zdrowej Wody. W maju 1997 Sławek Małecki i Marek Modrzejewski skomponowali utwór "Nie bój się miłołci" a w grudniu 1997 w studio Winicjusza Chrósta (dawnego gitarzysty Breakoutu) w Sulejówku Zdrowa Woda nagrała materiał na swoją drugą płytę - "NIE BÓJ SIĘ MIŁOŚCI".

Premiera albumu odbyła się 14 lutego 1998 roku (z okazji Walentynek). Materiał w pewnym sensie nawiązuje do poprzedniej stylistyki zespołu. Mimo, że często pobrzmiewa tu nuta bluesa czy boogie, to krążek sprawia wrażenie bardziej rockowego. Muzyka Zdrowej Wody nawiązuje w pewien sposób do wykonawców i brzmień lat 70-tych. Jest jednak bardziej oddaniem hołdu tamtym czasom, niż czerpaniem z ich tradycji muzycznych. Materiał niesie ze sobą sporą dawką energii i siły a zarazem uczucia i subtelności. Ciekawostką na płycie są zaproszeni goście w osobach Pawła Bergera / Dżem (instrumenty klawiszowe), Sławka Wierzcholskiego / Nocna Zmiana Bluesa (harmonijka ustna) i Tomka Kamińskiego / Bractwo (skrzypce).

 W listopadzie i grudniu 1999 ponownie u Winicjusza Chrósta w Sulejówku zespół nagrał nową płytę "DZIWNE MYŚLI", której premiera odbyła się 29-go maja 2000. Gościnnie wystąpili: na instrumentach klawiszowych Paweł Berger (Dżem) oraz Winicjusz Chróst (solówki w utworze pt. "Twój szept" promującym płytę). Jesienią 2000 ukazał się drugi singel z dwoma utworami: "Takim jak my" (refleksyjna ballada rockowa) oraz "Dziwne myśli" (mocne uderzenie na otwarcie albumu).


17 października 2005 ukazała się nowa płyta zespołu pt. „MIĘDZY MĘCZYZNĄ A KOBIETĄ”. Krążek ten zawiera 14 zdecydowanie gitarowych, mocno brzmiących kompozycji, choć nie zabrakło tu miejsca na oddech balladowy. Pojawili się również specjalnie zaproszeni na sesję nagraniową goście. W dwóch kompozycjach („Kochaj mnie tak” i „Czułości trzeba nam”) na instrumentach klawiszowych zagrał Artur Grudziński, Sławek Wierzcholski (harmonijka ustna w „Nie ufam politykom") oraz Bogdan Rypina (harmonijka ustna w utworze „Dumna”). Ciekawostką jest z pewnością fakt, że obok tekstów traktujących o sprawach damsko męskich, po raz pierwszy pojawiają się fragmenty o charakterze publicystycznym, piętnującym rzeczywistość naszego kraju („Idzie kryzys”, „Nie ufam politykom” czy „W pobliżu biedy”). „Między mężczyzną a kobietą” nagrana została w studip Black Bottle Records w  Toruniu. Realizacją zajął się Mariusz Ziemba, współpracujący także z grupą w charakterze akustyka.Rok 2008 wnosi do zespołu zmiany personalne, miejsce dotychczasowego perkusisty Mariusza Taranowskiego zajmuje Dawid Leszczyk znany z zespołu Paradox!. W nowym składzie i ze świeżą energia muzycy rozpoczynają prace nad kolejnym swoim albumem. W roku 2010 zostaje zakończona praca nad kolejna płytą zespołu. Płyta powstała w studiu Mariusza Ziemby i nosi tytuł "Policz czas". W tym samym roku zostaje wypuszczonych 500 szt. "Policz czas" w wersji limitowanej. Oficjalnie płyta "POLICZ CZAS" doczekała się premiery w sierpniu 2012 roku.

Końcówka roku 2012 znów wprowadza zmiany w zespole. Po 15 latach zespół opuszcza Krzysztof Partyzant Toczko a jego miejsce zajmuje Krzysztof Baranowicz wybitny klawiszowiec i harmonijkarz wcześniej grający m.in. w Oddziale Zamkniętym czy u Leszka Cichońskiego. Muzyka zespołu łączy w sobie elementy czystego bluesa z ostrymi rockowymi riffami. Połączenie granego żywiołowo rocka i bluesa, a także komunikatywnych i ironicznych tekstów (po polsku) - sprawia, że zespół jest entuzjastycznie odbierany zarówno przez młodych fanów (nastolatków), 20- i 30- latków, jak i dojrzałych koneserów muzyki (nawet 40- i 50-latków).


W lutym 1997 roku, jako jedyny zespół bluesowy w Polsce, grupa otrzymała Nominację do Fryderyka '96 w kategorii "Muzyka Tradycji i źródeł". Gitarowy Top'97 - plebiscyt czytelników "Gitara i Bas": najlepsza płyta gitarowa - blues: Zdrowa Woda "Zdrowa Woda" - 5. Miejsce, najlepszy basista - blues: Sławek Jagas. Nominacja do nagrody "Talent 2000"w kategorii "Ambasador regionu" (Kujawsko-Pomorskiego) za płytę "Dziwne myśli".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz