piątek, 29 marca 2013

Radio Niebieskie Oczy Heleny w… DOMu

24 maja w łódzkim klubie DOM zagra legenda nowej fali – zespół 1984. Dołączy do nich wyjątkowy projekt „Szepty i krzyki” oraz dobrze znany w Łodzi zespół Little White Lies. To eksperymentalne wydarzenie, bo fundusze zbiera społeczność sklupiona w portalu MegaTotal.pl. Jest to alternatywa dla dużych wytwórni fonograficznych. Dzięki udziałowcom – fanom ukazało się dotąd 71 płyt i książka „Gdzie oni są?”. Co zrobić, żeby zostać udziałowcem płyty? Niewiele. Zalogować się, wybrać ciekawe projekty muzyczne i zainwestować złotówki. Czasami wystarczy kilkanaście złotych, które pomnożone przez wielość inwestorów wystarcza na realizację danego projektu. Po 71 płytach i jednej książce – współautorka książki „Gdzie oni są?” – Kasia Andrzejewska-Szuba postanowiła wystawić na MT.pl wydarzenie, które nazwała „Radio Niebieskie Oczy Heleny w DOMU”. Kasia Szuba jest menadżerem legendarnego zespołu 1984 oraz grupy iNNi. Dla niewtajemniczonych – nazwa koncertu zapożyczona jest z dyskografii zespołu 1984.

1984
Grupa powstała w Rzeszowie w 1985 roku z inicjatywy, m.in. Piotra Mizernego Liszcza. Przez ten czas
Mizernemu towarzyszyło wielu muzyków, przede wszystkim z rzeszowskiej sceny muzycznej. W 2006 roku Piotr Liszcz zaprosił do współpracy Roberta Tutę (Agresiva 69, NOT, Bielas i Marynarze). Efektem tej współpracy jest płyta „4891” wydana w 2007 roku. Obecnie muzycy ponownie zaszyli się w studiu, by zarejestrować materiał na kolejną płytę. Część materiału już będziemy mogli usłyszeć na najbliższych koncertach, m.in. właśnie na łódzkim. 1984 w swoim dorobku ma takie kąski jak: Sztuczne oddychanie, Specjalny rodzaj kontrastu, Tu nie będzie rewolucji, Radio niebieskie oczy Heleny czy Dla kogo pracujesz?.

Szepty i KrzykiSzepty i Krzyki, to tytuł płyty, którą współtworzą muzycy zespołów: iNNi oraz Projekt LR. Część tego składu zobaczymy na scenie w Łodzi i Warszawie, podczas koncertów „Radio niebieskie oczy heleny”. Na wydawnictwo złoży się nie tylko CD, ale także tomik poetycki zwizualizowany, m.in. przez Marcina Satie Novaka, Patrycję Kotecką i Annę Szałkowską. Płyta jest próbą syntezy tego co obie formacje na co dzień tworzą - od nowej fali, po industrial i electro - do tekstów Artura Szuby. Będzie to kolekcjonerska edycja, a każdy egzemplarz będzie ręcznie numerowany. Autorem okładki jest Marcin Satie Novak. Fundusze na to wydawnictwo również zebrała społeczność skupiona w portalu MegaTotal.pl. gdzie iNNi i Projekt LR już wcześniej wydali swoje płyty. O projekcie Szepty i Krzyki więcej informacji można znaleźć tutaj.Little Whitle Lies Spotkali się raz na sali prób, żeby odreagować i narobić trochę hałasu dla zabawy. Po dwóch butelkach wina dorwali się do sprzętu i zaczęli improwizować. Ku ich zdziwieniu, bałagan jaki tworzyli kształtował się w spójną całość. Tej nocy powstał pomysł na Little White Lies – czyli minimalizm i energia w jednym. Od 2011 pracowali nad materiałem, używając jedynie gitary i automatu perkusyjnego. Przesterowane dźwięki, proste, monotonne bity, szybkie tempo, dwa ekspresyjne wokale, za1duch i erotyczne napięcie – tyle im potrzeba aby uwieść publikę. Ich debiutancki album "Devils In Disguise" nagrany i wyprodukowany przez Pawła Cieślaka (m.in. Tryp, Fonovel) w „Hasselhoff Studio”, wydany przez warszawską oficynę FYH!Records ukazał się pod koniec 2012 roku. W marcu 2013 „Devils In Disguise” otrzymało tytuł najlepszej łódzkiej płyty roku w plebiscycie Gazety Wyborczej Co Jest Grane.

I ty możesz być organizatorem, czyli zabawa w cenie biletu
Łódzki koncert jest wydarzeniem eksperymentalnym, bo jak już wspominaliśmy, jego współorganizatorami jest społeczność www.megatotal.pl Każdy zarejestrowany może dorzucić swój grosik. Udziałowiec zsilający konto wydarzenia megatotalową walutą czyli tzw. megacentami - minimum 100 (10 zł = 242 Megacenty) - wchodzi na imprezę za darmo. Organizatorzy przewidują ponadto nagrody i inne bonusy, w tym możliwość poprowadzenia imprezy.

Repeta w CDQ
Dzień później, czyli 25 maja w Centralnym Domu Kultury „CDQ” w Warszawie odbędzie się kolejny koncert. Tym razem do 1984 oraz projektu „Szepty i Krzyki” dołączy warszawska formacja „Lorien”.

Ceny biletów:W PRZEDSPRZEDAŻY - 10 zł
W DNIU KONCERTU - 15 zł, studenci po okazaniu legitymacji 10 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza