środa, 28 listopada 2012

Mikołaj Łapiński - muzyk zespołu Chris June z Wrocławia

Mikołaj Łapiński. Rocznik 1990, siedziba we Wrocławiu. Najczęściej basista, czasem też wokalista oraz autor tekstów. Mikołaj sam o sobie: Słucham różnej muzyki - od The Mars Volty, Primusa czy Franka Zappy, przez The Clash i Nomeansno, aż do Lecha Janerki czy Depeche Mode. Krótko mówiąc, słucham takiej muzyki, która potrafi mnie czymś zaciekawić. Moje doświadczenie muzyczne podobno jest dość bogate - od początku swojej muzycznej działalności zagrałem trochę ponad sto koncertów w różnych miejscach, a mój bas słychać w nagraniach kilku różnych zespołów. W latach 2004-2008 grałem i śpiewałem w ska rockowym TMK. W latach 2011-2012 byłem basistą zespołu Halo! (rock alternatywny/elektronika), z którym nagrałem dwa single: "Chyba musisz już iść" oraz singiel, który w niedalekiej przyszłości zostanie wydany pod skrzydłami portalu Megatotal.pl. Jeśli chodzi o "stałe" zajęcia muzyczne, to od 2007 roku jestem śpiewającym basistą zespołu Chris June. Ponadto współtworzę projekt o nazwie Związki Maillarda. Poza graniem najwięcej czasu zajmuje mi studiowanie filologii czeskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Oprócz tego czasem gotuję i zbieram podstawki piwne (choć jestem w tym zajęciu mało konsekwentny). O mnie to chyba tyle. Lepiej będzie, jeśli teraz powiem kilka słów o grupach, które mam przyjemność współtworzyć.

Pierwszy z moich zespołów - Chris June - powstał w marcu 2007 roku. Założyła go czwórka kumpli w większości znających się od zamierzchłych czasów szkoły podstawowej. Mieliśmy już jakieś doświadczenia zdobyte w różnych zespołach działających wówczas we Wrocławiu, a pewnego dnia postanowiliśmy stworzyć coś razem. Chris June zaczynało od muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej - trochę punk rocka, trochę skocznego ska. Wraz z końcem roku 2007 zaczęły się roszady personalne - ostatecznie z pierwszego składu do dziś zostałem tylko ja i Tomek (nasz perkusista). Na początku 2008 roku do zespołu przyszło dwóch nowych gitarzystów i zmienił się wokalista. Kilka miesięcy później wydaliśmy swoją pierwszą oficjalną płytę EP. Nosiła ona tytuł "4:45" i prezentowała zdecydowanie dojrzalsze brzmienie naszej grupy. Na początku 2009 roku miała miejsca ostatnia zmiana w składzie. Zostało nas trzech i w tym oto ustawieniu (gitara, bas, perkusja, dwóch wokalistów) zaczął się okres najbardziej intensywny - zarówno pod względem koncertów, jak i tworzonego materiału. Pod koniec marca 2010 ukazała się "Żółta Epka" - prawdopodobnie najbardziej znane dzieło Chris June. "Żółta Epka" została przyjęta pozytywnie w większości miejsc, gdzie było jej dane się pojawić - choć (naszym zdaniem) nie jest wolna od różnych niedociągnięć, a utwory z niej powoli są wypierane z setlist na rzecz piosenek nowszych i bardziej aktualnych. Od premiery "Żółtej Epki" nieustannie pisaliśmy nowe utwory, często brzmiące zupełnie inaczej niż to, co zaprezentowaliśmy na tamtym wydawnictwie. Mimowolnie, "same z siebie" zaczęły powstawać utwory dłuższe, ciekawsze, bardziej skomplikowane, może nawet trochę progresywne. Rok 2012 przywitaliśmy premierą trzeciego "oficjalnego" wydawnictwa naszej grupy. "Jod i smog / Karrramba" to dwa utwory, które według nas najlepiej odzwierciedlają obecną naturę naszej muzyki. Tego singla (razem z większością starszych piosenek) można pobrać za darmo z naszego profilu na portalu SoundCloud. Jest również dostępny w wersji fizycznej na naszych koncertach.
Przy pytaniach o gatunek muzyczny przez nas uprawiany zaczynamy się gubić, nie potrafiąc znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Dlatego kiedyś wymyśliliśmy sobie własną szufladkę - progresywny karate rock. Choć tak naprawdę nie chcemy się ograniczać. Każdy z nas ma swoich ulubionych wykonawców, a nasze gusta splatają się tylko w kilku miejscach. Mógłbym powiedzieć, że nasza muzyka jest wypadkową zainteresowań wszystkich członków zespołu... Ale tak mówią wszyscy, więc powiem tylko tyle, że gramy to, co nam się w danej chwili podoba. Czasem bardzo hałasujemy, a innym razem gramy zupełnie inaczej.

Skład zespołu:
Radościsław Cichoński - gitara/głos
Mikołaj Łapiński - gitara basowa/głos
Tomek Kuchta - perkusja


Chris June można znaleźć w internecie pod kilkoma adresami:

Drugi zespół, w którym aktualnie się udzielam, nazywa się Związki Maillarda. To dość ciekawa grupa - w chwili obecnej tworzą ją trzy osoby, do dnia dzisiejszego napisaliśmy jedynie kilka utworów, gramy próby średnio raz w roku i zagraliśmy tylko jeden koncert. W Związkach Maillarda poza mną udziela się Kuba "Duży" Zawadzki (były gitarzysta wrocławskiego Low Ceiling) oraz Paweł Drygas (perkusista zespołów Panzerhund i Katedra, dawniej również Low Ceiling). Muzyka, jaką prezentują Związki Maillarda, to utwory instrumentalne zahaczające o takie określenia jak "alternatywny", "psychodeliczny" czy "progresywny". Najlepiej będzie, jeśli każdy przekona się na własne uszy, jak ten zespół brzmi. Póki co wydaliśmy własnym sumptem dwa minialbumy: "EP" (2010) oraz "Tona sprzętu, brak talentu" (2011). Oba wydawnictwa spotkały się z niespodziewanie ciepłym odbiorem wśród słuchaczy. W przyszłości planujemy tworzyć kolejne nagrania, które zaskoczą nawet nas samych (gdyż naprawdę nie wiemy, jak dokładnie będą one brzmieć). Wszystkie utwory Związków Maillarda można pobrać za darmo ze strony http://soundcloud.com/zwiazkimaillarda.

Mamy również swojego Facebooka: http://www.facebook.com/zwiazkimaillarda

Ulubione utwory Mikołaja:
Chris June - Jod i smog
Chris June - Karrramba
Katedra - Strach i pragnienie
Katedra - Kim jesteś?
Kult - Niejeden
Republika - Śmierć na pięć
Yugopolis i Maciej Maleńczuk - Ostatnia nocka
Fisz Emade - Zwierzę bez nogi
Kult - Arahja
Acid Drinkers - Love Shack

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz