piątek, 20 lipca 2012

23 lipca w Radio Verulam Włodek Fenrych śpiewa Johnsona


Włodek Fenrych - historyk sztuki, tłumacz, eseista, globtroter. Urodził się w 1955 roku w Poznaniu. W latach siedemdziesiątych był działaczem opozycyjnego podziemia i politycznym dysydentem związanym z Komitetem Obrony Robotników. Kilkukrotnie spotykał się także z opozycjonistami z terenu Czechosłowacji, w tym z legendarnym czeskim zespołem rockowym The Plastic People Of The Universe. Efektem tej znajomości jest podziemne wydanie przez Włodka ich kasety "Pasijove Hry Velikonocni". To właśnie aresztowanie muzyków tej grupy w roku 1976 doprowadziło rok później do powstania pierwszej opozycyjnej organizacji w Czechosłowacji - Karta 77. W roku 1981 wyjechał z Polski. Podróżując po krajach Europy i Azji, osiadł w angielskim hrabstwie Hertfordshire. Kiedy w latach osiemdziesiątych przyjaciele Włodka z poznańskiego podziemia zaczęli wydawać nielegalne czasopismo Czas Kultury, jego angielski adres był wtedy jedynym oficjalnym kontaktem z redakcją aż do roku 1990, kiedy to w Polsce zniesiono cenzurę. Przez kilkanaście lat Włodek publikował na łamach Czasu Kultury liczne artykuły. Niektóre z nich oparte były na jego euroazjatyckich podróżach, podczas których przebywał w klasztorach Zen w Japonii i na Tajwanie oraz w przypominających klasztory Zen chrześcijańskich wspólnotach tego regionu. W 1999 roku nakładem wydawnictwa Obserwator ukazał się będący efektem tych podróży zbiór jego kontrowersyjnych esejów pod tytułem "Czy Jahwe Zastępów jest władcą totalnego państwa?", który nadal jest w sprzedaży internetowej pod adresem: http://merlin.pl/Czy-Jahwe-zastepow-jest-wladca-totalnego-swiata_Wlodzimierz-Fenrych/browse/product/1,203460.html


Inne teksty Włodka były jeszcze bardziej prowokacyjne, co w konsekwencji doprowadziło do zakończenia jego współpracy z tym niezwykle zasłużonym dla polskiej kultury czasopismem. Pod pseudonimem Szuszwoł ze Swarzyndza pisał także do dominikańskiego  pisma "W Drodze". Z uporem prezentowana kąśliwość doprowadziła jednak w końcu do rozstania Włodka także i z tą redakcją. Z londyńskim "Nowym Czasem" związany jest od dawna i to właśnie Włodek ponosi odpowiedzialność za pojawienie się mojej osoby w składzie Redakcji tego pisma, o czym można przeczytać w moim artykule "Mój nowy czas" - tutaj. Włodek w stopniu podstawowym posługuje się językiem japońskim, natomiast jego znajomość języka perskiego pozwala mu na tłumaczenie literatury tego narodu na język polski i angielski. Jest między innymi jedynym tłumaczem wierszy znanej ze swoich niezależnych poglądów emigracyjnej perskiej poetki Ziby Karbassi.

Włodek to również podróżnik i kulturoznawca. Jest autorem bardzo poczytnego bloga - Pytania Obieżyświata, z którym można zapoznać się pod adresem:
http://wlodekfenrych.bloog.pl

Włodek Fenrych to także miłośnik bluesa, a zwłaszcza jego pierwotnego brzmienia. Jest jednym z nielicznych znanych mi osobiście interpretatorów nieśmiertelnych bluesów Roberta Johnsona - artysty, który dla bluesa jest tym kimś, kim dla muzyki reggae jest Bob Marley. Dodatkową atrakcją kompozycji Johnsona w interpretacji Włodka Fenrycha są oparte na podstawie oryginałów własnoręcznie napisane przez niego polskie teksty. Robert Johnson urodził się w 1911 roku w Hazlehurst w stanie Mississipi. Gdyby nie jego przedwczesna śmierć, mógłby  obchodzić w ubiegłym  roku  swoje setne Urodziny. Pomimo upływu czasu jego kompozycje nie tylko nie straciły nic na swojej atrakcyjności, a wręcz przciwnie - zyskują coraz większe grono interpretatorów wśród muzycznych gwiazd pierwszej wielkości.

Inne teksty Włodka Fenrycha można znaleźć także w Zielniku Literatury pod adresem:
http://www.oocities.org/wlodek_fenrych/teksty_wlodka/index.htm

Drodzy Słuchacze

W przyszłości zapewne spotkacie się z Włodkiem Fenrychem na antenie Radia Verulam podczas licznych programów o charakterze podróżniczym. Tym razem jednak pragnę Was zaprosić do wysłuchania godziny bluesów Roberta Johnsona w wykonaniu Włodka. Atrakcją tych nagrań jest obecność legendarnych muzyków polskiej sceny folkowej, których widać na zdjęciu w górnej części bannera zapowiadającego audycję (fotografia u góry) oraz na zdjęciu obok.  Kto zgadnie kim są ci artyści i jaki zespół reprezentują, otrzyma nagrodę niespodziankę. Włodek zaśpiewa także na żywo podczas audycji bluesa własnego autorstwa, a na gitarze będzie towarzyszył mu Arek Chudziński, który wspólnie z Włodkiem opowie nam o tym gdzie i kiedy będzie można usłyszec obu muzyków w najbliższym czasie.

Sporo ciekawych  informacji o Robercie Johnsonie można przeczytać na blogu Rafała Garszczyńskiego "Subiektywny Dziennik Muzyczny" pod adresem:

a także na blogu Włodka Fenrycha pod adresem:

Włodek i Arek podczas ARTerii Nowego Czasu
Po zakończeniu audycji (po godz.22:00) Włodek Fenrych  i Arek Chudziński zagrają bluesy Roberta Johnsona na żywo w pubie:

"The Rose And Crown" 
10 St. Michaels Street,
St. Albans,
Hertfordshire, AL3 4SG

Zapraszam wszystkich Słuchaczy z St. Albans i okolic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz