sobota, 16 stycznia 2010

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - Po raz pierwszy w Luton!!! (Wizjer nr 5)


Po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Luton. Koncert w pubie The Heights miałem przyjemnośc prowadzić wspólnie z moim radiowym kolegą z Diverse FM Markiem Czarnotą, a na scenie pojawili sie prawie wszyscy artyści, których zdjęcia możecie zobaczyć na powyższym plakacie. Nie przyjechała do nas tylko grupa La Roma, a w celu wypełnienia luki w programie, wykonaliśmy z Markiem po raz pierwszy, zupełnie spontanicznie, bez wcześniejszej próby scenkę kabaretową, która była dotychczas jedynie scenariuszem naszego radiowego show i dotyczyła blasków i cieni pracy w typowym angielskim warehouse. Z występem było podobnie jak z pierwszym skokiem na spadochronie. Musiał się udać. Ponadto tuz po występie Anety barcik, zagrał dla nas nieodnotowany na plakacie, towarzyszący jej na gitarze Sławek Żak. Spoza plakatowej listy zaśpiewala także T-Licious, która wykonała kilka piosenek  tuż po koncercie Daniela Lakeysa.

Podczas koncertu wystąpili:


Basia Bielecka

Jest 12-letnią wokalistką, która rozpoczęła naszą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zasłynęła przede wszystkim dzięki wzruszającej balladzie "My Wish", którą nie tylko pięknie wykonała, lecz także napisała do niej tekst i skomponowała muzykę. Utwór opowiada o oczekujących powrotu ojca z wojny dzieciach, a napisała ją pod wpływem artykułu przeczytanego w gazecie opowiadającego o dramacie wojny w Afganistanie. Basia nie tylko wykonuje patetyczne ballady, lecz jak przystało na dziewczynkę w jej wieku śpiewa również wesołe popowe piosenki, opowiadające o codziennych dolach i niedolach nastolatków. Jej tato pochodzi z Polski, mama z Tadżykistanu. Basia nie mówi w żadnym z języków swoich rodziców, za to doskonale włada językiem rosyjskim, którego używa się w jej domu oraz angielskim z uwagi na kraj, w którym obecnie mieszka i uczęszcza do szkoły. 

Aneta Barcik

Aneta zaśpiewała dla dzieciaków w kilka godzin po przylocie z USA i zapisała się w naszej pamięci świetną interpretacją piosenki Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Wokalistka od 12-go roku życia mieszka w Hamburgu. Urodziła się w rodzinie artystycznej. W wieku 16 lat Aneta wygrała konkurs wokalny, a zaraz po maturze zagrała główną rolę w musicalu "Time After Time" w jednym z teatrów Hamburga. Po tym sukcesie uzyskała stypendium w prestiżowej szkole Joop Van Den Ende Academy, gdzie uczyła się śpiewu, tańca i aktorstwa. W wieku 22 lat pobierała również lekcje baletu. W Niemczech zetknęła się także z muzyką Egiptu i Turcji. Z tej fascynacji zrodził sie 9-osobowy zespół pod nazwą Aneta Barcik Oriental Project. 


Sławek Żak

Pierwszą gitarę kupiła mu babcia, gdy miał 12 lat. Jest kompozytorem i autorem muzyki do ponad 100 piosenek i kilku filmów dokumentalnych oraz właścicielem profesjonalnego studia nagrań w Londynie. Brał udział w nagrywaniu albumu Maryli Rodowicz "Złota Maryla", a także współpracował z Natalia Kukulską i Jerzym Dąbrowskim. W latach 70-tych nagrał kilka piosenek wspólnie z Elizą Grochowiecką, Andrzejem Rybińskim i Zbigniewem Hołdysem. Występował w słynnym programie Wowo Bielickiego "Express telewizyjny" i grał w grupie "Dyliżans". Interesuje się ezoteryką, a jego córka Zoe również śpiewa. Przepełniony optymizmem i radością życia, otrzymał ogromne owacje za swój spontaniczny występ od przedstawicieli wszystkich pokoleń zebranych w Hat Factory.

Daniel Lakeys

Pochodzi z malowniczych okolic Kamienia Pomorskiego. Około roku 1992 wraz z kolegami z podwórka założył pierwszy zespół, w którym grał na instrumentach klawiszowych. Daniel Kocha muzyke filmową i jest zafascynowany brzmieniem fortepianu. Podczas komponowania, jak sam mówi, widzi zawsze konkretny obraz, który chce opisac za pomocą nut. W przyszłym roku zamierza w Nigerii pracować nad swoja nową płytą "Strange World". W tym pięknym kraju będzie także koncertował oraz zasiądzie jako jeden z jurorów podczas telewizyjnego programu "Nigeria Schoolstopers", który jest tamtejszym odpowiednikiem brytyjskiego X-Factora. Planuje także koncerty w Polsce, Kanadzie, Francji, Japoni i Wielkiej Brytanii. Współpracuje z takimi artstami jak: T-Licious z Karaibów (która zaspiewała dla nas także kilka piosenek podczas Wielkiej Orkiestry), Gina ze Słowacji, brytyjka Adel Holness oraz Sugar Brown z Nigerii. 

T-Licious

Jej prawdziwe imię brzmi Letitia. Spiewa juz od szkoły podstawowej. Jak sama mówi o sobie, śpiewem wyraża wszystkie swoje emocje, które drzemią w jej wnętrzu. Pochodzi z Karaibów i wspólpracowała z wieloma artystami z Polski, Słowacji, jamajki i Wielkiej Brytanii. Zafascynowana jest śpiewem Tracey Chapman. Współpracuje z polskim pianistą Danielem Lakeysem, który także uświetnił naszą Wielka Orkiestrę swoim wystepem.Wpływ na jej muzykę ma wszystko, co ja otacza i z otaczającego ją świata czerpie swoje pomysły na temetyke piosenek, które wykonuje. W tym roku wokalistka zamierza wydac swoją pierwszą płytę długogrającą, a wramach jej promocji planuje szerg koncertów, w tym także w Polsce!!!

Emigration Blues

Współpracując z nieistniejącym już radiem Flash z Luton, byłem pierwszym dziennikarzem, który poświęcił ponad dwugodzinny program radiowy właśnie temu zespołowi. Przypomnieć należy, że oprócz Romka Iwanowicza, Ryszarda Pihana, jednym ze współzałożycieli tego zespołu był nie grający już w nim Ryszard Węgrzyn - gitarzysta słynnej grupy Kwadrat i jeden ze współtwórców polskiego rocka lat 80-tych. Romek Iwanowicz natomiast w tym samym okresie był jednym z pionierów hard rocka i współtworzył zapomnianą już nieco grupę Korpus, która na początku lat 80-tych zdobywała nagrody na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej i koncertowała wspólnie z Oddziałem zamkniętym. Ryszard Pihan to natomiast utalentowany instrumentalista i jednoczesnie artysta plastyk ,który specjalizuje sie w grze na gitarze akustycznej. 

ODC

To heavy metalowa grupa w skład której wchodzi dwóch muzyków polskich oraz dwóch z Salwadoru. Najbardziej dynamicznymi instrumentalistami grupy ODC są znakomity gitzrzysta i kompozytor większości utworów Daniel z Salwadoru oraz charyzmatyczny polski basista Artur o pseudonimie artystycznym "Kred". Zespół wystapił jako ostatni podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Luton. Występ okazał się tak znakomitym akcentem dnia, że jeszcze długo publicznośc nie pozwalała zespołowi zkończyc koncertu. Należy dodać, że muzycy ODC spędzili z nami cały dzień w oczekiwaniu na swój występ i byli "dobrymi duchami" tej imprezy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz