sobota, 28 lipca 2012

Gośćmi Polisz Czart 30-go lipca będą: Wojtek Gardyga i hiszpańska wokalistka Gloria Garcia


Wojciech Gardyga z muzyką związany jest od dziecka. W wieku 10 lat z pomocą swojego starszego brata Tomka, opanował podstawowe rytmy na perkusji, ćwicząc przy nagraniach takich grup jak Slayer, Morbid Angel i Celtic Frost. Po kilku latach wspólnie z Tomkiem założył zespół - Purgatory. Natchnieni muzyką metalową, pierwsze kompozycje zagrali na przeglądach muzyki młodzieżowej w Zamościu i Werbkowicach. Z wiekiem przyszła fascynacja twórczością Dead Can Dance, Vangelisa, Jean Michel Jarre'a, Mike'a Oldfielda, a wraz z nią zainteresowanie grą na gitarze oraz instrumentach klawiszowych. W klasie maturalnej Wojtek skomponował muzykę do przedstawienia (teatr dźwięku, światła i ruchu) Inner Sanctum, które również sam wyreżyserował. Przedstawienie to zdobyło odznaczenie Srebrnego Bartka w kategorii sceny amatorskiej w Zamościu. Z biegiem lat Wojciech Gardyga coraz mocniej ukierunkowywał się w stronę muzyki elektronicznej, co dało mu możliwość poznania profesjonalnej produkcji oraz występów na dużej scenie. Supportował m.in. koncerty grupy Scooter oraz Alex Christensen (U96). Po zakończeniu tego etapu, Wojtek trafił do zamojskiego Radia „Vox”, gdzie przez 2 lata był redaktorem naczelnym. Tam przyszła miłość do muzyki filmowej, klasycznej oraz industrialnej. W serce zapadły mu kompozycje Michała Lorenza, Hansa Zimmera, Carla Orffa oraz Mozarta. W Anglii zbudował swoje pierwsze w pełni profesjonalne muzyczne laboratorium. Po kilku latach pracy pod nazwą Luis Project przygotował materiał na swój debiutancki album „The Sensitive Touch”. Do realizacji krążka zaprosił wokalistki: Izabelę Hajkowską i Hiszpankę Glorię Garcia, z którą stale współpracuje. Więcej informacji o Glorii można przeczytać poniżej.


Dziesiątka ulubionych polskich utworów Wojtka Gardygi prezentuje się następująco:
Exodus - "Znów słyszę wołanie"
Lombard - "Adriatyk, ocean gorący"
Mech - "Czy to możliwe"
Oddział Zamknięty - "Na to nie ma ceny"
RSC - "Z kroniki wypadków"
Siekiera - "Bez końca"
TSA - "Chodzą ludzie"Turbo - "W sobie"
Wanda Banda - "Fabryka marzeń"
Wilki - "Eli Lama Sabachtani"


niedziela, 22 lipca 2012

Rozwiązanie zagadki z programu Włodek Fenrych gra Johnsona.oeaz... 400. znajoma Polisz Czarta

W programie poświęcinym  muzycznej spuściźnie Roberta Johnsona zadałem Wam pytanie: "Z kim Włodek Fenrych nagrał  polskie wersje nieśmiertelnych kompozycji słynnego bluesmana z Delty Mississipi we własnym tłumaczeniu?" Zdjęcie obok przedstawia Roberta Johnsona z jego gitarą, której strojenie było owiane mgłą tajemnicy. Fotografia ta była powielana w nieskończonej ilości egzemplarzy, a jej kopie można znaleźć w wielu pubach oraz na okładkach większości kompilacji jego 29 utworów jakie po sobie pozostawił. Włodek nagrał swój materiał z Maciejem i Mateuszem Rychłymi, natomiast producentem nagrań jest Waldemar Rychły - wszyscy związani z legendą polskiego folku - Kwartetem Jorgi. Podczas audycji otrzymaliśmy dwie prawidłowe odpowiedzi, a ich autorami są:

Artur Brzozowski mieszkający w UK od 7 lat. Muzycznie interesują go metalowe i grungowe klimaty, a także  blues i  rock progresywny. Największą jego pasją są jednak ryby. Artur jest zapalonym wędkarzem, co przekłada się również na jego życie zawodowe.  Zpraszam do odwiedzenia jego sklepu wędkarskiego na www.lure-world.com  oraz strony traktującej o wędkarstwie na terenie Wielkiej Brytanii: http://www.polishanglers.com


Mirek Bogusz jest właścicielem portalu Informator Hertfordshire:
http://www.thewiza.com.
Muzyka towarzyszyła mu zawsze. Od kilku lat stara się wykorzystać swoją wiedzę, aby pomagać Polakom, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii. Chciałby aby jego Informator stał sie głównym źródłem wiedzy na temat życia kulturalnego w Hertfordshire. Jak sam podkreśla, postara się odkryć tą część Anglii poprzez prezentację miejsc oraz wywiadów z ciekawymi ludźmi mieszkającymi w tym regionie. Więcej o Mirku można przeczytać tutaj.


Daria Bonikowska ma 11 lat, mieszka w szkockim Aberdeen i jest 400-ym facebookowym znajomym Polisz Czarta i w związku z tym otrzymuje od nas składankę wydaną przez Sony Music Polska z najlepszymi polskimi piosenkami. Jej rodzinnym miastem jest Szczecin. Radia Verulam słucha od kilku miesięcy i jak sama mówi bardzo jej się ta stacja podoba. Daria nie ma określonego jednego stylu muzycznego, który preferuje. Najczęściej słucha  muzyki dance i pop. Jej pasją jest rysowanie, jazda na łyżwach i pływanie.  W wolnych chwilach lubi chodzić z koleżankami  do miasta i robić sobie zdjęcia w przymierzalniach sklepowych :-)  Daria uwielbia przebywać ze swoim pieskiem, bawić się z nim i spacerować. Są jednak takie chwile, że siada z  rodzicami oraz rodzeństwem i wszyscy wspólnie głosują na listę przebojów Polisz Czart.

piątek, 20 lipca 2012

23 lipca w Radio Verulam Włodek Fenrych śpiewa Johnsona


Włodek Fenrych - historyk sztuki, tłumacz, eseista, globtroter. Urodził się w 1955 roku w Poznaniu. W latach siedemdziesiątych był działaczem opozycyjnego podziemia i politycznym dysydentem związanym z Komitetem Obrony Robotników. Kilkukrotnie spotykał się także z opozycjonistami z terenu Czechosłowacji, w tym z legendarnym czeskim zespołem rockowym The Plastic People Of The Universe. Efektem tej znajomości jest podziemne wydanie przez Włodka ich kasety "Pasijove Hry Velikonocni". To właśnie aresztowanie muzyków tej grupy w roku 1976 doprowadziło rok później do powstania pierwszej opozycyjnej organizacji w Czechosłowacji - Karta 77. W roku 1981 wyjechał z Polski. Podróżując po krajach Europy i Azji, osiadł w angielskim hrabstwie Hertfordshire. Kiedy w latach osiemdziesiątych przyjaciele Włodka z poznańskiego podziemia zaczęli wydawać nielegalne czasopismo Czas Kultury, jego angielski adres był wtedy jedynym oficjalnym kontaktem z redakcją aż do roku 1990, kiedy to w Polsce zniesiono cenzurę. Przez kilkanaście lat Włodek publikował na łamach Czasu Kultury liczne artykuły. Niektóre z nich oparte były na jego euroazjatyckich podróżach, podczas których przebywał w klasztorach Zen w Japonii i na Tajwanie oraz w przypominających klasztory Zen chrześcijańskich wspólnotach tego regionu. W 1999 roku nakładem wydawnictwa Obserwator ukazał się będący efektem tych podróży zbiór jego kontrowersyjnych esejów pod tytułem "Czy Jahwe Zastępów jest władcą totalnego państwa?", który nadal jest w sprzedaży internetowej pod adresem: http://merlin.pl/Czy-Jahwe-zastepow-jest-wladca-totalnego-swiata_Wlodzimierz-Fenrych/browse/product/1,203460.html

poniedziałek, 16 lipca 2012

Bartek Sabio Janiak w Radio Verulam



Nazywa się Bartlomiej Janiak, chociaż bardziej znany jest jako Sabio, co w języku portugalskim oznacza m.in. czarodziej. Ostatnio najczęściej występuje jednak jako Vital Kovatch. Spokojnie... Bartek nie jest właścicielem kilku paszportów i nie ma problemu ze swoją tożsamością. W Polsce współpracował z tak znanymi artystami jak: Antonina Krzysztoń, Tomek Budzyński, Adam Sztaba, Marcin Pospieszalski, Gabriel Fleszar i zespół Mr. Zoob. Przed wyjazdem do UK największe sukcesy odnosił z zespołem Drum Machina, którego wokalistą był Krzysztof Antkowiak. Dwa razy wystąpił na opolskim festiwalu wspólnie z Marylą Rodowicz. W roku 2005 w Poznaniu grał na etnicznych bębnach jako jeden z muzyków orkiestry podczas światowej premiery musicalu „Ça ira” autorstwa legendarnego muzyka grupy Pink Floyd – Rogera Watersa w reżyserii Janusza Józefowicza. Od dwóch lat Sabio pracuje jako akompaniator w prestiżowych londyńskich szkołach tańca współczesnego i to właśnie ten moment zrodził Vitala Kovatcha. Od czwartego do piętnastego roku życia uczył się gry na fortepianie. W wieku 16-tu lat rozpoczął naukę gry na perkusji i saksofonie. Perkusja klasyczna którą później studiował otworzyła mu wiele nowych możliwości. Poznał wibrafon, marimbę, ksylofon, kotły, dzwonki i całą gamę innych instrumentów. Sabio jako jeden z nielicznych znanych mi artystów w sposób perfekcyjny potrafił osiągnąć rzadko spotykany efekt harmonijnego połączenia elektronicznie generowanych dźwięków z brzmieniem klasycznych instrumentów na których równocześnie sam potrafi grać. Jego pomysł na współistnienie ze sobą tych dwóch odrębnych źródeł w połączeniu ze szczególną wyobraźnią dał efekt niezwykłej świeżości i nieczęsto spotykanego wśród polskich instrumentalistów bogactwa projektów, które jak mogę się tylko domyślać, są jedynie etapami na drodze do artystycznych szczytów.

  Dziesiątka ulubionych polskich piosenek Sabia:
   1 Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat
   2 Czesław Niemen - Nim przyjdzie wiosna
   3 Marek Grechuta - Dni których nie znamy
   4 Grzegorz Turnau - Wszystko, co piękne
   5 Perfect - Niepokonani
   6 Edyta Bartosiewicz - Tatuaż
   7 Coma - Spadam
   8 Muzykoterapia - Winobranie
   9 Fisz - Czerwona sukienka
10 Stanisław Soyka - Czas nas uczy pogody

czwartek, 12 lipca 2012

Magdalena Okoniecka - podwójna laureatka III Notowania Polisz Czart

Magdalena Okoniecka mieszka w położonym niedaleko Dunstable uroczym siedemnastotysięcznym miasteczku Houghton Regis w hrabstwie Betfordshire. Wychowywała się muzycznie sluchając listy przebojów  programu Trzeciego Polskiego radia prowadzonej przez Marka Niedzwieckiego. Od tego czasu muzyka stała się ważnym elementem jej życia. Slucha jej codziennie, a najbardziej lubi polską muzykę sprzed lat. Do jej ulubionych wykonawców należą Kult, Kazik, Hey, a także Edyta Geppert i Marek Grechuta. Jednym z bardziej ukochanych zespolow Magdy jest grupa Raz, Dwa, Trzy. Nasza laureatka lubi takze muzykę i kulturę Izraela. Ten rodzaj fascynacji spowodował, że Magda zaczeła sie uczyć się języka  hebrajskiego. Magda posiada jeszcze jedną bardzo ciekawą pasję. Ostatnio bardzo intensywnie trenuje bieganie. Na razie biega tylko na bieżni, ale trenuje ciezko i regularnie i ma nadzieję wziąć udział w kolejej edycji znanego na całym świecie londynskiego maratonu. Magda Okoniecka jest także miłośniczką chinskich filmów z gatunku kung fu, a jej ulubionym filmem z tej dziedziny jest "Ip Man" z Donnie Yenem. Jest to film biograficzny przedstawiający historię Ip Mana -  legendarnego chińskiego mistrza kung fu, który między innymi   był nauczycielem samego Bruce'a Lee. Obecnie jego szkoły Wing Chun trenują uczniów na całym świecie. Akcja tego filmu osadzona jest w latach 40-tych XX wieku podczas okupacji Chin przez Japonię. Magda ukonczyla Historię na Universytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako specjalizację wybrała nauczycielstwo. Zawód ten był jej marzeniem od czasów szkoły podstawowej. Na ostatnim roku studiow zmieniła jednak zdanie i wraz ze swoim partnerem Marcinem postanowili poszukać szczescia w Anglii. Dlaczeko akurat historia? Ten przedmiot Magdę zainteresował w dużym stopniu za sprawaą jej nauczyciela historii w liceum. Byl on pełen entuzjazmu dla przeszlosci i potrafił swoją pasję zaszczepić swoim uczniom. Najbardziej interesuje Magdę historia nowożytna Polski jak i Europy, ale bliska jej jest także historia starożytnego Egiptu oraz historia i kultura Majów, Inków i Azteków. Zawsze interesowala ją również astrofizyka i to wszystko, co wciąż jeszcze nie jest do końca zbadane, okryte i jest dalekie od ludzkiego wzroku  i ciągle stanowi tajemnicę. Uwielbia programy traktujące o układzie słonecznym, których autorem jest Profesor Brian Cox.


Magda otrzymuje w nagrodę wybraną przez siebie płytę zespołu Five Finger Death Punch - "American Capitalist". Dodatkowo nasza laureatka jest pierwszą w historii programów Polisz Czart, która została wylosowana w obu częściach tego samego wydania Listy Przebojów. Tydzień przed zwycięstwem finałowym, Magda została także szczęśliwą posiadaczką mini albumu grupy Tottus Tuus. Gratulujemy!






A oto utwory, na które Magda oddała głosy:
  1. Oberschlesien - Jo chca
  2. Oberschlesien - Richter
  3. Raz Dwa Trzy - Oczy tej małej
  4. Raz Dwa Trzy - Zapyta Bóg
  5. Illusion - Solą w oku
  6. Kazik Na Zywo - Polska jest ważna
  7. Pivo - Słońce
  8. Kukiz i Piersi - Leżę
  9. Marek Grechuta i Anawa - Dni, Których Nie Znamy
10. Mr Zoob - Mój jest ten kawałek podłogi

wtorek, 3 lipca 2012

Muzyka jest błogosławieństwem i przekleństwem jednocześnie - Wywiad z Tymonem Tymańskim (JazzPRESS lipiec 2012)


fot. Monika S. Jakubowska
- Jak i kiedy w Twojej głowie pojawiło się słowo „yass” i co ono oznacza? 

- „Yass” to słowo, które pochodzi z dwóch źródeł. Czytałem kiedyś biografię Louisa Armstronga, która opisywała jeden z wczesnych koncertów jazzowych, anonsowanych jako „jass”. Moja ówczesna przyjaciółka mieszkała w Finlandii, gdzie na jazz mówiono „jatsi”. Stwierdziłem, że to jakaś fajna cecha muzyki improwizowanej – w każdym miejscu globu ludzie mogą nazwać ją po swojemu. Zaintrygowało mnie to na tyle, że zacząłem myśleć o nowym gatunku muzyki. Oczywiście, że „yass” bardzo mocno kojarzy się z jazzem. No cóż -  pierwsza inspiracja pochodzi od muzyki lat 60-tych, od muzyki głównie afro-amerykańskiej. Coltrane, Davies, Monk, Mingus, Coleman, Ayler. W Polsce Komeda, Seifert, Stańko. Ale słowo „yass” oznacza też trochę więcej. W tym tyglu, który tworzyliśmy w latach 90-tych, znalazły się też inne gatunki, które nas interesowały - od rocka alternatywnego i muzyki klasycznej, przez drum’n bass do hip hopu i ambientu.

- Czy nazwa „yass” jest używana poza Polską?

- Myślę, że nie. To jest hasło, które było zarezerwowane dla pewnego stylu, który powstał w latach 90-tych gdzieś na pograniczu Bydgoszczy i Trójmiasta. Co prawda moi przyjaciele z kręgu dawnego Young Power - z Włodzimierz Kiniorski i Antoni Gralak - twierdzili, że wpadli na pomysł podobnej koncepcji wspólnej sceny muzycznej już wcześniej, właśnie myśląc o słowie „yass”. Nie mam powodu nie wierzyć Gralakowi i Kiniorowi. Faktem jest, że słuchając ich płyt i koncertów, mieliśmy świadomość, że są rodzajem alternatywy jazzu polskiego, który w latach 80-tych kojarzył nam się z gastronomią. Nie był to ten jazz, który powstawał w Polsce w latach 60-tych czy 70-tych. Stracił „jaja” i publiczność, stał się zachowawczy i konserwatywny.


Tymona Tymańskiego dziesiątka polskich kawałków specjalnie dla Polisz Czart

Tymon Tymański - Twórca gatunku zwanego yassem, który zrewolucjonizował będący w poważnej zapaści po rockowym boomie lat 80-tych polski jazz. Nie znam zbyt wielu muzyków związanych z polską sceną, którzy uczestniczyliby w tak ogromnej ilości zespołów i projektów jak Tymon. Kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, felietonista i prozaik. Urodzony w Gdańsku Wrzeszczu, swoje pierwsze zespoły prowadził już w podstawówce. W roku 1984 założył nowofalową grupę Sni Sredstvom Za Uklanianie grającą muzykę czerpiącą ze stylistyki Joy Division,. W 1986 rozpoczął studia na wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie znalazł się w nieformalnej, poetycko-happenerskiej grupie Totart. W 1988 roku Tymon Tymański założył największe dzieło swego życia - yassową formację Miłość, w której występował z tak znanymi muzykami jak: Mikołaj Trzaska, Maciej Sikała, Leszek Możdżer, nieżyjący już JacekOlter oraz Jerzy Mazzoll, Tomasz Gwincinski, Olgierd Walicki, Bartosz Szmit, Tomasz Hesse i Jacek Stromski. W roku 2001 Miłość uznano za najciekawszą jazzową grupę lat 90-tych. Zespół działał do 2003 roku i nagrał siedem albumów, w tym trzy z udziałem legendarnego amerykańskiego trębacza Lestera Bowiego. W 1992 roku Tymon Tymański założył formację Kury, w składzie której znaleźli się m. in. Jacek Olter i Piotr Pawlak. Grupa w różnych składach nagrała trzy krążki. Szczególnie drugi z nich -   "P.O.L.O.V.I.R.U.S." cieszył się ogromną popularnością i obsypany został deszczem nagród (m. in. Fryderyk 1998 i Machiner 1998). Zespół reaktywował się w roku 2011 i koncertował m.in. na Off Festival w Katowicach i w Londynie, o czym można przeczytać tutajOprócz prowadzenia dwóch swoich najważniejszych formacji, Tymon udzielał się również jako lider lub członek takich grup jak Tymon i Trupy, Czan, NRD, The Users i Masło. Komponował muzykę do wielu filmów (m.in."Sztos", "Przemiany", "Wesele", "Bajki z Królestwa Lajkonii") oraz spektakli teatralnych (m.in."Top Dogs", "Wszystkie dzieła Szekspira", "Monachomachia", "Beztlenowce", "Matka", "Letnicy", "Kształt rzeczy", "Novecento“, "Plotka", "Kolacja dla palanta"). Występował też jako aktor w filmach "Segment '76", "Wesele", "Satan Spa" oraz spektaklach teatralnych ("Muzykanci Wielkiego Pola", "Wejście Smoka – Trailer"). W latach 1991-1995 współtworzył programy poetycko-satyryczne "Dzyndzylyndzy" i "Brzóska Show"). W latach 2006-2008 został współprowadzącym głośnego programu kulturalno-informacyjnego Łossskot w TVP 1. W roku 2001 wydał mini-powieść "Chłopi 3", napisaną wspólnie z poetą Zbigniewem Sajnogiem oraz został nagrodzony został Paszportem Polityki za całokształt twórczości. Od 2010 wraz z Grzegorzem Nawrockim Tymon jest gospodarzem audycji „Trójmiasto Nocą“ w radiu Roxy FM. W roku 2003 Tymański powołał do życia dwa nowe projekty muzyczne: Tymon & The Transistors oraz Tymański Yass Ensamble (z Antonim Gralakiem i Wojtkiem Mazolewskim w składzie). Za muzykę z albumu "Wesele" - ścieżkę dźwiękową głośnego filmu Wojtka Smarzowskiego, Tymon Tymański otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2005 oraz Złotą Kaczkę czasopisma "Film". W roku 2010  Tymon & The Transistors otrzymali Fryderyka za płytę pt. „Bigos Heart“ (z gościnnym udziałem Leszka Możdżera i Grzegorza Halamy). W 2010 wraz z  Tomaszem Ziętkiem, Irkiem Wojtczakiem i Kubą Staruszkiewiczem, powołał do życia grupę Jazz Out, która nagrała materiał na płytę z kompozycjami legendy jazzu Theloniousa Monka pt. „Deep Fried Monk“. Obecnie Tymon Tymański wraz z Grzegorzem Jankowskim, Filipem Dzierżawskim, Grzegorzem Halamą, Robertem Brylewskim oraz zespołem Transistors pracuje nad filmowym musicalem "Polskie Gówno”, którego premiera planowana jest na wrzesień tego roku.

Obszerny wywiad, który przeprowadziłem z Tymonem Tymańskim we wrześniu ubiegłego roku w londyńskim klubie Cargo tuż przed występem Kur, właśnie ukazał się w lipcowym numerze warszawskiego magazynu muzycznego JazzPRESS, a do jego lektury zapraszam do źródła, a także na blogu "Muzyczna Podróż" pod tym adresem.

Oto 10 ka ulubionych polskich utworów Tymona Tymańskiego:
CZESŁAW NIEMEN - Dzwiny Jest Ten Świat
EWA DEMARCZYK - Grand Valse Briant
KRZYSZTOF KLENCZON - Port
WOJCIECH MŁYNARSKI - Jesteśmy Na Wczasach
REPUBLIKA - Kombinat
DEZERTER - Spytaj Milicjanta
IZRAEL - Idą Ludzie Babilonu
KLAUS MITTFOCH - Jezu, Jak Się Cieszę
MACiEK MALEŃCZUK - Edek Leszczyk
KOBIETY - Marcello

2-go lipca pierwsza dziesiątka III Notowania Listy Przebojów Polisz Czart. Po raz pierwszy za sitkiem zasiadzie Sebastian Piskorowski


W najbliszy poniedziałek 2-go lipca o godz. 21:00 (22:00 w Polsce) zapraszam na radiowe wydanie pierwszej dziesiątki III Notowania Listy Przebojów Polisz Czart. Program poprowadzę wspólnie z Sebastianem Piskorowskim, o którym więcej informacji możecie przeczytać tutaj i który po raz pierwszy zasiądzie za mikrofonem Radia Verulam. Podczas programu nastąpi losowanie laureatki lub laureata, który otrzyma nagrodę w postaci wybranej przez siebie płyty CD ulubionego wykonawcy. Sebastianowi życzę udanego debiutu antenowego, a Was zapraszam już teraz do głosowania na kolejne IV notowanie naszej listy, zgodnie z zasadami przedstawionymi poniżej.
Link do słuchania audycji on-line:    

lub na falach o częstotliwości 92,6 FM w rejonie St Albans, Harpenden, Redbourn, Radlett, Elstree, Borehamwood, Hemel Hempstead, Hatfield, Welwyn Garden City.

Odwiedzajcie Facebook Polisz Czart:

Złota trójka trzeciego notowania Polisz Czart

1 

2 

 

Wywiad z zespoem Tottus Tuus znajdziecie tutaj

3


Recenzję albumu "Ballady" zespolu Kat,
z którego pochodzi "Lza dla cieniów minionych"
można przeczytać tutaj

poniedziałek, 2 lipca 2012

Hity Wszech Czasów Polisz Czart - III Notowanie



Radiowy debiut Sebastiana











Za nami trzecie notowanie Polisz Czart. Na pozycji nr 2 uplasował się zespół Tottus Tuus, który 13-go lipca w piątek zagra w londyńskim POSK. Na koncert zaprasza także ekipa Polisz Czart. Rusza głosowanie na IV edycję naszej listy. Przypominam, że głosujecie na ulubionych 10 polskich utworów, które mogą, ale wcale nie muszą pokrywać się z poniższą listą przebojów. Głosować można tylko poprzez zakładkę "daj głos!" znajdującą się na stronie: www.poliszczart.co.uk

3.  NOTOWANIE (02 lipca 2012)
kolumna 1 - miejśce aktualne
kolumna 2 - miejsce z poprzedniego notowania
kolumna 3 - różnica (+/-)
kolumna 4 - spadek, skok lub nowość na liście (N)
kolumna 5 - wykonawca
kolumna 6 - tytuł


11--Mr ZoobMoj jest ten kawalek podlogi
23+1Tottus TuusArtificial Kiss
32-1KatŁza dla cieniów minionych
411+7Yugopolis i Maciej MaleńczukOstatnia nocka
56+1Czesław NiemenDziwny jest ten świat
69+3Marek Grechuta i AnawaDni których nie znamy
74-3RepublikaBiała Flaga
85-3PerfectAutobiografia
98-1KatedraKim Jesteś
1010--Kult Arahja
1115+4Division by ZeroDeadline Meeting
1213+1Katy CarrKommander's Car
137-6RiversideLoose Heart
1414--PerfectKołysanka dla nieznajomej
1512-3Obywatel G.C.Nie pytaj o Polskę
16--NKrzysztof DaukszewiczŁódka Bols
17--NKabaret DudekW Polskę idziemy
1820+2IllusionNóż
1918-1DżemWehikuł czasu
2019-1Tadeusz WoźniakZegarmistrz światla
2117-4LombardSzklana pogoda
2236+24ComaLeszek Żukowski
2321-2MyslovitzDługość dźwięku samotności
2430+6Kult Polska
2529+4T.LoveKing
2616-10Andrzej RosiewiczWieje wiosna ze wschodu
2722-5TSA51
2824-4Lady PankMarchewkowe Pole
2938+9RezerwatZaopiekuj się mną
3023-7TuneConfused
3155+24DżemDo kołyski
3231-1RepublikaMoja krew
3327-6Kult Czarne słońca
3428-6KobranockaKocham Cię jak Irlandię
3525-10KultDo Ani
3632-4Maria PeszekMoje miasto
3726-9MilleniumExist
3861+23HeyJa sowa
3933-6AbraxasPokuszenie
4041+1DżemCzerwony jak cegla
4134-7DżemList do M.
4237-5PerfectNiepokonani
4340-3Budka SufleraJolka Jolka
4460+16Andrzej ZauchaByłaś serca biciem
45--NTottus TuusLullaby
4635-9Stare Dobre MalzeństwoCzarny Blues o czwartej nad ranem
4758+9Oddział ZamkniętyObudź się
4883+35KultDom wschodzacego slonca
49136+87Strachy Na LachyKazimierz Wierzyński
5038-12Moonlight Asuu
5144+7Varius ManxPiosenka księżycowa
52123+71O.N.A.Kiedy powiem sobie dość
5343-10DżemAutsajder
5448+6Jacek KaczmarskiNasza klasa
5559+4RepublikaOdchodząc
5652-4TSATrzy zapałki
5764+7MarikaMoje serce
5842-16Hey i Edyta BartosiewiczMoja i Twoja nadzieja
59123+64ZgonTy, ja i on
6045-15DżemSen o Victorii
6168+7KazikW Polske idziemy
62201+139RepublikaMamona
6346-17Lady PankMniej niż zero
6466+2DżemW życiu piękne są tylko chwile
6547-18DżemPaw
6681+15Krzysztof KomedaRosemery's Baby
6749-18BelievePoor King Of Sun/Return
6850-18Strachy Na LachyDzien Dobry Kocham Cie
6951-18KultBaranek
7096+26Stanislaw SoykaCzas nas uczy pogody
71175+104KultWódka
7253-19MaanamKocham cie kochanie moje
7367-6UrszulaRysa na szkle
74137+63Kazik12 groszy
7654-22Sztywny Pal AzjiWieża radości, wieża samotności
7555+20Tilt Jeszcze będzie przepięknie
7757-20DżemWhisky
7890-12Stan BorysJaskółka uwięziona
80101+21DezerterDla zysku
79101+22Lao CheGodzina W.
8168-13NPerfectNie płacz Ewka
82112+30Jacek KaczmarskiMury
82123+41Hanna BanaszakW moim magicznym domu.
8462-22Maryla RodowiczMałgośka
85111+26Oddział ZamkniętyJak zabijać siebie
86112+26Agatha RozumekInna - Ta sama - Ja
8763-24Klaus MitffochStrzeż się tych miejsc
8878-10Kayah & BregovicTa-bakiera
89123+34SedesNie dotykajcie mnie
123+34SkalpelSculpture
9165-26MaanamOddech szczura
92--NSistarsSutra
9370-23Pidżama Porno Twoja generacja
70-23T. LoveWarszawa
9572-23Budka SufleraNie wierz nigdy kobiecie
9673-23HeyMisie
73-23KultKomu bije dzwon
73-23Lady PankZawsze tam gdzie ty
99123+23Budka SufleraZa ostatni grosz
100400+300Raz Dwa TrzyOczy tej małej