środa, 31 maja 2017

Tomasz Wybranowski - Opole... śpiewać każdy może, ale czy każdy powinien

fot. Sławek Orwat
Bez przesady z tym zamieszaniem. Polaków cechuje zakłamanie i dwulicowość. Ile pomyj, co roku spada na na ten Festiwal? Ale, gdy nadarza się okazja "by dowalić" tym i owym, to wtedy "Opole naszym dobrem JEST". Pierwsza kwestia - zasadnicza. Czy ktoś pokusił się o rzeczywiste wyjaśnienie sprawy, czy rzeczywiście to prezes TVP nakazał wykluczenie pani Szczot z koncertu Maryli Rodowicz, czy tak tylko plotkowano, ergo stworzono fakt medialny. Druga sprawa. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu stał się słabym i nadętym targowiskiem próżności, który ja z chęcią przyrównuję do Festiwalu Eurowizji. I nie boję się powiedzieć, że w od kilku lat na FPP w Opolu tyle odbicia tego, co w polskiej piosence, popie i rocku dobre i wartościowe, ilu posłów PiS podczas "Parady równości". Dlaczego nie mówimy wprost o słabym poziomie festiwalu. Dlaczego wszyscy przed wszystkimi udają, że jest bardzo dobrze, pod stołem głaszcząc sobie nadgarstki (TVP, Polskie Radio z Agencja Muzyczną i Majorsi, którzy - co chwila - podsuwają "najlepszych artystów"). 


Adam Szczebel - wokalista i autor tekstów Gabinetu Looster


Mick Chwedziak (WeathersouL) fot. D. Witosz
Media publiczne zarzynają polską muzykę i piosenkę. Często więcej misji słyszę w AntyRadiu, niż starej, dobrej poczciwej Trójce (której wciąż życzę dobrze). TVP wybiera piosenki na Festiwal, ale według jakiego klucza? Z zestawu 12 piosenek nie znam ponad połowy. Nie znam, bo nie słucham muzycznej papki, i nie polegam li tylko na artystach, którzy są znani z tego, że są nazywani artystami. Prawdziwa muzyka, prawdziwa siła polskiej piosenki i polskiego rocka, od kilku lat [niestety] leży poza sceną w Opolu. I wiecie co? Caroline Baran, Octavia Kawęcka, Alex Gala, zespół Gabinet Looster, Setin, The Polish, Eklektik, WeatherSoul, czy Half Light (i wielu, wielu innych) wspomniane gwiazdy - na scenie - roznieśliby w totalny pył (w pozytywnym słowa znaczeniu, ku chwale polskiej muzyki a nade wszystko słuchaczy!). Ktoś napisał: "Wystąpić w Opolu to jakby wykąpać się w gównie". W gównie próżności, miałkości i byle jakości - dodam. Na koniec nadzieja, że to "zamieszanie" wokół tegorocznego festiwalu natchnie organizatorów do otwarcia oczu, zmiany konwencji i przywrócenia blasku imprezie. Bez względu na opcje rządzącą w Polsce, przymiotnik "polski' - w pełnej nazwie festiwalu - zobowiązuje. Pozdrawiam Słuchaczy Dobrej Muzyki i trzeźwo myślących (bez względu na opcję polityczną).


Tomasz Wybranowski. Roztoczanin z serca Zamojszczyzny, rocznik 1972. Absolwent polonistyki na UMCS (specjalność edytorsko – medialna). Studiował także jako wolny słuchacz filozofię i politologię. Doktorant wydziału Nauk Politycznych UMCS. Pracował w radiu Centrum, Puls, Top, oraz kieleckim TAK, był korespondentem radiowej „Trójki”. Publikował (i publikuje) w pismach „Próba” , „Dziennik Wschodni”, „Kurier Lubelski” , „Praca i Życie Za Granicą”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”, magazynie „Kontury”, miesięczniku „Dziś”. Korespondent tygodnika „Przegląd” w latach (2006 – 2012), redaktor dwumiesięcznika „Imperium Kobiet i kwartalników Kontury oraz Zamojski Kwartalnik Kulturalny. Publikuje w tygodniku „Uważam Rze”. Od 2005 roku w Irlandii. Na przełomie 2005/2006 był redaktorem naczelnym tygodnika „Strefa Eire”. W latach 2006 – 2008 wydawca i redaktor naczelny miesięcznika „Wyspa”. Wydał trzy przewodniki po Irlandii „Irlandzki Niezbędnik. Irish ABC”. W latatch 2008 - 2012 nieprzerwanie redaktor naczelny tygodnika (później miesięcznika) „Kurier Polski”. W latach 2008 – 2009 był także irlandzkim korespondentem Polskiego Radia i Informacyjnej Agencji Radiowej. Współpracował także z Radiem Vox. Obecnie nieprzerwanie wydawca i prezenter programu „Polska Tygodniówka” (ponad 270 wydań)  nadawanego w każdą środę w dublińskiej rozgłośni NEAR 90, 3 FM. W każdy piątek (10.00 – 11.00) w Radiu WNET (Polska) pojawia się jego autorski program „Irlandzka Polska Tygodniówka”. 

Cykl programów o historii muzyki światowej „Muzyczne Terapie” gości także w austriackim Radiu FRO. Autor czterech tomików wierszy („Oczy, które...” 1990,  „Czekanie na świt” 1992,  „Biały” 1995 i najnowszy „Nocne Czuwanie”). Jego wiersze drukowano w ponad dwudziestu antologiach poetyckich (ostatnio „Harmonia Dusz” Warszawa 2011). Na początku roku 2013 ukaże się specjalna wersja zbioru „Nocne Czuwanie” wraz z audiobookiem (wydawnictwo Kontury). Rok 2011 przyniósł nominację do nagrody „Polak roku w Irlandii”. Tomasz Wybranowski wyróżniony został przez środowiska polonijne w Irlandii nagrodą „dziennikarz roku 2010”. Doktorant wydziału Nauk Politycznych UMCS. Przygotowuje dwie publikacje na temat polskiej muzyki rockowej w czasie zrywu wolnościowego 1977 – 1990. Do tej pory ukazało się jego pięć artykułów naukowych poświęconych mediom, głównie imigracyjnym. Od czerwca 2015 tomek prowadzi Listę Przebojów Polisz Czart, która dzięki niemu rozpoczęła swoje drugie życie  Aby poczuć klimat audycji Tomka, zapraszam do wysłuchania znakomitego programu poświęconemu Grzegorzowi Ciechowskiemu. Można posłuchać go tutaj

1 komentarz: