niedziela, 29 listopada 2015

Małgorzata K. Belcik - Artystka Kinia

Szanowni Czytelnicy Muzycznej Podróży. Po niedawno opublikowanej na łamach mojego bloga recenzji Gosi Góralczyk poświęconej niedawnym Zaduszkom Jazzowym w Chicago, dziś mam ogromną przyjemność przedstawić Wam kolejny artykuł z tego najbardziej polskiego miasta Ameryki. Małgorzata K. Belcik jest nauczycielką Akademii Języka Polskiego i Kultury w Bartlett w stanie Illinois (USA) oraz miłośniczką książek i języka polskiego. Prywatnie jest mamą trzech córek. Poniższy artykuł ukazał się oryginalnie w chicagowskim Głosie Nauczyciela http://www.glos.pl/ latem 2015 roku, a z uwagi na popularność Kingi Smutek na falach audycji Polisz Czart, dziś macie okazje przeczytać go także Wy. Serdecznie zapraszam.fot. Dariusz J. Lachowski
Skromność nie idzie w parze ze sławą, a jednak zdarzają się artyści, którzy swą niekrzykliwą postawą zaskakują. Do takich młodych artystów należy Kinga Smutek, nazywana przez rodzinę i przyjaciół Kinią.

Kinga, choć nosi nazwisko Smutek, należy do wesołych nastolatek. Ma ogromne poczucie humoru, lubi żartować i śmiać się. Jest bardzo skromną dziewczyną, która nie chwali się swoimi sukcesami, ale zwyczajnie się nimi cieszy. Jest nieśmiała i potrzebuje czasu, by się zaprzyjaźnić. Grono jej przyjaciół jest niewielkie, ale za to przyjaźnie prawdziwe i głębokie.

Kinga jest uczennicą Bartlett High School i Akademii Języka Polskiego i Kultury w Bartlett. Jest uczennicą wzorową, zawsze przygotowaną na zajęcia, chętnie się uczącą i głodną wiedzy. Poza zwykłymi zajęciami Kinga robi „tysiąc” innych rzeczy. Śpiewa w chórze, udziela się w szkolnym teatrze, należy do szkolnego klubu zajęć pozalekcyjnych, pisze do szkolnej gazety, występuje na wielu scenach, grając i śpiewając. Do jej licznych talentów należy także pieczenie ciast! Świątecznym tortem z ręcznie wykonanymi bałwankami zajadała się cała klasa w polskiej szkole.


Kinia wraz z kolegami z zespołu Profusion
Największą sławę przyniosły Kindze występy z zespołem Profusion, którego jest członkiem. Kinga gra na klawiszach i śpiewa. Zespół tworzą Caroline Baran, Joshua Freehill, Pascal Pahl i Daniel Brożek. Ci nastolatkowie nie tylko razem ćwiczą i występują na scenie, ale również są prawdziwymi przyjaciółmi. Wiele razem przeszli przez kilka lat wspólnych prób i koncertów, co ich do siebie zbliżyło i nadało nowy wymiar ich przyjaźni. Na stronie zespołu www.profusionrocks.com Kinga pisze, że zespół to jej drugi dom. Przekonuje też, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają. Marzyła o graniu w zespole i dziś występuje z Profusion na coraz liczniejszych scenach. Ale Kinga podkreśla też, że marzeniom trzeba pomóc swą pracą.


Rodzice, aby pomóc się otworzyć swej nieśmiałej córce, zapisywali małą Kinię na różne zajęcia. Po jakimś czasie okazało się, że to muzyka jest strzałem w dziesiątkę. I tak rozpoczęła się muzyczna przygoda z pianinem, a potem z innymi instrumentami i głosem. Kinga mówi, że jest po prostu szczęśliwa, kiedy gra na pianinie. I to widać i słychać. Muzyka, wypływająca spod jej palców, jest żywa, prawdziwa, pełna uczucia.

Kinga jest również wzorową uczennicą w polskiej szkole. Chętnie bierze udział w konkursach międzyszkolnych, jest uczynna, pomocna, lubiana przez koleżanki i kolegów. Jej mama, Iwona Smutek, podkreśla, że „Kinga to nie tylko zespół, ale również, a może przede wszystkim, wzorowa uczennica, dla której szkoła zawsze stała na pierwszym miejscu. I jak to lubi powtarzać (po swojej mamie) - edukacja jest najważniejsza...”. Ale Kinia to wzór nie tylko w szkole. Mama mówi też, że „ Kinga zawsze była chętna do pomocy zarówno w domu, przy młodszej siostrze, jak i też w szkole. Warto podkreślić, że wykazuje predyspozycje pedagogiczne, dzieciaki czy na koloniach czy prywatnie, zawsze się do niej garną. Kinga, gdy rozpocznie coś, lubi to doprowadzić do końca, bardzo starannie, od A do Z.


Kinga i jej serdeczna przyjaciółka Caroline Baran
podczas pobytu Profusion w Teksasie
Kinga ma też szacunek do starszych, jak np.: swoich dziadków, dla których zawsze znajdzie czas i jest chętna do pomocy. Należy wspomnieć, że jest bardzo samodzielna i nigdy nie sprawiała problemów wychowawczych. A my jako rodzice? Tak, jesteśmy z niej dumni, mogę to śmiało powiedzieć.”

Pani Iwona musi być szczęśliwą mamą, mając taką córkę. A ja jestem szczęśliwą nauczycielką, bo Kinga daje mi pewność, że warto uczyć młodzież polskiego. Dziękuję, Kingo! I życzę Ci, abyś zawsze czuła się szczęśliwa, grając i tworząc muzykę i abyś odnalazła swe miejsce w dorosłym życiu.

Zespół Profusion wystąpił na wielu scenach Chicago i przedmieść, w Milwaukee oraz w Pułtusku. Został niejednokrotnie nagrodzony, a wśród trofeów posiada nagrodę Wietrznego Radia - Polonusa 2014 w kategorii Artysta Roku. Utworów w wykonaniu Profusion można posłuchać na stronie zespołu i na Youtube. Życzymy zespołowi wielu sukcesów muzycznych!
Małgorzata K. Belcik

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza