środa, 28 marca 2018

Aleksandra Zachariasz i Tomasz Żyrmont - Zatraceni w muzyce...

Aleksandra Zachariasz i Tomasz Żyrmont
Założony w Londynie duet łączący w swojej twórczości elementy jazzu i soulu zespolone ze sobą harmonią zaplątanych beatów. Aleksandra Zachariasz i Tomasz Żyrmont z powodzeniem występowali już w takich londyńskich klubach jak The Spice of Life czy The Islington, a w roku ubiegłym rozpoczęli współpracę ze znanym angielskim producentem Bradleyem Cameroonem, w wyniku której powstał ich pierwszy singiel "Feeling", który gości obecnie w propozycjach do Listy Polskich Przebojów WNET Polisz Czart. Utwory Tomasza i Aleksandry są pełne mocy i zrealizowane z profesjonalnym zaangażowaniem, ale co najważniejsze, z ogromną miłością do dźwięków. Dlaczego ich artystyczne motto brzmi "Lost in Music"? Bo taka jest cała prawda o nich...


Tomasz Żyrmont (fot. Franco Chen)
Tomasz Żyrmont urodził się 19-go czerwca 1983 roku w Gorzowie Wielkopolskim. W roku 2007 ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach uzyskując licencjat w klasie Fortepian jazzowy. Dwa lata później ukończył roczny program w renomowanej Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Brał udział w londyńskim Jazz FM’s Discovery Show i trzykrotnie w East European Jazz Festival. Także trzy razy wystąpił na Uniwersytecie w Oxfordzie na zaproszenie Polskiej Unii Studenckiej. Na swoim koncie Tomasz ma również koncerty w Ambasadach Polski w Londynie i Brukseli, a także w ramach World Travel Market oraz w Chappell of Bond Street, gdzie brał udział w prezentacji fortepianów firmy Yamaha. W roku 2010 w Londynie wraz z założonym przez siebie zespołem Groove Razors nagrał album w całości zawierający jego autorskie kompozycje. Gościnnie na płycie wystąpili: Adam Baldych, Chriss Webb i Jono McNeil. Materiał z krążka emitowany był m.in. w Jazz FM London, Polskim Radio Londyn, Radio Belgrade 202 i w wielu innych stacjach radiowych. Współpracował z tak znanymi muzykami jak:Tony Kofi, Piotr Wojtasik, Laurie Lowe, Adam Baldych, Alex Hutchings, Francesco Mendolia, Wojciech Pilichowski, Andy Davis, Rick James, Chris Webb i Jono McNeil. Aktualnie mieszka w Londynie, gdzie aktywnie koncertuje, prowadzi zajęcia z fortepianu i komponuje. Na co dzień pracuje dla firmy Yamaha Music. Brał udział w: London Jazz Festival, Yamaha Music Live oraz koncertowałw takich krajach jak: UK, USA, Niemcy, Francja, Belgia i Luksemburg. 

Wywiad, jaki przeprowadziłem z Tomaszem Żyrmontem dla JazzPress-u w roku 2013 znajduje się pod http://slawek-orwat.blogspot.co.uk/2013/07/kazdy-z-nas-mia-inna-historie-muzyczna.html


Groove Razors
Groove Razors to wykonujący muzykę fusion kwintet założony w Londynie w roku 2009 przez Tomasza Żyrmonta i Laurie Lowe'a. Grupa od momentu powstania stała się jedną z najciekawszych tego typu formacji na londyńskiej scenie i do dnia dzisiejszego nieustannie wzbudza zainteresowanie wielu promotorów i stacji radiowych. Groove Razors wystąpił m.in. na World Travel Market London 2010, Jazz FM’s Discovery Show, Jazz FM’s Live w Roof Gardens, East European Jazz Festival, MOJO Monday w Boisdale of Canary Wharf, ARTerii Nowego Czasu oraz na Polskim Festiwalu na Ealingu. Muzycy zagrali też w wielu prestiżowych muzycznych klubach Londynu. Wspólnie z producentem Norbertem Skopińskim wydali swój pierwszy pełny album, który prezentuje oryginalne kompozycje autorstwa pianisty Tomasza Żyrmonta.Moje spotkanie z Tomasz Żyrmont Trio podczas Jubileuszu 50-lecia POSK w Londynie
Tomek Żyrmont to jednak nie tylko Groove Razors. Tomasz to także znakomite Trio w składzie Tomasz Żyrmont - piano, Flavio Li Vigni - perkusja i Kuba Cywiński - kontrabas, które poziomem nie odbiega zbytnio od tego, do czego przez lata przyzwyczaił nas Groove Razors, a jednymi z jego największych atrakcji, które miałem okazje podziwiać na żywo w roku 2014 podczas uroczystości 50-lecia londyńskiego POSK było brawurowe wykonanie tematów: "Polskie drogi" Andrzeja Kurylewicza oraz "Sleep Safe and Warm" Krzysztofa Komedy z kultowego obrazu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary".


Aleksandra Zachariasz i Tomasz Żyrmont
Wspominając moją rozmowę z Tomaszem dla JazzPress-u z roku 2013, jestem przekonany, iż obydwa te motywy filmowe, nie pojawiły się w repertuarze jego Tria przypadkowo. We wspomnianym wywiadzie Tomek powiedział bowiem następujące słowa: "Chciałbym kiedyś napisać muzykę do filmu lub spektaklu teatralnego, a także zagrać moją muzykę w różnych odległych częściach świata. Staram się otwierać na nowe muzyczne i życiowe wyzwania. Bardzo ważny jest balans i właściwy kierunek. Najważniejsze, aby realizując swoje muzyczne marzenia mieć nadal szerokie spojrzenie na życie".


Aleksandra Zachariasz
Aleksandra Zachariasz jak mówi sama o sobie jest bardzo ambitną osobą, która stawia sobie w życiu cele i dąży do ich osiągnięcia. Jako zodiakalny byk jest uparta i może właśnie ta cecha pomaga jej spełniać marzenia. Uważa, że życie jest zbyt krótkie, dlatego stara się wykorzystywać każdą szansę, jaką zsyła jej los. Nigdy się nie poddaje, chociaż w głębi serca jest bardzo wrażliwą osobą. Zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnych wibracji. Muzyka pozwala jej wyrazić siebie, dlatego tylko będąc na scenie czuje, że naprawdę żyje. Jeszcze jako mała dziewczynka zawsze marzyła o tym, żeby śpiewać. Zawsze chciała występować na wielkich scenach i robić to, co naprawdę w życiu kocha. Oglądała wszystkie muzyczne programy, słuchała koncertów jej ulubionych artystów i wyobrażała sobie siebie za kilka lat.


Aleksandra Zachariasz
Muzyka jest z nią od początku. Cytując słowa Ray Charles’a mówi: "Muzyka jest częścią mnie. Jak moje żebra, moje nerki, moja wątroba, moje serce. Jak moja krew. Jest moją siłą, kiedy znajduję się na scenie. Jest mi potrzebna, tak jak jedzenie czy woda". Rodzice Oli bardzo szybko zorientowali się, że ich córka jest muzycznie utalentowana i zapisali ją do szkoły muzycznej, gdzie uczyła się teorii muzyki. kształcenia słuchu i gry na fortepianie. Zaczęła również uczęszczać na zajęcia wokalne. Brała udział w licznych festiwalach i warsztatach muzycznych. W wieku 13 latu skomponowała swoją pierwszą piosenkę pt. „Chwila”, do której tekst napisała także sama. Potem zaczęła śpiewać w zespole, grać koncerty i występować przed szerszą publicznością. Jej muzycznym patronem była, jest i będzie Aretha Franklin. Od dziecka słucha jej utworów, a z piosenką "You make me feel" jestem związana emocjonalnie, gdyż dzięki niej wygrała swój pierwszy festiwal. Uwielbia też słuchać Justina Nozuki. Jako wokalistka zespołu Mom I’d like to FUNK z powodzeniem pokazała się solo w 4 edycji The Voice of Poland.

Aleks w Lullaby
Była ponadto częścią formacji Lullaby, a jednej z jej ówczesnych piosenek możemy wysłuchać w klipie powyżej.  Obecnie podobnie jak Tomasz Żyrmont przebywa w Londynie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz