piątek, 20 października 2017

Piątkowy V. Top Wszech Czasów Listy PoliszCzart – zaczynamy o 19:30 – audycja Sławomira Orwata i Tomasza Wybranowskiego

PoliszCzart emitowany był w sobotnie wieczory. Teraz, okazjonalnie goszcząc na fali 87.8 FM, Lista PoliszCzart nadawana jest w piątkowe wieczory, między 19:30 – 22:00. Radio WNET 87.8 FM, o czym spore grono eterowych Słuchaczy jeszcze nie wie, ma swoją własną, w pełni autorską listę przebojów. Dzisiaj (20 października) zapraszamy do V. Topu Wszechczasów Listy PoliszCzart.

"Kim jesteś?" wrocławskiej Katedry to historyczny nr 1 
1. Notowania Polisz Czart jeszcze z czasów Radia Verulam 
tu w nowszej, nieco późniejszej wersji.

Idea i nazwa Polisz Czart narodziła się w głowie Sławomira Orwata jesienią roku Pańskiego 2011. Pierwszą rozgłośnią, która emitowała PoliszCzart było brytyjskie Radio Verulam:

Sławomir Orwat, twórca Listy PoliszCzart (fot. Monika S. Jakubowska)
"Na przestrzeni trzech lat istnienia programu pod szyldem Radia Verulam do mojego miasteczka przybywały dziesiątki muzyków z Londynu i innych pobliskich miejscowości. Gościłem tu także kilku artystów, którzy na radiowe spotkanie przybyli specjalnie z terenu Polski!" – wspomina Sławomir Orwat. "W ciągu wszystkich lat istnienia audycji przez studio Radia Verulam przewinęło się spore grono prezenterów: Monika S. Jakubowska, Darek Bańka, Piotr Gruszecki, Klaudia Staniszewska oraz nieżyjący już Sebastian Piskorowski. Wokół audycji dość szybko skupiła się dynamicznie rozwijająca się polska scena undergroundowa" – dopowiada.

Ilość powstających polskich lub polsko-brytyjskich zespołów w UK była w tamtym okresie tak ogromna, że podczas jednego z programów spontanicznie ochrzczono to zjawisko mianem Londyńskiej Wiosny. Tottoos Toos, Human Control, Gabinet Looster, Lynchpyn, Metasoma, Megatona, Czapa, Beauty For Ashes, Blueberry Bush, Bright Color Vision, No Toughts No Gravity, Harmfool, Harmony Disorder, Thetragon, Error24, Transprent Human Creatures, Mick Chwedziak to tylko wierzchołek góry lodowej ciągle nie do końca zbadanej sceny. Każdego miesiąca zgłaszały się kolejne, nowo powstałe zespoły i z entuzjazmem ustawiały się w kolejce do PoliszCzartowego „sitka”. Powoli zaczęła rodzić się konieczność stworzenia czegoś na kształt encyklopedii polskiego rocka na Wyspach.

Polsko-walijska formacja No Thoughts No Gravity 
z Justyną Salamon na wokalu
Metasoma, jedna z rewelacji ciężkiego grania, która debiutowała w PoliszCzart



PoliszCzart w Radiu WNET

Tomasz Wybranowski i jego Polska Tygodniówka NEAR FM to ostatnie blisko 3 lata wielkiej radiowej pracy i przygody
10 czerwca 2015 dzięki audycja po raz pierwszy została nadana z Zielonej Wyspy i od tego momentu ze studia Radia Near FM z Dublina nadawane były kolejne notowania lubianej przez wielu Słuchaczy Listy Przebojów Polisz Czart. Wkrótce potem, w lipcu 2015 roku, dzięki decyzji Krzysztofa Skowrońskiego Lista Przebojów Polisz Czart trafiła do Warszawy i jest nadawana w Radiu WNET.

Wrocławski Fruhstuck z holenderskim wokalistą Martijnem
Krale. Jedna z czołowych grup w historii Polisz Czart

PoliszCzart, czyli…?

Adam Szczebel i Piotr Wróbel z londyńskiego Gabinetu Looster
Polisz Czart to duża dawka dobrej muzyki tworzonej przez artystów mieszkających w Polsce oraz poza jej granicami. Program prowadzony jest z dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Na antenie Polisz Czart można usłyszeć wykonawców bardzo znanych oraz takich, którzy nagrali swój pierwszy, często jeszcze surowo brzmiący utwór demo. Program daje szansę tym wszystkim polskim artystom, którzy tworzą muzykę począwszy od ostrych odmian heavy metalu i punk rocka, poprzez reggae, ska, jazz, blues, elektronikę, pop-rock i inne nurty aż po poezję śpiewaną i piosenkę kabaretową. Polisz Czart nie jest i nigdy nie będzie miejscem dla muzyki dance i disco polo oraz dla piosenki celebryckiej i komercyjno-nieszczerej. Dla tych gatunków miejsca w eterze jest już zdecydowanie wystarczająco, a ponadto jednym z głównych założeń programu jest nieskrywana walka z kiczem i muzyczną tandetą.

Asia Lunarzewski z australijskiego Sydney i  jej nr 1
Polisz Czart przywołujący postać nieodżałowanego
Krzysztofa Klenczona

PoliszCzart dla twórców polonijnych

Mick Chwedziak - lider WeathersouL oraz legendarny wokalista Ike'a Turnera, a obecnie Mark Olbrich
Blues Eternity - Jimmy Thomas (fot. Sławek Orwat)
Polisz Czart prezentuje artystów mieszkających w Polsce, tych którzy z niej wyjechali oraz urodzonych poza jej granicami i posiadających polskie korzenie. W składzie kapel, których muzyka płynie z naszych odtwarzaczy wymagany jest przynajmniej jeden muzyk pochodzenia polskiego. Program pragnie dać szansę tym wszystkim artystom, dla których w dobie przewagi niepohamowanej komercji na play-listach wielu stacji komercyjnych, takie programy jak Polisz Czart są jedyną szansą na zaistnienie ich twórczości w eterze.

Nastoletnia Julia Nykiś z Łodzi to jedyna - jak dotychczas - 
dwukrotna zdobywczymi szczytu Listy Polisz Czart

Prezentowana w PoliszCzart muzyka często przeplatana jest rozmowami, które łączą garść rzetelnych informacji ze sporą dawką humoru mającą na celu pomóc naszym słuchaczom, choć na czas trwania audycji oderwać się od szarej codzienności – tej polskiej i tej emigracyjnej. Wielką radością dla autorów programu są pierwsi słuchacze PoliszCzart z Chicago (USA), którzy regularnie zasiadają przy głośnikach, aby przeżywać wraz z Polakami z Europy i Polski kolejne notowanie naszej Listy Przebojów.

Top Wszechczasów – tylko po polsku!


U zarania dziejów audycji Polisz Czart wybierany był także polski hit wszech czasów. Takich notowań było cztery. Dzisiaj na antenie Radia WNET 87.8 FM odsłona numer 5. Zaczynamy o 19:30. Bądźcie z nami!

Sławek Orwat
Tomek Wybranowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz